Zamknij
REKLAMA

Jaką kosiarkę wybrać?

10:19, 25.06.2020 | materiały partnera

Równo przystrzyżona trawa to marzenie każdego posiadacza trawnika. Niezbędnym narzędziem do właściwej pielęgnacji zieleni jest kosiarka ogrodowa. Tylko jaki sprzęt wybrać? Kosiarkę spalinową czy może elektryczną?

Aby łatwiej podjąć tę decyzję przedstawiamy mocne i słabe strony każdego z tych rozwiązań. Pamiętajmy, że to, jaką kosiarkę ogrodową wybierzemy, będzie miało wpływ na komfort koszenia oraz wysiłek podczas każdorazowego strzyżenia. Sprawdź wszystkie za i przeciw.

Jak wybrać kosiarkę spalinową - co należy wziąć pod uwagę?

Najpopularniejszy wybór do ogrodu do kosiarka spalinowa. Jest to uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Jednak zanim ruszymy na zakupy, warto wiedzieć, co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Moc silnika jest istotna, ponieważ przekłada się na pozostałe gabaryty kosiarki. W przypadku większych silników, możemy liczyć na dłuższy nóż, a co za tym idzie, większą efektywność koszenia. Mocny silnik niezbędny jest też w kosiarkach z napędem. Kolejny wariant silnika to wybór między dwusuwowym motorem, a czterosuwowym. Ten pierwszy jest głośny oraz bardziej paliwożerny, jednak zdecydowanie lżejszy, dzięki czemu kosiarka jest bardziej zwrotna. Silnik czterosuwowy emituje mniej spalin, jednak manewrowanie taką kosiarką nie należy do najłatwiejszych.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna - wady i zalety obu modeli

Wybór między kosiarką spalinową a elektryczną nie powinien być uzależniony jedynie od naszych preferencji. Obiektywnie bowiem można stwierdzić, gdzie lepiej poradzi sobie model z silnikiem spalinowym, a gdzie koszenie sprawniej pójdzie nam z kosiarką elektryczną. Podstawowe kryterium to wielość trawnika. W przypadku małych, przydomowych ogródków, lekka i zwinna kosiarka elektryczna jest optymalnym rozwiązaniem. Ciągnący się za nią przewód nie przeszkadza, za to urządzenie zajmuje mniej miejsca i jest dużo lżejsze. Kosiarka elektryczna będzie też skuteczniejsza przy precyzyjnych pracach, gdzie manewrujemy między kwiatowymi rabatami bądź krzewami. Przy dużych trawnikach kosiarka spalinowa jest bezcenna, gdyż nie musimy szukać gniazdka dla kabla, a napęd znacznie odciąża nas w trakcie pracy. Ważna jest też częstotliwość koszenia. Kiedy robimy to częściej niż raz w tygodniu, ciągłe rozwijanie i zwijanie przedłużacza do kosiarki elektrycznej może być nużące. Czynnikiem, który może wpłynąć na wybór jest też nóż do kosiarki. W przypadku elektrycznych modeli noże częściej się zużywają, natomiast w kosiarkach spalinowych ostrza narażone są na większy wysiłek, gdyż często używa się tych urządzeń do koszenia chwastów czy drobnych gałązek.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Wyjaśniliśmy już różnice między silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym, ale warto jeszcze zatrzymać się na mocy silnika kosiarki spalinowej. Otóż różnice zazwyczaj mieszczą się w przedziale 3-9 KM. Najmniejsze kosiarki idealnie nadają się do pracy na niewielkich, równych trawnikach, gdzie duża moc jest po prostu niepotrzebna. Z kolei jeśli kosimy różnego rodzaju pagórki, zdecydowanie łatwiej będzie nam pracować z kosiarką o większej mocy. Zwłaszcza kiedy wybrany przez nas model wyposażony jest w napęd. Moc silnika bardzo często przekłada się na długość noża. Kosiarki spalinowe o dużej mocy są bardzo szerokie, co znacznie skraca czas koszenia dużych trawników, jednak z drugiej strony utrudnia manewrowanie. 

Jaką kosiarkę spalinową wybrać - z napędem czy bez?

Wybór egzemplarza z napędem to kolejny dylemat nabywcy. Z jednej strony napęd to spore ułatwienie, gdyż nie trzeba jej pchać. To optymalne rozwiązanie dla każdego, kto ma nierówny teren wokół domu. Jeszce większym ułatwieniem jest kosiarka z rozrusznikiem elektrycznym. Tego typu urządzenia uruchamiają się za pomocą jednego guzika, zamiast szarpania tradycyjnej linki. Kosiarki bez napędu są lżejsze, przez co łatwiej jest cofać czy skręcać. Tego typu kosiarki ogrodowe są też tańsze.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Wybór kosiarek spalinowych z roku na rok jest coraz większy. Jednak największe uznanie wśród użytkowników niezmiennie mają uznane marki, które od lat cieszą się powodzeniem. Dlatego też przy wyborze kosiarki spalinowej nasza uwaga najczęściej pada na urządzenia z emblematami takich marek jak MacAllister, Husqvarna, Viking, Honda, Stiga, Makita bądź NAC. Do ich zalet należą nie tylko sprawdzone rozwiązania techniczne, ale też duża dostępność części zamiennych czy akcesoriów w postaci np. noży do kosiarki. Szeroki wybór sprawdzonych marek dotyczy również rozwiązań podczas samego koszenia. Możemy wybierać spośród kosiarek z koszem, bez kosza, z wyrzutem bocznym.

Podsumowując, jeśli dysponujemy niewielkim, przydomowym trawnikiem, który wystarczy skosić raz w tygodniu, zupełnie wystarczająca będzie kosiarka elektryczna. Jednak jeśli chcesz uporać się z trawą na zróżnicowanym terenie, gdzie występują m.in. wzniesienia, najbardziej komfortowa będzie kosiarka spalinowa z napędem. Istotnym czynnikiem jest też... nasza siła, ponieważ największe kosiarki spalinowe wymagają niemałego wysiłku, żeby skutecznie nimi operować.

undefined

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
TEST