Zamknij

Jak dbać o odzież i dodatki robione na drutach

14:32, 18.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:33, 18.06.2020

Własnoręcznie wydziergane ubrania i dodatki są powodem do dumy. Jednak oprócz ich podziwiania i szerokiego zastosowania, powinniśmy również umieć o nie dbać, ponieważ obchodzić się z nimi należy bardzo delikatnie. Jak zatem powinniśmy prać, konserwować i przechowywać własnoręcznie zrobione ubrania i dodatki? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Pranie szydełkowych ubrań i dodatków

Jednym z najbardziej popularnych aktualnie trendów są ubrania i dodatki wykonane na szydełku. Przykładem może być, chociażby torebka przypominająca sieć rybacką, możemy jej używać jako dodatek do naszej stylizacji, ale również jako wielorazową torbę na zakupy. Aby taka torba mogła nam służyć przez długi okres, należy przede wszystkim zadbać o wysoką jakość włóczki, a raczej kordonka, które charakteryzują się mocniejszym splotem nici, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe. Tanie kordonki wysokiej jakości, takie jak kordonek stokrotka czy kordonek maxi znajdziecie tutaj: https://zamotane.pl/pl/c/Akcesoria/16. Taką torbę należy od czasu do czasu prać, jednak nie warto robić tego w pralce, ponieważ splot może się zniszczyć.

Warto postawić na pranie w formie gotowania – wystarczy nam garnek i mydło lub delikatny środek piorący. Na początku należy zagotować wodę w dużym garnku, włożyć do niego naszą ręcznie zrobioną torbę lub inne ubranie, dodać kilka pompek mydła i gotować przez godzinę. Później należy wypłukać kilkakrotnie robótkę w czystej wodzie i wycisnąć, pamiętając o tym, by nie wykręcać. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli nasze ubranie jest wykonane z wełny, to nie należy zagotowywać wody – wystarczy taka w około 30 stopniach Celsjusza.

Konserwacja ubrań zrobionych na drutach

Jeżeli mowa o konserwacji robótek ręcznych, to musimy pamiętać o tym, żeby prasować je, ustawiając odpowiedni tryb na naszym żelazku, np. wełna lub bawełna. Dodatkowo należy prasować nasze wydziergane ubrania i dodatki wyłącznie na lewej stronie i najlepiej jeszcze przez dodatkową tkaninę, aby nie doprowadzić do świecenia się naszych robótek, co jest bardzo częste oraz zniszczenia ich struktury.

Ważnym elementem konserwacji zwłaszcza wełnianych wyrobów, jest golenie robótek, ponieważ wełna ma to do siebie, że lubi się mechacić. Dlatego warto sobie sprawić golarkę do ubrań, która się z tym problemem upora i pozwoli nam cieszyć się ubraniami przez długie lata.

Przechowywanie robótek ręcznych

Ostatnią kwestią jest przechowywanie naszych ubrań i dodatków. Jeżeli chcemy się o nie naprawdę zatroszczyć, to najlepiej przechowywać je w szafie na osobnych wieszakach, które nie są zakończone ostrymi krawędziami, tak aby nie poszarpały nam tkaniny. Jednakże niektóre robótki są tak ciężkie, że nie udałoby nam się ich przechować w pozycji wiszącej, dlatego warto je luźno poskładać, tak aby, jak najmniej narazić na odkształcenia.

Pranie, konserwacja i przechowywanie ręcznie robionych ubrań to niemała zagwozdka dla wielu z nas. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam zadbać o Wasze robótki ręczne w odpowiedni sposób, tak aby mogły Wam służyć przez długi czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%