Zamknij

Jakość powietrza w Krakowie w ciągu roku - jak ją mierzyć i unikać zanieczyszczeń?

08:33, 10.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:33, 10.05.2022

Kraków niechlubnie zasłynął jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Problemy ze smogiem w Krakowie wynikają poniekąd z jego położenia. Kraków leży w dość sporej dolinie, przez co zaburzona jest tam odpowiednia cyrkulacja powietrza. Powstaje tzw. zastoisko zimnego powietrza w dolinie, przez co smog “wisi” nad Krakowem i dopóki nie przyjdą silniejsze wiatry, może być ciężko się go pozbyć. 

Zdarzają się w sezonie grzewczym takie dni, kiedy powietrze w Krakowie jest najgorszej jakości na świecie. Przykładowo, 14.12.2021 roku, czyli całkiem niedawno, Kraków wyprzedził nawet miasta w Bangladeszu czy w Indiach. Jak mieszkańcy mają sobie radzić w takich warunkach oraz gdzie najlepiej szukać informacji o zanieczyszczeniu?

Smog w Krakowie - jak sprawdzać stan jakości powietrza?

Sposobów na sprawdzanie aktualnego poziomu smogu jest kilka i nie wymagają one specjalnego wysiłku. Warto pamiętać o tym, aby sprawdzać stan smogu w Krakowie zawsze przed wyjściem z domu, w sezonie zimowym i grzewczym. 

Mapa w czasie rzeczywistym

Jakie powietrze w Krakowie jest w danej chwili? To sprawdzisz m.in. za pomocą mapy zanieczyszczeń powietrza Airly. Możesz pobrać aplikację i móc w każdej chwili monitorować smog w Krakowie. Zaletą takiej mapy jest duża precyzja - dane dla samego Krakowa mogą być zbyt ogólne, natomiast na takiej mapie możesz sprawdzić twoją dzielnicę lub nawet dokładnie okolice twojego domu, jeśli w tej lokalizacji znajduje się czujnik.

Informacje podawane w miejscach publicznych 

W Krakowie w trakcie podróży komunikacją miejską czy po prostu poruszania się po mieście możemy natrafić na informacje dotyczące poziomu zanieczyszczenia. Jakość powietrza w Krakowie możemy sprawdzić w autobusach i tramwajach, gdzie często na ekranach w formie przesuwającego się paska pojawia się ocena jakości powietrza oraz ilość cząsteczek zawieszonych (PM 10 i PM2,5). 

W kilku miejscach w mieście stoją również słupy informacyjne, gdzie na ekranie uśmiechnięta bądź smutna buźka pokazuje, jaka jest jakość powietrza w Krakowie w danym momencie.

Własny czujnik

Innym sposobem na sprawdzanie poziomu smogu w Krakowie jest kupno własnego czujnika. Choć wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, możemy mieć pewność co do aktualnych danych dla naszej okolicy. Sensory jakości powietrza charakteryzują się dużą dokładnością i dostarczają szczegółowych danych na temat powietrza, jakim oddychamy.

Zanieczyszczone powietrze w Krakowie - jak go unikać?

Załóżmy, że po sprawdzeniu jakości powietrza w Krakowie okazuje się, że znacznie przekracza ono normy. Co w takiej sytuacji? Zwłaszcza osoby szczególnie narażone na szkodliwy wpływ smogu, czyli seniorzy, kobiety w ciąży, dzieci czy osoby chorujące na serce lub choroby układu oddechowego, powinny zostać w domu. 

Gdy smog w Krakowie jest naprawdę duży, na pewno należy zrezygnować z aktywności sportowych na zewnątrz - bieganie i wdychanie takiego powietrza będzie zdecydowanie bardziej szkodliwe dla zdrowia, niż pomocne. Jeśli nie możesz uniknąć wyjścia z domu, noś maseczkę antysmogową. 

W trakcie dużego zanieczyszczenia powietrza, nie otwieraj okien i nie wietrz mieszkania. Zamiast tego korzystaj z oczyszczacza powietrza, który przefiltruje powietrze wewnątrz twojego domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%