Zamknij

Surowce do produkcji papieru - co warto wiedzieć na ten temat?

15:01, 31.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:02, 31.01.2020
Skomentuj

Papier to jeden z tych surowców, które towarzyszą nam przez całe życie. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Do jego produkcji wykorzystuje się różne surowce. Jakie rozróżniamy jego rodzaje?

Jaka jest historia papieru?

Pismo znane jest nam od około 6 tysięcy lat. Od tylu lat trwa też ewolucja nośnika, na którym jest ono utrwalane. Jako pierwsze taką rolę pełniły gliniane tabliczki. Nie były one jednak najtrwalszym rozwiązaniem. Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęły pojawiać się nowe rozwiązania. Jednym z nich był papirus, z którego korzystano chociażby w starożytnym Egipcie. Papier powstał zaś w północnych Chinach. Działo się to w okolicach pierwszego wieku naszej ery. Za ojca tego materiału uznaje się urzędnika Cai Lun. To on odpowiada za wymyślenie i opracowanie masowej metody produkcji papieru. Pierwsza wersja zupełnie nie przypominała tej, którą znamy dzisiaj. Nazywano go czerpanym, gdyż składał się z łyka drzew, krzewów morwowych i odpadów konopnych. Do produkcji stosowano także łodygi bambusa, len, czy słomę ryżową upływem kolejnych stuleci udoskonalano zarówno sam proces, jak i dobór surowców. Dziś możemy rozróżnić papiery bezdrzewne i drzewne. Surowce z pierwszej grupy, w przeciwieństwie do drugiej, nie zawierają ścieru drzewnego.

Surowce do produkcji papieru – jak możemy je podzielić?

Papier zasadniczo dzielimy na bibułkę, papier, karton, tekturę oraz bibułę. To jednak nie jedyny podział, jaki jest stosowany w branży. Możemy też go podzielić ze względu na nośnik informacji. Wówczas mówimy o papierze afiszowym, biurowym, czy gazetowym, czy książkowym. Zupełnie inny będzie też podział ze względu na strukturę. Tu wyróżnia się papier drzewny, syntetyczny, bibułę, czy brystol. Producenci mają w swojej ofercie także specjalistyczne wyroby, do których możemy zaliczyć papier lakmusowy, papierosowy, rysunkowy, ścierny, czy toaletowy. W zależności od składu włóknistego papier możemy podzielić na dziesięć klas. Pierwsza odpowiada najwyższej jakości, dziesiąta zaś najniższej.

Surowce do produkcji papieru – jakie są obecnie stosowane?

W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, jakie surowce są wykorzystywane do produkcji papieru. Od ich jakości zależy bowiem wartość końcowego produktu. Najchętniej stosowane surowce do produkcji papieru to włókna roślinne. Pozyskuje się je z takich drzew jak sosna, świerk, buk, czy jodła. Papier wytwarza się także z takich roślin jak bawełna, len, słoma zbóż, trzcina, czy konopie. Surowce do produkcji papieru uzyskuje się też dzięki procesom wtórnym. Doskonale nadaje się do tego chociażby makulatura. W naszym kraju nie brakuje firm, które oferują surowce do produkcji papieru wysokiej jakości. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Tak pozyskane włókna poddaje się obróbce chemicznej, z której powstaje masa celulozowa. Jej najważniejszym składnikiem jest, jak sama nazwa wskazuje, czysta celuloza. W wyniki obróbki mechanicznej natomiast tworzy się ścier drzewny. Powstaje on na skutek ścierania drewna. Jak widać, papier uzyskuje się z rozmaitych surowców. Dzięki temu można je dopasować do jego przeznaczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%