Zamknij
REKLAMA

W jaki sposób wybrać prawidłowy wkład kominkowy?

07:56, 16.12.2019 | materiały partnera

Decydując się na kominek z wkładem musisz wiedzieć, że jego prawidłowy wybór wcale nie jest taki prosty. Ma on wiele różnych parametrów, które zależne są od konkretnych okoliczności, warunków, jak i naszych własnych oczekiwań. Poza tym do dyspozycji mamy wiele różnych opcji, co jeszcze bardziej utrudnia wybór. W jaki sposób wybrać prawidłowy wkład do kominków? Zapraszamy do lektury!

Rodzaj wkładu kominkowego

W głównej mierze do dyspozycji mamy tutaj przede wszystkim wkłady stalowe i żeliwne. Różnią się one od siebie nie tylko budową i materiałem, ale również własnościami cieplnymi. Wkłady stalowe mają zdecydowanie słabsze zdolności grzewcze, ale są dużo bardziej estetyczne do tego drugiego rozwiązania. Sprawdzi się idealnie w aranżacjach nowoczesnych, jako dodatkowe źródło ciepła w okresie jesienno-zimowym. Wkład żeliwny jest cięższy i mniej estetyczny. Jednak dobranie odpowiedniej jego obudowy może zniwelować ten problem. Ma on znacznie lepsze własności cieplne od wkładu stalowego. Żeliwo jest świetnym materiałem akumulującym ciepło. Dzięki temu znacznie lepiej oddaje ciepło do pomieszczenia i znacznie dłużej utrzymuje ciepło, nawet na wiele godzin po wypaleniu całego drewna w palenisku. Miej to na uwadze przy wyborze odpowiedniego wkładu. Te katowickie kominki z całą pewnością są warte uwagi: https://www.komineczki.com.pl/ 

Poza tym, wkład kominkowy można dodatkowo zaopatrzyć w technologię DGP i płaszcz wodny. Pozwoli to na równomierne rozprowadzanie ciepła po całym domu czy mieszkaniu, jak i podgrzewanie wody użytkowej. Wymagają jednak spełnienia konkretnych warunków i ich montaż nie wszędzie będzie możliwy.

Parametry techniczne

Jak wszystko na świecie, kominki domowe mają również swoje parametry, w tym przypadku cieplne. Chodzi tutaj między innymi o sprawność. Sprawność renomowanych marek kominkowych szacuje się na poziomie od 70 do 82% przy pracy zredukowanej. Co to oznacza? Jest to procent odzyskanego ciepła w procesie spalania drewna. Jak widać, wartości te są całkiem duże.

Trzeba tutaj również wziąć pod uwagę moc grzewczą kominka. Jego wartość zależy od wielu czynników, takich jak wielkośc paleniska, pomieszczenia i wielu innych. Można tutaj wyliczyć szacowaną wartość, jednak dokładne przeliczenia warto zostawić odpowiednim fachowcom. Decydując się na kompleksowe usługi doświadczonym firm kominkowych na pewno uzyskasz rzetelną pomoc w tym zakresie.

Ważny jest również rodzaj spalanego paliwa. W większości przypadkach jest to drewno. Jego średnie zużycie powinno wyność 2,5kg/h przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW.

Odpowiednia ilość miejsca

Zwróć również uwagę na odpowiednią ilość miejsca w pomieszczeniu w którym umieszczony zostanie kominek domowy. Dotyczy to przede wszystkim kominka klasycznego, który ma otwartą budowę. Taka opcja wymaga odpowiedniej przestrzeni, dla komfortowego i bezpiecznego korzystania z paleniska.

Wybór na rynku kominkowym jest ogromny, dlatego powinieneś doradzać się u sprawdzonych specjalistów. Wybieraj produkty markowe, dzięki czemu będziesz miał gwarancję żywotności i bezpieczeństwa swojego kominka.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone