Zamknij

Jaką sztaplarkę wybrać?

00:00, 04.01.2020 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Magazyn czy plac składowy to system naczyń połączonych - zorganizowany zbiór urządzeń służących wydajnemu magazynowaniu (wózków widłowych, przenośników, robotów, regałów) oraz ludzi. Składowane towary muszą być przechowywane bezpiecznie. Jednocześnie, produkty powinny zajmować jak najmniej miejsca. Celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Wybór odpowiednich nośników, właściwe rozmieszczenie ładunków, oraz dobór urządzeń sztaplujących, czyli po prostu sztaplarek, jest kluczowy.

Podstawowy podział sztaplarek

Sztaplarki, czyli wózki widłowe, służą przede wszystkim do transportu i składowania towarów. W tym sztaplowania, czyli układania towarów w sztosy. Podstawowy podział dotyczy zastosowanego napędu. Określone urządzenia przeznaczone są do wybranych aplikacji – na podstawie tych zastosowań dobiera się ich pozostałe parametry (opony, kabina, maksymalny udźwig).

Sztaplarki do pracy wewnątrz budynku

Do pracy wewnątrz hali magazynowej wybiera się sztaplarki elektryczne. Jest to pełna gama urządzeń do realizacji specjalistycznych zadań. Poznaj dwa przykłady:

  • Jeżeli zamierzasz składować produkty na dużych wysokościach, prawdopodobnie będziesz potrzebować wózków typu Reach Truck. Są to zaawansowane sztaplarki elektryczne, dzięki którym możesz sobie pozwolić na składowanie na wysokości kilkunastu metrów. Zwarta konstrukcja maszyny pozwala jej pracować na ograniczonej przestrzeni.

  • Gdy prowadzisz hurtownię lub biznes, w którym nie jest wymagana aż tak wysoka wydajność, możesz wybrać sztaplarkę elektryczną prowadzoną. Jest to bardzo uniwersalną maszyna, która pozwoli Ci realizować prace załadunkowe oraz sztaplowanie na wysokości granicznej 5-6 metrów.

Sztaplarki do pracy na zewnątrz budynku

Sztaplarki do pracy na zewnątrz to przede wszystkim urządzenia spalinowe. Konstrukcje elektryczne są w mniejszym stopniu przygotowane do wymagających warunków eksploatacyjnych wynikających przede wszystkim z brudu i wilgotności powietrza. Poznaj dwa przykłady:

  • Sztaplarki wielokierunkowe do składowania dłużyc i materiałów nietypowych. Liderem rynku jest tu irlandzki Combilift. Są to wytrzymałe maszyny pozwalające łatwo i szybko obsługiwać m.in. place składowe. Urządzenia wielokierunkowe umożliwiają manewrowania z maksymalną oszczędnością przestrzeni.

  • Sztaplarki z przeciwwagą, czyli klasyczne wózki czołowe. Najbardziej popularne wózki widłowe. Urządzenia, które pozwalają zarówno transportować, składować, jak i sztaplować ładunki.

Kompleksowa oferta sztaplarek

Na rynku można znaleźć szereg ofert. Od urządzeń używanych po zaawansowane maszyny o bardzo dużych udźwigach. Sztaplarki w ofercie WDX to wózki elektryczne oraz spalinowe. Pełna gama. Marki Crown, Doosan oraz Combilift. Od zwykłych ręcznych paleciaków, poprzez wózki podnośnikowe prowadzone, maszyny wysokiego składu, urządzenia wielokierunkowe, po wózki systemowe VNA. W tym, wózki widłowe używane z gwarancją oraz pełną historią serwisową.

Jak bezpiecznie sztaplować towary?

W magazynach do bezpiecznego przechowywania produktów najczęściej stosuje się palety. Wykorzystuje się je praktycznie wszędzie, gdzie specyfika składowanego towaru na to pozwala. Palety mogą być magazynowane na regałach lub na podłodze. Warto zadbać o odpowiednią jakość palet. Jest to istotne w przypadku sztaplowania palet na podłodze magazynu oraz kluczowe w przypadku układania w regałach. Należy pamiętać o nieprzekraczaniu norm bezpieczeństwa. Wyzwaniem może być nieregularny kształt ładunków na palecie. Stosuje się różnego typu wypełniacze, materiały antypoślizgowe w opakowaniach oraz zabezpieczenia w samej konstrukcji regału. Firmy oferujące wyposażenie magazynowe są w stanie fachowo doradzić na etapie projektu. Przykładowo, WDX S.A. udziela takiego wsparcia bezpłatnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%