Zamknij
REKLAMA

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - opinie. Czy warto pracować jako opiekunka?

07:50, 11.09.2020 | materiały partnera

Poszukujesz rzetelnych opinii na temat pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech? Gubisz się w natłoku informacji? Chcesz pracować legalnie i otrzymywać dobre wynagrodzenie, ale obawiasz się wyjazdu za granicę?

Dowiedz się, jak rzeczywiście wygląda rekrutacja prowadzona przez agencję. Zasługujesz na zatrudnienie na miarę Twoich oczekiwań i możliwości.

Co warto wiedzieć o opiece nad osobami starszymi w Niemczech?

Zakres opieki nad seniorem zawsze będzie uzależniony od jego stanu zdrowia. Trzeba pamiętać, że sam podeszły wiek nie jest aż takim obciążeniem, jak choroby towarzyszące. Wiele starszych osób świetnie radzi sobie z własną higieną i ubieraniem się. Może się jednak zdarzyć, że Twój podopieczny lub podopieczna będzie osobą, która nie może poruszać się bez pomocy. Twoją rolą jest zapewnienie jej wsparcia i wyręczenie w czynnościach, których nie wykona samodzielnie. 

Opiekunka organizuje także codzienne spacery. Pomaga w aktywizacji seniora i zapewnia mu towarzystwo, którego starsze osoby są często bardzo spragnione.

Czym praca w Niemczech różni się od pracy jako opiekunka osób starszych w Polsce?

Tym, co widać na pierwszy rzut oka, jest przede wszystkim znacznie wyższa pensja. Legalny pracodawca oferuje zwykle premie za pracę w święta i jest to dla niego całkowicie naturalne. Pracując na niemieckich warunkach zyskujesz także prawo do niemieckiej emerytury. Wystarczy pracować na terenie Niemiec przez co najmniej 5 lat i tam odprowadzać składki.

Warto zaznaczyć, że opiekunki pracują w systemie zmianowym. Nie przebywają w Niemczech na stałe. W związku z tym w rzeczywistości na emeryturę z Niemiec trzeba będzie pracować dłużej. Do okresów składkowych wlicza się bowiem wyłącznie realny czas pracy za granicą.

Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech wiąże się także z innymi korzyściami.

Przebywając w Niemczech, doskonale poznasz język niemiecki. Oczywiście komunikatywna znajomość języka będzie wymagana już podczas procesu rekrutacyjnego. Podczas opieki nad seniorem jesteś za niego odpowiedzialna. Musisz rozumieć, czego potrzebuje w danej chwili. Będzie to ważne szczególnie w tych chwilach, w których starsza osoba odczuwa ból. W takiej sytuacji nie będzie ona zdolna do poszukiwania odpowiednich słów.

Praca za granicą ma też ogromny wpływ na pewność siebie. Pierwszy wyjazd do opieki może być stresujący. Bardzo szybko okaże się jednak, że opiekunka doskonale odnajduje się w obcym kraju. Dzięki temu nabiera przekonania, że świat stoi przed nią otworem.

Dlaczego opiekunka w Niemczech powinna być empatyczna?

Seniorzy mają nam dużo do zaoferowania. Często zapomina się o tym, przebywając w Polsce. Opieka nad osobami w podeszłym wieku jest u nas traktowana jako obowiązek. Tymczasem jest szansą na skorzystanie z bogatego doświadczenia ludzi, którzy sami nie mogą już prowadzić bardzo aktywnego trybu życia. Kolejne pokolenia mogą uczyć się od siebie nawzajem. Opiekunki w Niemczech podkreślają to często po powrocie do domu.

Opieka nad osobami starszymi ma też oczywiście swoje ciemne strony. Od opiekunek wymaga się ogromnej cierpliwości. Tymczasem ich podopieczni nie zawsze posiadają tę cechę. Często odczuwają oni frustrację spowodowaną ograniczeniem własnej sprawności. Wyłącznie ogromna empatia i głębokie zrozumienie ich problemów pozwolą na wykonywanie obowiązków w pozytywnej atmosferze.

Jak rozpoznać legalną ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech?

Negatywne opinie o pracy jako opiekunka u naszych zachodnich sąsiadów pochodzą często od osób, które nie zweryfikowały agencji przed podpisaniem umowy. Należy bardzo uważać na pracodawców, którzy nie posiadają swojej strony internetowej lub proponują podpisanie papierów dopiero po przyjeździe na miejsce. Takie firmy często kuszą opiekunki wyjątkowo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Niestety w praktyce okazuje się, że nie mają zamiaru wywiązać się ze swoich obowiązków. Proponują za to niewolniczą pracę, która jest całkowicie nieopłacalna.

Ufaj wyłącznie agencjom, które mają przejrzysty sposób działania. Tylko tak zapewnisz sobie bezpieczeństwo, wsparcie i gwarancję wypłaty.

Czy praca w opiece w Niemczech nad seniorami ma przyszłość?

Społeczeństwo niemieckie starzeje się, na co wskazują wszystkie możliwe statystyki. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, możesz liczyć na wiele ofert pracy i solidne zarobki w przyszłości.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA