Zamknij
REKLAMA

Projekty domów nowoczesnych – postaw na ekologię!

12:48, 29.01.2020 | Artykuł partnera
Skomentuj

Budowa własnego domu to spełnienie marzeń wielu osób i często największa inwestycja w życiu – dobrze więc, by była przemyślana. Ważne jest, by budynek nie tylko świetnie się prezentował, ale przede wszystkim zapewniał komfort mieszkańcom, a także generował jak najniższe koszty. Ekologiczne rozwiązania są pod tym względem niezastąpione – naturalne materiały są miłe dla oka i przyjemne w użytkowaniu, a zastosowanie właściwych technologii sprawia, że dom jest bardzo wydajny energetycznie lub wręcz pasywny.

Ekologiczne projekty nowoczesnych domów

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną wzrasta zapotrzebowanie na technologie pomagające chronić środowisko. Dobrym sposobem zarówno na zmniejszenie obciążenia dla przyrody, jak też na konkretne oszczędności, jest zadbanie o energooszczędność domu. Jest ona zależna nie tylko od zastosowanych materiałów, ale także wielkości i kształtu budynku. Wiadomo, że na ogrzanie wielkiej przestrzeni potrzeba większej ilości energii, niż na zapewnienie ciepła w niedużym domu. Z kolei kształt powinien być jak najbardziej zwarty – domy w kształcie litery „L” niestety przegrywają pod kątem wydajności z tymi zbudowanymi na planie kwadratu.

Architekci biorą pod uwagę wszystkie te czynniki tworząc projekty nowoczesnych domów. Wyznacznikiem dobrego projektanta jest to, że potrafi zaproponować projekt, który jest nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Dlatego nowoczesne domy, mimo minimalistycznej formy, często są imponujące wizualnie. Co je charakteryzuje?

Jak wyglądają projekty nowoczesnych domów?

Przede wszystkim powszechne jest stosowanie oszczędnych środków wizualnych, za to materiały powinny być wysokiej jakości. Często akcentuje się dodatki drewniane, także jako elementy dekoracyjne elewacji. Typowy nowoczesny dom składa się więc z prostych, geometrycznych form z podstawowych materiałów, takich jak beton, drewno, szkło i metal. Często minimalizm formy idzie tak daleko, że architekci rezygnują ze wszystkich widocznych wystających elementów, takich jak okapy czy rynny, czy ściślej mówiąc – ukrywają je tak, że nie są widoczne. Takie budynki często przypominają więc uproszczone modele trójwymiarowe, tyle ze wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Drugi częsty trend w projektach nowoczesnych domów to także minimalizm – tym razem inspirowany Skandynawią. Można więc zaobserwować proste, drewniane domy w zwartej formie i ze spadzistym dachem. Takie budynki świetnie wyglądają zarówno w otoczeniu przyrody, jak i w sąsiedztwie innych domów.

Luksusowe projekty nowoczesnych domów

Podobnie jak standardowe domy, te luksusowe często są projektowane w duchu minimalizmu. Różnica tkwi w znacznej mierze w wielkości budynku – bywają one nawet dwu- czy trzykrotnie większe od typowych budynków mieszkalnych – oraz w wykończeniu, które często wybiera się w najdoskonalszej możliwej wersji. Projekty nowoczesnych domów dla osób szczególnie wymagających charakteryzują się także siłą rzeczy wyższymi kosztami budowy.

Drugim typem projektów luksusowych nowoczesnych domów są projekty rezydencji, to znaczy wielkich, rozłożystych budynków nawiązujących formą do klasycznego budownictwa. W obu tych wypadkach często projektuje się te budynki tak, by oszczędność na ogrzewaniu była jak największa.

Gdzie można obejrzeć projekty nowoczesnych domów

Nawet, jeżeli myślimy o zleceniu indywidualnego projektu, warto obejrzeć istniejące, by wiedzieć, czego można się spodziewać. Można wejść na stronę poświęconą takim projektom, na przykład https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html. Warto zapoznać się z aktualnymi trendami, poza tym często okazuje się, że osoby, które miały zamiar zapłacić za indywidualnie wykonanie projektu, jednak decydują się na gotowy.

(Artykuł partnera )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone