Zamknij

Wszywka alkoholowa Piaseczno w połączeniu z alkoholem prowadzi do nieprzyjemnych doznań

08:18, 02.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:18, 02.05.2022

Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą, z której samodzielne wyjście jest niemalże niemożliwe. Warto sobie pomóc, jeżeli nie terapią psychologiczną, to na sam początek wspomagać się lekami. Jednym z dostępnych i bardzo popularnych leków jest lek Esperal, dostępny za pomocą podskórnego implantu, zwany potocznie wszywką alkoholową Esperal.

O zabiegu zaszycia alkoholowego na pewno słyszał każdy z nas. Wszywka alkoholowa Esperal jest pomocniczą metodą podczas terapii leczenia alkoholizmu, najlepiej jednak połączyć zarówno farmaceutyczne formy leczenia z terapią behawioralną, spotkaniami w grupie anonimowych alkoholików lub terapią w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. 

Esperal Piaseczno – znany powszechnie jako wszywka alkoholowa to środek wszywany podskórnie osobie uzależnionej, lecz zdeterminowanej na podjęcie leczenia uzależnienia od alkoholu. Zadaniem jest wywoływanie przez długi czas (od 8 nawet do 12 miesięcy) awersji do napojów alkoholowych. Esperal działa na zasadzie tzw. mechanizmu behawioralnego. Oznacza to, że sytuacje lub rzeczy, które wywołują u człowieka strach lub te awersję – powoli zanikają. W przypadku spożywania alkoholu, człowiek z obawy przed nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi jakie wywołuje Esperal przestaje pić. Jeżeli osoba mająca pod skórą implant antyalkoholowy zdecyduje się na spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu, spowoduje to objawy podobne do zatrucia alkoholowego, lecz dużo silniejsze. Mdłości, zawroty głowy, wymioty, skoki ciśnienia. Objawy te nie dość, że są bardzo nasilone i trwają wiele godzin (nawet do 12h) mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu alkoholika. Stąd decyzja o zaszyciu alkoholowym wymaga ogromnego samozaparcia i samodyscypliny w całkowitej abstynencji alkoholowej. 

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Działanie Esperalu jest stosunkowo proste do zrozumienia. Alkoholik po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, jeżeli posiada w swoim ciele wszywkę alkoholową Esperal już po kilku minutach odczuje bardzo nieprzyjemne objawy, trochę przypominające zwykłego kaca, niestety dużo bardziej zagrażające zdrowiu. I nie chodzi tutaj tylko o odwodnienie. 

Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych alkoholik może spodziewać się:

  • nudności i wymiotów,
  • wystąpienia silnego pocenia się oraz zaczerwienienia skóry (szczególnie na twarzy),
  • zawrotów oraz silnych bólów głowy,
  • skoków ciśnienia i zmiany rytmu pracy serca (tachykardia),
  • występują także różne objawy psychiczne takie jak: poczucie lęku, niepokój, odczuwane jest dziwne napięcie i strach przed utratą życia,
  • senność,
  • metaliczny posmak w ustach.

Nieprzyjemne dolegliwości mogą trwać nawet 10-12h. Warto tutaj dodać, że wszywka alkoholowa Esperal w połączeniu z alkoholem może prowadzić do poważniejszych niż wymienione objawów, w tym również do zagrożenia życia. Pacjent zdecydowany na leczenie tą metodą jest zobowiązany do podpisania zgody na zabieg oraz jest uświadomiony czym może grozić napicie się alkoholu podczas terapii Esperalem. 

Miejsce wszycia Esperalu – czyli jak wygląda zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal?

