Zamknij

Chorujesz przewlekle? 3 oznaki wskazujące, że możesz mieć problem z niedożywieniem

12:29, 01.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:30, 01.07.2020

Niedożywienie to problem, który dotyka wielu osób we współczesnym świecie. Powodowane jest niedoborem substancji odżywczych w diecie. Co ważne, osoba niedożywiona może być również otyła.

Niedożywienie nie wynika z podaży kalorii

Największym mitem powtarzanym na temat niedożywienia jest to, że jego typowym objawem jest nadmierna szczupłość. Niedożywieniem jest stan, w którym do organizmu dostarczane są zbyt małe ilości poszczególnych składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Osoby otyłe czy mieszczące się w normie BMI również mogą być niedożywione i co gorsza, nawet o tym nie wiedzieć. Poznaj 3 oznaki, które bardziej niż waga mogą świadczyć o tym, że jesteś niedożywiony.

1. Chroniczne zmęczenie

Jeśli towarzyszy Ci ciągłe zmęczenie, niezależnie od długości snu, dodatkowo jesteś drażliwy i trudno Ci skupić uwagę na dłużej niż kilka chwil - być może w Twojej diecie brakuje podstawowych składników odżywczych. Ten objaw jest szczególnie podstępny, ponieważ większość aktywnych zawodowo osób zmęczenie składa na karb stresu i dużej ilości obowiązków. Aby ratować swoją codzienną wydajność, spożywają duże ilości kawy lub energetyków, które dodatkowo wypłukują z organizmu ważne mikroelementy. Przeciągłe zmęczenie, czyli takie, które utrzymuje się tygodniami, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Niekiedy proste zmiany w diecie, jak na przykład uzupełnienie jej przez pewien czas odżywkami medycznymi, przynosi spektakularne rezultaty.

Więcej o żywności medycznej przeczytasz na stronie: MojFresubin.pl

2. Osłabione włosy i paznokcie, blada skóra

Wypadające włosy, łamliwe paznokcie, cienka i niezdrowo blada skóra to objawy typowo kojarzące się z anemią. Choroba ta najczęściej powodowana jest niedoborem żelaza i co ważne, według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, cierpi na nią blisko połowa dzieci w wieku przedszkolnym. U takich maluchów problemem jest dbanie o zbilansowaną dietę, a to ze względu na okres neofobii żywieniowej, częstych chorób, które wpływają na łaknienie i olbrzymiego zapotrzebowania na żelazo we wczesnych latach życia. Rozwiązaniem jest wprowadzanie gęstych odżywczo posiłków i ograniczenie spożycia "wypełniaczy", które zmniejszają głód, jednak zawierają stosunkowo mało żelaza i innych ważnych witamin i minerałów. Aby zdiagnozować anemię, konieczna jest jednak oczywiście wizyta u lekarza i wykonanie podstawowej morfologii oraz oznaczenie poziomu ferrytyny.

3. Zatrzymanie miesiączki

Chociaż zaburzenia cyklu miesięcznego najczęściej przypisywane są zaburzeniom hormonalnym, warto wiedzieć, że mogą być pierwotnie powodowane przez niedobory składników odżywczych. Na tę przypadłość narażone są szczególnie młode kobiety poddające się rygorystycznym dietom. Terapia mająca na celu przywrócenie cyklu powinna zatem obejmować w takich przypadkach nie tylko zażywanie przez wyznaczony  czas środków hormonalnych, ale również zbilansowaną dietę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%