Zamknij

Choroba alkoholowa i leczenie alkoholizmu - czym jest alkoholizm i jak go leczyć?

11:30, 13.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:31, 13.02.2020

Polska należy do krajów, gdzie spożycie alkoholu z roku na rok rośnie. Przeciętnie każdy Polak wypija 11,7 litra wysokoprocentowych trunków. Szacuje się, że za 10 lat wartość ta wzrośnie do 13 litrów. Uzależnienie od alkoholu jest problemem społecznym, który należy zawczasu rozpoznać, aby rozpocząć leczenie. Czym jest jednak sam nałóg oraz jak przebiega leczenie alkoholizmu?

1. Alkoholizm, co to jest?

2. Jak leczyć alkoholizm?

3. Terapia alkoholowa, jak wygląda?

4. Alkoholizm, metody leczenia

5. Gdzie leczyć alkoholika?

Alkoholizm, co to jest?

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Alkoholizm jest coraz częściej uważany za chorobę cywilizacyjną. Może on dotknąć osobę w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Niezależnie od poziomu wykształcenia, zamożności oraz pochodzenia – alkoholizm może pojawić się u każdego i w każdym wieku.

Alkoholizm jest zarówno uzależnieniem fizycznym, jak i psychicznym. Nałogowe przyzwyczajenie do sięgnięcia po kolejny trunek wysokoprocentowy bardzo często ma podłoże psychologiczne. Mogą mu towarzyszyć takie czynniki, jak: stres, samotność, poczucie bezradności i wyobcowania, czy też frustracja.

Z powodu licznych, negatywnych skutków na podłożu społecznym, socjalnym i psychologicznym tak bardzo istotne jest leczenie nałogu alkoholowego, które pomoże choremu w znalezieniu motywacji do samodzielnej, przyszłej walki. Nie zapominajmy przy tym o udzieleniu wsparcia najbliższej rodzinie, która bardzo często nieświadomie współuczestniczy w nałogu i ukrywa ten problem przed światem.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu odbywa się zawsze przy udziale specjalistów. Niezbędne jest, aby chora osoba sama przyznała, że ma problem ze spożywaniem alkoholu oraz potrzebuje pomocy. Dodatkowo leczenie alkoholików musi być poprzedzone detoksem w celu odtrucia organizmu, a w trakcie samej terapii, pacjent musi pozostawać trzeźwy.

Tego rodzaju proces składa się z wielu powiązanych ze sobą elementów i obejmuje samą diagnozę, jak też psychoterapię, pracę z rodziną, konsultacje oraz programy socjalne i środowiskowe.

Ważnym czynnikiem jest również czas. Pomimo że walka z nałogiem jest procesem nieprzerwanym, warto aby podjąć ją jak najwcześniej. Na terapię w ośrodkach publicznych trzeba niestety czekać kilka miesięcy. Dlatego dobrze jest rozważyć prywatne leczenie alkoholizmu w takich placówkach jak Tratwa – prywatny ośrodek terapii leczenia uzależnień.

Terapia alkoholowa, jak wygląda?

Terapia dla alkoholików ma za zadanie pomóc choremu, jak i samej rodzinie do poradzenia sobie z nałogiem i przygotowaniem do dalszej walki. To właśnie w trakcie niej osoba uzależniona od wysokoprocentowych trunków uczy się asertywności oraz radzenia z codziennymi problemami bez zwracania się ku nałogowi.

Długość terapii jest zawsze dobierana indywidualnie i zależy ona od stopnia alkoholizmu, jak też od motywacji pacjenta. Samo leczenie w placówce trwa najczęściej do kilkunastu tygodni, po tym okresie, chory może korzystać z innych form wsparcia, jak psychoterapia, czy grupa AA.

Ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu udziela wsparcia różnymi technikami i metodami. W początkowym okresie pacjent bardzo często jest wspierany środkami farmakologicznymi, aby wspomóc jego funkcjonowanie. Nieodłącznym elementem jest także psychoterapia. Przebiega ona zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Bardzo istotna jest również pomoc dla bliskich uzależnionego.

Alkoholizm, metody leczenia

Jak już wspomnieliśmy, leczenie uzależnienia od alkoholu to długa droga w samym ośrodku, jak też nieprzerwana walka po zakończeniu terapii. Motywacja chorego oraz nauka odpowiednich zachowań abstynenckich to podstawa do dalszego, prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Niezbędne w tym procesie są różne techniki psychologiczne. Pozwalają one choremu nauczyć się rozpoznawać swoje stany emocjonalne, nazywać je, kontrolować złość oraz relaksować się. Terapie psychologiczne prowadzą wykwalifikowani psychoterapeuci, doświadczeni w leczeniu alkoholizmu. Więcej o metodach leczenia na stronie: https://tratwa.pl/leczenie-alkoholizmu.html.

Gdzie leczyć alkoholika?

Leczenie alkoholizmu najlepiej rozpocząć w renomowanej zamkniętej placówce, która pomoże choremu na każdym etapie wychodzenia z nałogu. W Polsce można skorzystać zarówno z ośrodków prywatnych, jak i publicznych. Musimy mieć jednak świadomość, że kolejka do placówki państwowej jest przeważnie długa i oczekiwanie na przyjęcie może trwać kilka miesięcy.

W przypadku leczenia alkoholizmu ważny jest jednak czas, ma to znaczenie zwłaszcza przy zaawansowanych fazach. Alternatywą jest prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, gdzie chory może liczyć na szybkie przyjęcie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Wybierając ośrodek, zwróćmy też uwagę na warunki pobytu. Leczenie nałogu powinno przebiegać w komfortowym i zacisznym miejscu. Dobrze, aby ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu znajdował się w otoczeniu przyrody, która wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjenta.

Istotny jest także sam plan zajęć dodatkowych. Pomoże on, obok zajęć terapeutycznych, zmotywować się do abstynencji i nauczenia dobrych, codziennych nawyków. Dzięki temu sam proces leczenie przebiegnie skutecznie i bezstresowo dla pacjenta.

 

-----------

 

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

ul. Beskidzka 8

43-460 Wisła

Woj. śląskie

Powiat cieszyński

Tel.: +48666030505

https://tratwa.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%