Tabletki z lekiem jakim jest Esperal zawsze wszywa lekarz specjalista. Dlatego przed wyborem gabinetu zabiegowego, warto sprawdzić, czy dana placówka ma w tym zakresie doświadczenie. Tylko wybór specjalistycznego gabinetu zajmującego się leczeniem alkoholizmu terapią awersyjną będzie gwarantem, że zabieg zostanie przeprowadzony w sterylnych i bezpiecznych warunkach oraz, że wszywka alkoholowa Esperal będzie działała prawidłowo. Decydując się na zabieg w gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/ mają Państwo gwarancję, że zabieg zostanie przeprowadzony na najwyższym poziomie i Pacjent nie będzie musiał się martwić o ewentualne skutki uboczne po jego wykonaniu. Zabieg implantacji Esperalu polega na niewielkim nacięciu skóry, umieszczeniu leku pod skórą (najczęściej w okolicach łopatek lub też pośladków), aby wszywka alkoholowa Esperal nie była widoczna gołym okiem. Następnie rana zaszywana jest szwami, które się wchłaniają, stąd nie trzeba ponownie zgłaszać się do gabinetu aby zdjąć szwy. 

Zawsze przed zabiegiem przeprowadzana jest rozmowa medyczna z Pacjentem zdecydowanym na leczenie, podczas której wykluczane są ewentualne przeciwwskazania do zabiegu zaszycia. Pacjent po zakończeniu rozmowy, jeżeli przebiegła pozytywnie podpisuje zgodę na zabieg.

Wszywka alkoholowa Esperal – jak długo działa lek?

Aktywny składnik leku – Disulfiram uwalniany jest do krwiobiegu przez okres około 12 miesięcy, chociaż zdarza się, że działa nawet dłużej. Po zakończonym czasie działania, jeżeli będziemy zadowoleni z tej formy terapii alkoholizmu można zgłosić się na zabieg zaszycia alkoholowego ponownie. W każdej chwili wszywka alkoholowa Esperal może być przez lekarza usunięta, lecz zazwyczaj jest to związane tylko z wystąpieniem torbieli, bądź też nieprawidłowego gojenia się rany, czy też odrzucenia leku przez organizm osoby uzależnionej (zdarza się to naprawdę rzadko).

Przeciwwskazania do wszywki alkoholowej Esperal

  • nadwrażliwość na aktywny składnik leku:  Disulfiram (lub też inną zawartość tabletki, wykluczaną w wywiadzie medycznym, przeprowadzanym każdorazowo przed zabiegiem implantacji Esperalu)
  • stan nietrzeźwości w dniu zabiegu (wymagana jest min. 24 godzinna trzeźwość przezd wykonaniem zabiegu zaszycia alkoholowego),
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia psychiczne (w tym próby samobójcze w przeszłości),
  • zażywanie niektórych leków i ziół (wykluczane w wywiadzie).

Czy po zabiegu zaszycia alkoholowego zostaje blizna?

Rana po wykonaniu implantacji wszywki alkoholowej Esperal goi się około tygodnia. W tym czasie należy dbać o jej stan , czyli odpowiednio ją pielęgnować. Tylko odpowiednia higiena i pielęgnacja pomogą zapobiec widoczności blizny oraz temu, że nie wda nam się zakażenie i nie będziemy zmuszeni do ponownej wizyty w gabinecie w celu usunięcia wszywki alkoholowej.  Jeżeli natomiast zauważymy, że z raną dzieje się coś niepokojącego, zacznie wyciekać z niej płyn surowiczy, lub też będą występować inne dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Najlepiej tym, który wykonywał zabieg w celu usunięcia wszywki alkoholowej Esperal. 

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczność terapii awersyjnej

Wszywka alkoholowa Esperal jest skuteczną formą terapii awersyjnej, powodującej niechęć do spożywania napojów alkoholowych w dłuższym czasie. Przeprowadzane badania na temat skuteczności tej metody wskazują, że ponad 70% ankietowanych przestaje pić z pomocą wszywki alkoholowej Esperal. Oczywiście w tym miejscu warto nadmienić, że nie korzystali oni tylko z tej formy terapii. Podczas leczenia alkoholizmu ważne jest kompleksowe leczenie. Tylko w ten sposób chory na alkoholizm jest w stanie pozbyć się nałogu alkoholowego.  Jeżeli nie chcemy skorzystać z terapii w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, możemy dołączyć do grupy Anonimowych Alkoholików lub też skorzystać z psychoterapii indywidualnej. W ten sposób na pewno osoba uzależniona ma szansę na powrót do życia w całkowitej trzeźwości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%