Zamknij

Medycyna funkcjonalna - jak działa i kiedy może pomóc?

10:47, 30.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:48, 30.11.2020

Medycyna funkcjonalna to słabo jeszcze w Polsce rozpowszechnione pojęcie. W wielu innych krajach pochodzi się do niej z wielkimi nadziejami. Wielu postrzega ją jako medycynę XXI wieku. Na czym właściwie polega i kiedy warto skorzystać z jej dokonań?

Na czym polega medycyna funkcjonalna?

Kiedy warto skorzystać z medycyny funkcjonalnej?

Zalety medycyny funkcjonalnej

Na czym polega medycyna funkcjonalna?

Medycyna funkcjonalna opiera się na podstawowym założeniu, że ciało ludzkie to złożony system, który choruje w momencie zaburzenia równowagi. Tym samym za podstawowe zadanie medycyny zwolennicy tej teorii uważają wskazywanie przyczyn dysharmonii i przywracanie homeostazy. Ich zdaniem odzyskanie przez organizm równowagi prowadzi do wyleczenia choroby. Medycyna funkcjonalna to podejście całościowe, holistyczne, uwzględniające nie tylko oczywisty zestaw objawów, z jakimi zgłasza się pacjent, lecz także takich czynników jak: styl życia, typ pracy, obecność stresu w życiu. Coraz częściej zdajemy sobie, że choroby cywilizacyjne to skutek wielu czynników, które przez lata przyczyniają się do rozwoju choroby. Medycyna funkcjonalna opiera się na wiedzy z dziedzin takich jak genetyka, biochemia, dietetyka oraz psychologia. Na ten szczególny rodzaj myślenia o zdrowiu człowieka składa się więc osteopatia, świadome odżywianie, coaching. 

[obraz_1]

Kiedy warto skorzystać z medycyny funkcjonalnej?

Medycyna funkcjonalna skupia się na osobie samego pacjenta, a nie jego chorobie. Bierze pod uwagę jego indywidualne cechy, ocenia styl życia i środowisko pod kątem negatywnego wpływu na zdrowie. Jej celem jest zbudowanie zdrowej profilaktyki, która ma pomóc długofalowo, a nie doraźnie. Takie podejście bardzo sprawdza się w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak:

Wielokrotnie medycyna funkcjonalna z pomocą przychodzi tam, gdzie tradycyjna "punktowa" diagnostyka zawodzi. Wielokrotnie korzystają z niej osoby zmagające się z schorzeniami układu trawiennego, chorobami z autoagresji, dolegliwościami hormonalnymi, schorzeniami dermatologicznymi, a także chorobami serca. 

Zalety medycyny funkcjonalnej

Celem medycyny funkcjonalnej jest dotrzeć do przyczyny choroby. Dopiero wtedy można przywrócić równowagę w organizmie. Zaburzenia snu, depresja, cukrzyca, choroby układu trawiennego często są leczone tylko punktowo, objawy są łagodzone kolejnymi lekami, przez lata jednak choroba się rozwija. Medycyna żywienia w połączeniu z oczyszczeniem organizmu, wprowadzeniem zmian w codziennych nawykach może tutaj zdziałać naprawdę wiele i pomóc pozbyć się przyczyny problemu, a nie tylko jego objawów. 

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i dietetyki. Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%