Zamknij
REKLAMA

Plusy i minusy pracy w gabinecie stomatologicznym

07:46, 11.09.2020 | materiały partnera

Branża stomatologiczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, a do pracy w zawodach asystentki i higienistki nie brakuje chętnych. Szczególnie, że niezbędne kwalifikacje można zdobyć całkowicie za darmo w szkołach policealnych. Przedstawiamy wady i zalety obu tych profesji.

Jak rozpocząć pracę w branży stomatologicznej?

    Do rozpoczęcia pracy w zawodach asystentki oraz higienistki stomatologicznej, konieczne jest ukończenie Medycznej Szkoły Policealnej w Krakowie. W przypadku asystentki nauka trwa zaledwie rok. Jej koleżanka po fachu musi zaś uczyć się przez dwa lata. Higienistka odbywa zajęcia z podstaw higieny dentystycznej, współpracy z lekarzem dentystą, prowadzenia dokumentacji medycznej, zawodowego języka obcego, a także edukowania pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia. Poznaje ona także obsługę aparatury do wykonywania zabiegów w jamie ustnej. W planie zajęć asystentki przewidziano zaś anatomię, fizjologię i patofizjologię narządu żucia, ergonomię i materiałoznawstwo w stomatologii, komunikację interpersonalną oraz język angielski. Po pomyślnym zdaniu egzaminów zawodowych, mogą one szukać zatrudnienia w szpitalach, gabinetach dentystycznych, przychodniach, klinikach i innych placówkach.

Plusy pracy w zawodzie asystentki i higienistki stomatologicznej

    Zdecydowanym plusem obu zawodów jest elastyczny czas pracy. Zarówno asystentka, jak i higienistka stomatologiczna nie powinny mieć problemu z połączeniem życia zawodowego z czasem prywatnym lub nauką. Średni personel stomatologiczny ma ciągły kontakt z pacjentami, dlatego osoby towarzyskie oraz otwarte, które nie przepadają za pracą w pojedynkę z pewnością to docenią. Asystentka i higienistka stomatologiczna w Krakowie mogą również liczyć na godziwe wynagrodzenie. Ze względu na duże zapotrzebowanie na te profesje w innych krajach Unii Europejskiej, mogą one również wyjechać za granicę. Na szczególnie wysokie zarobki mają szansę te, które zatrudniły się w prywatnych klinikach, gabinetach oraz przychodniach. Co więcej, w obu tych zawodach nie można narzekać na rutynę oraz powtarzalne zajęcia - każdy pacjent to inny przypadek, wymagający indywidualnego podejścia. 

Czy asystentka i higienistka stomatologiczna to zawody wolne od wad?

    Tak, jak ma to miejsce w innych zawodach, również średni personel stomatologiczny czasami narzeka na swoją pracę. Przede wszystkim zawody takie jak asystentka i higienistka stomatologiczna bywają stresujące ze względu na nieprzewidziane sytuacje, które mogą mieć miejsce w gabinecie dentystycznym. Szczególnie, że wielu pacjentów boi się zabiegów u stomatologa i może reagować bardzo nerwowo w trakcie zabiegu. Bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta praktycznie się nie zdarza, jednak mogą oni stracić przytomność ze względu na duży stres. Szczególna trudna i wycieńczające są wizyty dzieci, które najczęściej nie chcą współpracować z personelem oraz dentystą. Z tego powodu asystentka stomatologiczna z Krakowa musi potrafić porozumieć się z małym pacjentem oraz znaleźć z nim wspólny język. Konieczne jest także ukrywanie swojego stresu i zniecierpliwienia, ponieważ okazywanie negatywnych emocji uchodzi za nieprofesjonalne.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA