Zamknij
REKLAMA

Mity i fakty na temat fotowoltaiki

00:00, 18.12.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Panele fotowoltaiczne i ich instalacja to z każdym rokiem coraz bardziej popularny sposób na pozyskiwanie energii. Decyzja co do ich instalacji nie jest taka prosta, a opinii, szczególnie w internecie, spotkać można naprawdę wiele. Aby nie dać się złapać tym nieprawdziwym, przedstawiamy najpopularniejsze mity i fakty na temat fotowoltaiki.

Fotowoltaika jest bardzo droga

Mit! Koszty instalacji paneli słonecznych cały czas spadają. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej od 2008 roku ceny ogniw obniżone zostały o około 80%. Być może stąd bierze się mit o wysokim wydatku – nie porównuje się cen, tylko wierzy w te, które obowiązywały przed kilkoma laty. Dodatkowo istnieją różnego rodzaju dodatki, współfinansowania i dotacje, jak np. Program „Mój Prąd”, dzięki któremu dotacja może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowaltaicznej, przy czym kwota ta nie przekroczy 5000 zł.

Producent i rodzaj ogniw nie mają znaczenia

Mit! Moduły podzielić można na: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe, i różnią się od siebie nie tylko materiałem wykonania, ale również wydajnością oraz – co za tym idzie - ceną. Każdy z tych typów sprawdzi się lepiej w nieco innych warunkach instalacji. Dla osób chcących porównać ceny i opinie na temat różnych producentów paneli polecamy ranking dostępny na stronie: https://fotowoltaikaonline.pl/producenci. Tam też znajdziemy kalkulator, dzięki któremu poznamy przybliżoną cenę instalacji fotowoltaiki w naszym domu. Jedyne co musimy zrobić to wypełnić formularz, a w kilka minut dostaniemy wycenę od lokalnych firm zajmujących się panelami słonecznymi.

Panele słoneczne nie działają w nocy

Fakt! Rozwiązaniem tego jest odpowiednie bilansowanie energii elektrycznej z sieci oraz tej wyprodukowanej przez panele za dnia. Innym sposobem na wykorzystanie potencjału ogniw fotowoltaicznych w pełni jest magazynowanie wytworzonego prądu w specjalnych, żelowych akumulatorach. Wiąże się to wprawdzie z dodatkowym wydatkiem, jednak umożliwia energetyczne usamodzielnienie się gospodarstw domowych.

W Polsce jest za mało słońca, aby inwestycja się zwróciła

Mit! Nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające dla produkcji energii odnawialnej pochodzącej ze słońca. Ten mit łączy się z innym, mówiącym o tym, że panele nie działają w pochmurne dni – ogniwa fotowoltaiczne o wysokiej wydajności podczas mniej słonecznych dni produkują jedynie o 1-2% mniej energii. Dla paneli wystarczy rozproszone światło, a dodatkowo, lepiej pracują w chłodniejsze dni, niż w upały.

Zabrudzone panele to niższa wydajność

Prawda! Instalacje fotowoltaiczne należy czyścić z kurzu co najmniej raz w roku, jednak najczęściej dzieje się to samoistnie przez spadający deszcz. W miejscowościach, w których występuje duże zapylenie lub zanieczyszczenie powietrza, zaleca się samodzielne usunięcie kurzu. Zabrudzenia na panelach mogą powodować obniżenie wydajności do około 5%.

Pozyskaną energię można sprzedać

Prawda! Sprzedać można tę część energii, która będzie stanowić nadwyżkę. Służy temu instalacja typu on-grid, czyli taka integrująca fotowoltaikę i sieć elektryczną. W półrocznym okresie rozliczeniowym z dostawcą energii odliczona zostaje ilość energii słonecznej przekazana do sieci latem od ilości energii pobranej zimą. Nie tylko możemy nie płacić nic za pobraną zimą energię, ale też uda się zarobić na nadwyżce - chociaż na razie nie są to ogromne kwoty.

Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga pozwolenia na budowę

Mit! Znowelizowane Prawo Budowlane mówi, że montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 40 kW nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inaczej wygląda sytuacja w momencie przerabiania konstrukcji dachu lub przenoszenia okien pod kątem instalacji ogniw, ale samo położenie paneli nie wymaga od nas żadnych pozwoleń.

Mamy nadzieję, że obalone przez nas mity pozwolą na spojrzenie na fotowoltaikę w innym, lepszym świetle.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone