Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiedni rozmiar materaca?

12:57, 06.05.2022 | Materiały Partnera

Trudno wyobrazić sobie sypialnię bez łóżka i znajdującego się na nim materaca. To właśnie materac wpływa na jakość naszego snu, a tym samym efektywność odpoczynku. Większość osób podczas zakupu zwraca uwagę na materiał, z którego materac został wykonany, kieruje się również poziomem twardości. Tymczasem okazuje się, że tym, od czego należy zacząć, jest rozmiar. Na rynku dostępnych jest wiele produktów stworzonych z myślą o łóżkach pojedynczych i podwójnych. Pojawia się w związku z tym, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni.

Dlaczego rozmiar materaca jest tak ważny?

Wiele osób lekceważąco podchodzi do rozmiaru materaca. Tymczasem okazuje się, że ma on naprawdę bardzo duże znaczenie dla jakości snu. Trzeba pamiętać, aby właściwie dopasować rozmiar materaca do wielkości łóżka. Jeśli zdecydujemy się kupić za duży, stopień jego napięcia będzie niewłaściwy.

Nawet jeśli kupimy najlepszy materac z możliwych, musimy wówczas liczyć się z tym, że nie będzie on działał tak, jak powinien. Z kolei w przypadku zbyt małego modelu trzeba liczyć się z powstawaniem zbyt dużych napięć, które znacząco obniżą komfort snu. Do tego rano można odczuwać silny ból pleców. Wielkość materaca ma szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, które nie śpią same. Wybierając model zbyt mały, musimy liczyć się z tym, że będzie nam po prostu za ciasto.

Materace 100x200 – kiedy będą odpowiednie?

Materace 100x200 uważane są za jedne z najbardziej podstawowych, jeśli chodzi o wymiary. Dzięki dodatkowym centymetrom materac gwarantuje większy komfort, co sprawdza się szczególnie w przypadku osób z nieco tęższą sylwetką. Warto pamiętać, że taki model materaca nie jest odpowiedni dla pary. Jest bowiem zbyt wąski, aby partnerzy mieli zapewnioną na nim odpowiednią ilość miejsca. Są natomiast idealne dla singli, którzy nie dysponują dużą sypialnią, a tym samym o wiele większym łóżkiem. Plusem jest także niższa cena w porównaniu z większymi modelami.

Jaki materac będzie odpowiedni dla pary?

Jak już wspomnieliśmy, materace 100x200 są dla par zbyt wąskie. Poszukując modelu odpowiedniego dla partnerów, warto skupić się na tych, których szerokość zaczyna się od 140 centymetrów. Te najmniejsze są idealne, jeśli partnerzy są drobnej budowy i nie ważą zbyt dużo. Im jednak większe sylwetki, tym lepszy będzie również większy materac. Producenci uznają, że standardowy materac przeznaczony dla par ma szerokość 160 centymetrów. Zapewnia on komfort i wygodę snu, nie ograniczając partnerom przestrzeni.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Wybierając materac dla dziecka, trzeba pamiętać, że inny rozmiar kupimy dla maluszka, a inny dla nastolatka. Jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnych, to warto postawić na modele w rozmiarze zbliżonym do tych dla osób dorosłych. Materace 100x200 oraz 90x200 sprawdzą się więc w tym przypadku świetnie. Z kolei dla niemowlaka wystarczający będzie materac o rozmiarze 60x120. UWAGA: kupując materac dla maluszka, należy pamiętać, że musi on być idealnie dopasowany do łóżeczka, w którym się znajdzie.

(Materiały Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%