Zamknij
REKLAMA

Ile pieniędzy mogę uzyskać w ramach odszkodowania po wypadku?

08:25, 23.11.2020 | materiały partnera

Istnieje wiele różnych rodzajów wypadków, dlatego trudno określić dokładnie, ile wyniesie wysokość rekompensaty. Odszkodowanie dostać można nawet za odwołany lot samolotem. Jeśli dochodzi do wypadku, za który winę ponosi druga strona, wysokość odszkodowania będzie zależała przede wszystkim od tego, jak poważny jest uraz.

Ważne jest też, jak wpłynął (i być może jeszcze wpłynie) na nasze życie oraz jakie koszty musieliśmy ponieść lub jakie dochody stracić w wyniku tegoż urazu.  Dlatego trudno znaleźć dwie identyczne sprawy, choć często można znaleźć sprawy do siebie podobne.

Jak najlepiej obliczyć średnią wysokość rekompensaty?

Jedną z opcji jest skorzystanie z jednego ze specjalnych kalkulatorów dostępnych online, których zadaniem jest wyliczenie średniej wysokości odszkodowania. Wprowadzamy tam wszystkie dane, które z reguły mają największe znaczenie, a kalkulator porównuje naszą sytuację z wygranymi już, podobnymi sprawami. Wydaje się to całkiem proste, ale nie można takiemu automatycznemu liczeniu zawierzać zawsze w stu procentach.

Najlepiej skontaktować się z firmą odszkodowawczą bądź prawnikiem, który na co dzień zajmuje się sprawami o odszkodowanie, np. z Insito Odszkodowania UK. Będzie on w stanie uwzględnić w rachunku nie tylko typowe okoliczności, ale także te niecodzienne, które mogą wiele zmienić na naszą korzyść bądź niekorzyść. Zwrócenie się do firmy odszkodowawczej zapewni nam także inne przywileje, takie jak możliwość skorzystania z darmowego leczenia, czy podpisania umowy według zasady "No Win, No Fee".

Jak bardzo może wahać się wysokość odszkodowania?

W zależności od sprawy wysokość odszkodowania może wahać się od kilku tysięcy funtów do nawet kilkuset tysięcy funtów. Najmniejsze kwoty przysługują w przypadku, gdy urazy są niewielkie i nie mają większego wpływu na nasze codzienne życie. Czasem lekceważymy nawet takie urazy, myśląc, że tak mały uraz pewnie nie będzie uwzględniony w odszkodowaniu. To błędne myślenie, ponieważ właśnie takie drobne uszkodzenia ciała mogą zostać wycenione na tysiąc czy kilka tysięcy funtów.

Te najtrudniejsze sprawy, na przykład uwzględniające amputację kończyny czy wejście w stan wegetatywny, wyceniane są na kilkaset tysięcy funtów. Bierze się pod uwagę nie tylko krzywdę i cierpienie poszkodowanego, wydatki na leki i lekarzy, ale także wszelkie inne niedogodności — utratę dochodu, brak możliwości podjęcia pracy, konieczność proszenia o pomoc przy codziennych czynnościach. Im większe obrażenia, tym większy wpływ na psychikę, co również odpowiednio bierze się pod uwagę.

Ile czeka się na odszkodowanie?

Z wnioskiem o odszkodowanie najlepiej zaczekać, dopóki nie ustabilizuje się nasz stan zdrowia. Wtedy, po zasięgnięciu opinii niezależnego lekarza, można w miarę precyzyjnie stwierdzić, jak poważny był uraz i jakie dalsze ewentualne leczenie nas czeka. Trudno jednoznacznie określić okres trwania tego etapu.

Później należy zebrać dowody i wszelkie rachunki, jakie musieliśmy zapłacić w wyniku wypadku, co również może trochę potrwać. Jeśli druga strona nie przyznaje się do winy, oznacza to wydłużenie sprawy i pewne komplikacje. Ostatecznie jednak, po wygranej sprawie pieniądze trafią na nasze konto w czasie kilku tygodni.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA