Zamknij

Do czego służy NFC w telefonie?

12:37, 02.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 02.09.2020

W dzisiejszych czasach każdy telefon wyposażony jest w moduł NFC, który z pewnością charakteryzuje się tym, że ma wiele ciekawych zastosowań. To właśnie dzięki niemu możliwa jest bezprzewodowa komunikacja między urządzeniami, które to znajdują się w stosunkowo bliskiej odległości od siebie. Czym dokładnie jest NFC w telefonie? Do czego możemy go używać? Czy jest całkowicie bezpieczny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest NFC w telefonie?

Wbrew pozorom moduł NFC nie jest bardzo skomplikowany. Jest to pewna technologia radiowa, dzięki której możliwa jest komunikacja pomiędzy urządzeniami, które znajdują się w odległości maksymalnie 20 cm. Rozwijając ten skrót, mamy do czynienia z nazwą "Near Field Communication", co dosłownie oznacza bliskie pole komunikacji. Aby lepiej zrozumieć, czym jest NFC w naszym telefonie, warto to trochę uprościć. Jest to więc technologia, która ma za zadanie szybką wymianę plików między dwoma urządzeniami.

Z pewnością myślisz, że moduł NFC podobny jest do Bluetooth. Byłoby to rozsądne, gdyby nie jeden duży szczegół, bowiem NFC opiera się na indukcji magnetycznej i na tej zasadzie odbywa się komunikacja między różnymi urządzeniami. Co ciekawe i warte podkreślenia, nie muszą to być tylko dwa telefony, ale również np. smartfon i terminal. Jest to znacznie bardziej wszechstronna technologia.

Do czego służy NFC w smartfonie?

Jedną z najpopularniejszych funkcji NFC z pewnością jest możliwość dokonywania płatności telefonem. Z pewnością nie raz każdemu przytrafiła się sytuacja, w które zapomnieliśmy zabrać ze sobą portfela, a konieczne okaże się zapłacenie za kupione towary albo ich zwrot. Wówczas wystarczy włączyć moduł NFC i dokonać płatności telefonem, co jest oczywiście świetnym i całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem. Dodatkowo możliwa jest błyskawiczna transmisja danych pomiędzy dwoma urządzeniami.

Dlatego jest to znacznie lepsze rozwiązanie, bowiem przesłanie pliku stosunkowo dużego rozmiaru zajmie zdecydowanie krócej, kiedy korzystamy z funkcji NFC. Jej ogromną zaletą jest także to, że nie jest konieczne wyszukiwanie urządzeń, gdyż urządzenia parują się automatycznie, nie tak jak to jest w przypadku bluetooth. Aby wymienić pomiędzy sobą jakieś pliki lub foldery, istotne jest zbliżenie do siebie urządzeń. Niestety tego typu rozwiązanie ma bardzo niską przepustowość, dlatego za pomocą NFC najlepiej wysyłać drobne pliki, w przypadku tych większych należy wybrać inną metodę.

Czy NFC jest całkowicie bezpieczne?

Pomimo że NFC jest szeroko stosowane, część osób nadal zastanawia się, czy jest to bezpieczne rozwiązanie. Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca, bowiem przechwycenie danych z karty jest niemożliwe. Wszystko dlatego, że NFC ma niewielki zasięg działania. W praktyce, gdyby ktoś chciał wykraść nasze dane, musiałby przybliżyć się do nas na bardzo bliską odległość, co z technicznego punktu widzenia jest praktycznie niemożliwe. Prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejś niepożądanej autoryzacji jest właściwie równe 0.

Więcej na temat funkcji NFC dowiesz się na https://panwybierak.pl/blog/nfc-w-telefonie-co-to-jest-jakie-mozliwosci-daje/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%