Zamknij
REKLAMA

Urok Legnicy

08:28, 07.05.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Legnica to piękne miasto zlokalizowane w środkowej części województwa dolnośląskiego, które w większości rozpościera się na tzw. Równinie Legnickiej. Legnica to miasto ze wspaniałą historią, która rozpoczyna się przed 1252 roku, kiedy to uzyskała ona lokację miejską.

Zamek w Legnicy

Jednym z najważniejszych zabytkowych obiektów w historycznej Legnicy jest zamek. To miejsce na mapie Legnicy koniecznie trzeba odwiedzić, bo tylko w ten sposób możemy poznać ponad 750-letni zabytek, który w swej długiej historii był siedzibą i symbolem władzy. Sprawowali w nim władzę książęta piastowscy oraz starości habsburscy. Zamek w Legnicy to miejsce wręcz magiczne, gdzie piękne i majestatyczne wzgórze zamkowe kryje zalążek obecnego miasta Legnicy. Według wielu przeprowadzonych badań odnalezione na terenie zamku ślady osadnictwa obronnego mogą sięgać nawet końca VIII wieku. Co ciekawe, na przełomie X i XI wieku, w miejscu spalonego grodu plemiennego stanął gród, którego najświetniejsza rozbudowa nastąpiła około 1190 roku, kiedy to Henryk Brodaty został panem dzielnicy legnickiej. Do dziś miasto to może pochwalić się kilkoma romańskimi budowlami ceglanymi, gdzie na szczególną uwagę zasługuje palatium, wieże obronne (które później nazwano imieniem Św. Piotra-patrona Legnicy i Św. Jadwigi) oraz kaplica. Budowle te splecione majestatycznym murem obronnym tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni.

Fakty Legnica

Dziś zwiedzanie zamku to nie lada gratka dla fanów historii, ponieważ niektóre fragmenty tego piękne zamku zostały po dziś dzień zachowane w oryginalnej formie. Tu na szczególną uwagę zasługuje np. brama zamkowa, która zaliczana jest do najstarszych zabytków architektury pięknej, renesansowej Legnicy. Ponadto z dziedzińca zamku można podziwiać północną ścianę palatium, które liczy ponad 60 m długości. Palatium ma wręcz światową sławę, ponieważ na początku XIII stulecia uznawane było za jedną z największych świeckich budowli ceglanych w całej Europie Środkowej. Taki status tego cudownego miejsca jeszcze bardziej zachęca do zwiedzania. Kolejnym miejscem, którego nie możemy ominąć podczas pobytu na zamku, jest zabytkowa kaplica, której to pozostałości można dziś oglądać w specjalnie przygotowanym pawilonie ekspozycyjnym. Zamek w Legnicy ma jeszcze jeden niezwykle ciekawy pod względem architektonicznym element - a mianowicie tzw. łącznik, który usytuowana jest w południowej części dziedzińca. Jak sama nazwa wskazuje, łącznik służył do łączący dwóch przeciwległych skrzydeł zamku. Został on zbudowany pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim (znajdziemy wiele przesłane wskazujących na styl łącznika: pięknie wykonane kolumienki czy charakterystyczne, wypukłe elementy elewacji).

Co jeszcze można zobaczyć w Legnicy?

Legnica to miasto, które słynie ze znakomitych atrakcji. Każdy turysta powinien odwiedzić np. Dom pod Przepiórczym Koszem, będący swoistą perełką architektoniczną. Budowla zlokalizowana jest w samym sercu starego rynku, więc nietrudno ją znaleźć. Piękna budowla i jej ornamenty, zachwycą każdego. Warto poznać także Legnicki, zabytków dworzec lub tajemniczo brzmiącą Akademię Rycerską (męska szkoła średnia, która istniała od 1730 do 1945 roku), i w której dziś odbywa się wiele wspaniałych wydarzeń kulturalnych. W Akademii Rycerskiej na szczególną uwagę zasługuje Sala Królewska. Akademia Rycerska zaliczana jest do jednych z najwspanialszych zabytków baroku austriackiego, które znajdują się na terenie dzisiejszej Polski. W upalne dni warto wybrać się na Kąpielisko Kormoran, Kozi staw lub nieśpiesznie pozwiedzać okolicę (obowiązkowo w planie trzeba ująć piękną i zabytkową fontannę Neptuna). Dla znawców filmu - ta fontanna była obecna w kilku filmach, co dodatkowo wskazuje na jej ponadczasowe piękno. Wrażeni robi także Sary Ratusz i Legnicka Palmiarnia (miejsce nieduże w swych rozmiarach, lecz na pewno godne odwiedzenia). A kiedy już zmęczeni zwiedzaniem i przytłoczeni pięknem tego miasta będziemy chcieli odpocząć, to warto zatrzymać się w Grand Hotel Kielce przy ul. Sienkiewicza 78.

Dlaczego Grand Hotel?

To miejsce, które oferuje doskonały standard pokoi i najwyższa jakość obsługi na światowym poziomie. Każdy, kto pragnie odpocząć otoczony luksusem, powinien wybrać się do Best Western Grand Hotel Kielce (chociażby na jedną noc), bo to prawdziwa uczta dla zmysłów i doskonały odpoczynek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%