Zamknij
REKLAMA

Jakie oświetlenie do salonu - sprawdzone rady

14:07, 11.12.2019 | materiały partnera

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w całym domu. Odpowiednie, funkcjonalne umeblowanie go to jedna kwestia. Druga – nie mniej ważna, to zaplanowanie oświetlenia. Zadba nie tylko o nastrój, ale także funkcjonalność. Jakie będzie najlepsze?

 

Salon jest jednym z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w domu. W zależności od osobistych preferencji i pozostałych warunków lokalowych może pełnić kilka ról. Przyjmuje się w nim gości, pracuje i odpoczywa.  Z tego względu spędza się w nim zwykle większą część dnia. Dlatego przy jego urządzaniu warto wziąć pod uwagę dopracowanie wszystkich detali. Jednym z najbardziej istotnych jest oświetlenie. 

 

Światło w salonie

 

Podstawowym źródłem światła w każdym pomieszczeniu jest lampa centralna – najczęściej sufitowa. W zależności od wielkości salonu może to być lampa wisząca, plafon bądź kilka lampek LED, rozmieszczonych równomiernie po całej powierzchni sufitu. 

Rola oświetlenia centralnego Źródło światła centralnego jest oczywiście niezastąpione w każdym pomieszczeniu, jednak nie będzie wystarczające do komfortowego wykonywania niektórych czynności.  Można stwierdzić w zasadzie, że centralna lampa pozwala na swobodne poruszanie się o tyle, że nie panuje w nim ciemność. 

Jednak czytanie, praca na komputerze czy inne czynności wymagające skupienia wzroku i precyzji, będą przy takim rozproszonym świetle męczyć wzrok. Jedną lampą nie da się doświetlić całego pomieszczenia w dostateczny sposób. 

?

 

Jak dobierać oświetlenie do salonu?

 

Oświetlenie salonu powinno być dobrane w taki sposób, by stanowiło integralną część uzupełniającą się stylistycznie i funkcjonalnie z poszczególnymi strefami. 

  • W miejscu relaksu bez wątpienia powinno znajdować się dodatkowe źródło światła sprzyjającego wyciszeniu: lampa podłogowa lub kinkiet ścienny o ciepłej barwie, sprzyjającej odprężeniu.

  • Jeśli salon ma wydzieloną część na jadalnię, nad stołem również powinna znajdować się dodatkowa lampa. Najlepiej sprawdzi się lampa wisząca (do niewielkich pomieszczeń warto wybrać małą i subtelną). Pięknie prezentuje się też oświetlenie dekoracyjne, np. kinkiety czy taśmy LED, oświetlające punktowo obrazy lub inne dekoracje. 

  • Barwa światła również ma duże znaczenie dla funkcjonalności i nastroju w tym pomieszczeniu. Jeżeli salon jest dość ciemny, dobrze sprawdzi się światło o neutralnej lub zimnej barwie. Trzeba jednak uważać, jeśli jest urządzony w dość surowym stylu – w takim przypadku zimna barwa pogłębi chłód.

  •  

Źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-wewnetrzne/systemy-szynowe/

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%