Zamknij

Znakowanie i odczyt w warunkach przemysłowych.

13:10, 19.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:10, 19.02.2020

Istnieje kilka podstawowych form oznakowania w warunkach przemysłowych. Jest to zagadnienie szczególnie ważne ze względu na duże powiązania pomiędzy podmiotami biorącymi udział w wymianie handlowej. Odpowiednie oznakowanie komponentów, czy produktu gotowego zapewnia możliwość szybkiej i bezbłędnej identyfikacji. W tym artykule przybliżymy najpopularniejsze sposoby identyfikacji i oznakowania dla przemysłu.

Kod kreskowy (oraz kod dwuwymiarowy) podstawą oznakowania dla przemysłu.

Niezmiennie od lat podstawą wszelkich aktywności w obszarze identyfikacji w przemyśle jest technologia kodowania, która została ujęta w globalne standardy GS1. To właśnie zapewnienie zgodności z globalnym standardem powoduje, że możemy być pewni tego, że nasz identyfikator zostanie odczytany przez każdego uczestnika łańcucha dostaw gotowego do działania w ramach standardu GS1. Technicznie, identyfikacja oparta o standardy globalne opiera się na technice kodu kreskowego lub kodu dwuwymiarowego. Techniki te zapewniają możliwość automatycznego odczytu przy wykorzystaniu urządzeń do tak zwanej automatycznej identyfikacji.

Znakowanie z wykorzystaniem drukarek etykiet i etykiet samoprzylepnych.

Najpopularniejszym sposobem oznakowania towarów i komponentów w otoczeniu przemysłowym jest zastosowanie drukarek etykiet w celu wydruku odpowiedniej treści na etykietach samoprzylepnych. Treść drukowana na etykiecie zależna jest od rodzaju towaru, który ma być oznaczony. Największą zaletą tej metody znakowania jest jej relatywna taniość. Etykiety (nawet te specjalistyczne, na przykład gwarantujące wytrzymałość w wysokiej temperaturze) nie są drogie w porównaniu do innych form bardziej trwałego znaku. Zdecydowanie minusem zastosowania drukarek etykiet i etykiet jest ich stosunkowo ograniczona  trwałość. Oznakowanie etykietą jest niezawodne tak długo, jak długo funkcjonuje etykieta. W przypadku jej zniszczenia znak nie może być odczytany. W takich przypadkach warto pomyśleć o bardziej trwałym oznaczeniu.

Większa trwałość znaków- konieczność zastosowania znakowania laserowego.

Istnieją sytuacje, zwłaszcza w pewnych branżach (lotnictwo, motoryzacja, elektronika), gdzie oznakowanie powinno być na trwałe związane z produktem, a usunięcie znaku powinno być tożsame ze zniszczeniem produktu. W takich przypadkach etykiety nie są najlepszym pomysłem, a warto pomyśleć o alternatywie, na przykład w postaci znakowania laserem. Do tego rodzaju oznakowania polecane są zwłaszcza lasery Datalogic, które w łatwy i szybki sposób można zintegrować z istniejącą linia produkcyjną, czyniąc ze znakowania laserowego element kompletnego cyklu produkcyjnego.

Jak odczytywać kody naniesione laserowo?

Do odczytu oznaczeń laserowych służy specjalny czytnik kodów kreskowych, czyli czytnik DPM. To wysoko specjalizowane urządzenia dzięki zintegrowaniu modułu skanującego opartego na technologii wizyjnej ze specjalnym doświetleniem umożliwia odczyt każdego kodu umieszczonego za pomocą lasera. W przypadku zarówno odczytu jak i w przypadku znakowania warto oprzeć się na produktach Datalogic.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%