Zamknij

Siedząca praca a wady kręgosłupa, czyli trochę o ergonomii

13:36, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:46, 30.10.2020

Pracownicy biurowi na pozór nie są narażeni na fizyczne kontuzje w swojej pracy. Nie dźwigają ciężkich przedmiotów, nie posługują się niebezpiecznymi narzędziami. Jednak w praktyce odsetek osób, które doznały przez pracę w biurze dolegliwości zdrowotnych, jest całkiem spory. Głównym ich powodem jest zachowywanie nieprawidłowej postawy przy biurku, recepcyjnej ladzie i przy każdym innym rodzaju siedzącej pracy.

Odpowiednia pozycja na krześle

Zdecydowana większość osób siedzi w nieprawidłowej pozycji niezależnie od tego, czy jest w pracy, szkole, w domu, w lekarskiej poczekalni albo autobusowym przystanku. Zgarbione plecy, napięte i zbyt mocno eksploatowane ramiona z powodu braku podparcia, pochylony kark to główne błędy prowadzące do poważnych zdrowotnych kontuzji. W ogromnej części tych przypadków związanych z pracownikami biurowymi powodem nieprawidłowej postawy przy biurku są źle dobrane meble, w tym biurko oraz krzesła. Ludzkie ciało jest elastyczne, nie lubi bezruchu, a mięśnie podtrzymujące kręgosłup muszą być co jakiś czas rozruszane. Nie bez przyczyny specjaliści zalecają co najmniej pięć minut przerwy po każdej godzinie siedzenia przy biurku. Popularne rozprostowanie kości nie jest żadną fanaberią i wymysłem, ale odpowiada za to, aby utrzymać ciało we właściwej (zdrowej) kondycji podczas pracy przy biurku.

I odpowiedni fotel do siedzenia

Jednak nawet wstawanie co chwila od biurka niewiele da, jeśli samo siedzenie przy nim nie będzie odbywało się w wygodnych warunkach. Ważne dla zdrowia pracownika jest odpowiednie krzesło biurowe: najlepiej, aby był to nowoczesny, ergonomiczny fotel z pełną regulacją poszczególnych elementów jak oparcie, podłokietniki, siedzisko oraz zagłówek. Jeśli praca wykonywana jest przy różnych blatach, warto wyposażyć krzesła w mobilne koła ułatwiające poruszanie się po pomieszczeniu bez konieczności wstawania z miejsca. Ergonomiczne fotele to optymalne rozwiązanie dla wszelkiego typu biur. Są też zawody, w których korzystanie z nich jest warunkiem zapewnienia pracownikowi bezpieczeństwa zdrowotnego w pracy: to wszelkie centra kontroli oraz monitoringu, w których na siedząco i przed monitorem spędza się nawet całodniowy dyżur.

Zapobieganie kontuzjom biurowym

W celu uniknięcia problemów ze zdrowiem używanie ergonomicznych krzeseł biurowych na przykład z oferty AJ Produkty wydaje się więc najlepszą opcją zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pierwszy korzysta w sposób oczywisty, dostając bezpieczne warunki i środowisko pracy. Drugi oszczędza na potencjalnym zwolnieniu lekarskim swojego podwładnego czy konieczności kosztownego wykształcenia nowego pracownika przyjętego na zastępstwo. Do zapobiegania kontuzji zdrowotnych wynikających z pracy w biurze przydadzą się nie tylko ergonomiczne krzesła, biurka z regulacją wysokości, ale też cały asortyment dodatkowych akcesoriów. Wymienić można chociażby kilka: ramię na ekrany i monitory, podpórki pod przedramię, podnóżki na nogi, uchwyty na dokumenty i dźwiękochłonne ścianki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%