Zamknij
REKLAMA

6 najpopularniejszych adaptacji dzieł z klasyki literatury polskiej

11:00, 22.03.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Polska może pochwalić się wieloma znakomitymi autorami książek. Wystarczy wspomnieć tylko takie nazwiska jak Sienkiewicz, Mickiewicz, Prus czy Norwid, aby się o tym przekonać. Wiele z dzieł klasyki literatury polskiej doczekało się filmowej adaptacji. Sprawdźmy, które z nich były najpopularniejsze.

„Ogniem i mieczem”

Henryk Sienkiewicz jest twórcą klasycznej trylogii historycznej: „Pana Wołodyjowskiego”, „Potopu” i „Ogniem i mieczem”. Za najpopularniejszą ekranizację uznaje się przy tym „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana z 1999 roku. Główne role w filmie zagrali Michał Żebrowski (Jan Skrzetuski), Aleksandr Domogarow (Jurko Bohun) oraz Izabella Scorupco (Helena Kurcewiczówna).

„Ogniem i mieczem” Hoffmana pozostaje fenomenem wśród adaptacji polskich dzieł literatury. Film przyciągnął do polskich kin największą liczbę widzów po 1989 roku – aż 7,15 mln osób. Zajął też wysokie miejsce na liście najdroższych polskich produkcji.

„Pan Tadeusz”

Obowiązkową pozycją wśród lektur szkolnych w szkołach ponadpodstawowych jest epopeja Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Ekranizacji dzieła podjął się sam Andrzej Wajda w 1999 roku. Obsadził on w głównych rolach Bogusława Lindę (w roli księdza Robaka), Michała Żebrowskiego (jako Tadeusza), Grażynę Szapołowską (jako Telimenę) i Alicję Bachledę-Curuś (jako Zosię). W 2000 roku „Pan Tadeusz” Wajdy został nagrodzony w kilku kategoriach Polską Nagrodą Filmową „Orzeł”. To jeden z tych filmów, które przyciągnęły największą widownię do polskich kin po 1989 roku – 6,17 mln widzów.

„Zemsta”

Andrzej Wajda nakręcił też film kostiumowy na podstawie komedii Aleksandra Fredry – „Zemsta”. Zdjęcia do tej produkcji powstawały w marcu 2002 roku, a w głównych rolach Wajda obsadził Janusza Gajosa (jako Cześnika Raptusiewicza), Andrzeja Seweryna (jako Rejenta Milczka), Romana Polańskiego (jako Józefa Papkina) i Agatę Buzek (jako Klarę Raptusiewiczówną). Budżet filmu wyniósł 10 mln zł, a wyniki oglądalności wskazywały, że zobaczyło go prawie 2 mln widzów.

„W pustyni i w puszczy”

Pierwsza wersja filmowa „W pustyni i w puszczy” ujrzała światło dzienne w 1973 roku. Dzieło Henryka Sienkiewicza na warsztat wziął Władysław Ślesicki na początku lat 70. XX stulecia. Kręcił swój film nie tylko w Polsce, ale i w Egipcie, Bułgarii i Sudanie. Do ról głównych – Stasia i Nel – zgłosiło się 7 tys. młodych ludzi. Ostatecznie adaptacja „W pustyni i w puszczy” okazała się przebojem. Przed 1989 rokiem obejrzało film prawie 31 mln widzów.

Po raz kolejny adaptacji przygodowej powieści Sienkiewicza podjął się Gavin Hood w 2001 roku. Zdjęcia do filmu realizowano w Tunezji, Namibii i w RPA – rodzinnym kraju reżysera. Dzieło to przyciągnęło do kin ponad 2 mln widzów i przyniósł producentom ponad 25 mln zł zysku. Warto przy tym podkreślić, że budżet filmu wynosił 18 mln zł.

„Quo Vadis”

Reżyserzy wyraźnie upodobali sobie ekranizacje dzieł autorstwa Henryka Sienkiewicza. Kolejną godną uwagi jest adaptacja „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Kręcił on swój film w Tunezji, Francji, Polsce i we Włoszech. Pomimo faktu, że pod względem frekwencji „Quo Vadis” zawiodło, to zapisało się w historii polskiej kinematografii jako najdroższy produkcja – jej realizacja kosztowała aż 76 mln zł.

„Krzyżacy”

Chociaż od premiery filmu „Krzyżacy” minęło już ponad pół wieku, to żadna inna adaptacja dzieła literackiego nie pobiła rekordu liczby widzów. Premiera „Krzyżaków” miała miejsce w 1960 roku, a film obejrzało ponad 32 mln widzów.

Adaptacje filmowe polskich dzieł literackich wciąż na topie

Polscy widzowie kochają oglądać kinowe adaptacje klasyki rodzimej literatury. Kina zapełniają się widzami także za sprawą uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dla których takie wyjścia są dobrym sposobem na zapoznanie się z kanonem literatury polskiej – wiele książek, które niegdyś znajdowały się w spisie lektur, niestety już z niego wypadło. Film dla młodzieży jest łatwiejszy do przyswojenia niż opasłe tomy dzieła literackiego. Do klasyków literatury w filmowym wydaniu zawsze można powrócić np. w HBO GO, wykupując telewizję i internet w UPC - https://www.upc.pl/internet/kup-internet/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA