Zamknij

Producenci styropianu podpowiadają, co należy wiedzieć, kupując styropian

00:00, 15.01.2022 artykuł sponsorowany

Styropian swoje zastosowanie najczęściej znajduje jako materiał dociepleniowy. Producenci styropianu dbają więc o to, by na rynku był szeroki wybór tego materiału w wielu odmianach. Różnią się one od siebie wytrzymałością, grubością, klasą reakcji na ogień czy odpornością na zawilgocenie. Czynników jest naprawdę sporo. Na samych parametrach najlepiej zna się producent styropianu. Podpowiadamy, co należy wiedzieć podczas zakupów.

 Oznaczenia, których używają producenci styropianu.

Podczas zakupu styropianu ważne są oznaczenia zawarte na etykietach. Trzeba na nie zwracać uwagę, ponieważ producent styropianu dostarcza dzięki nim ważnych informacji na temat produktu.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Nazwa handlowa to pierwsze co powinno rzucić się w oczy po spojrzeniu na produkt. Następną informacją, którą producent styropianu umieszcza na etykiecie, jest współczynnik przewodzenia ciepła – oznaczony symbolem λ. W ten sposób producenci styropianu określają zdolność materiału do przewodzenia ciepła.

Im λ jest niż niższa, tym lepiej – podpowiadają producenci. Dlaczego? Jeśli na ściany nałożymy styropian tej samej grubości, ale niższej lambdzie, to przełoży się to na mniejsze straty ciepła, a tym samym rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Wytrzymałość na rozciąganie

Producent styropianu zobligowany jest również do podania innych parametrów. Kolejnym z nich jest wskaźnik TR, czyli wytrzymałość na rozciąganie. Rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty.

Jeśli decydujesz się na ocieplanie ścian dwuwarstwowych metodą lekką mokrą, to w tym przypadku jest to bardzo istotny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę. Wg producentów, zakładając jako przykład styropian fasadowy, wartość ta nie powinna być mniejsza niż 80.

Wytrzymałość na ściskanie

Wytrzymałość na ściskanie to równie ważny parametr, co dwa wyżej już wymienione. Współczynnik, informujący o tym, jak duży nacisk jest potrzebny, żeby sprasować płytę o całe 10% jej grubości, ma oznaczenie CS(10).

Producenci styropianu przyjmują, że parametr ten dla podłóg na gruncie i dachów płaskich powinien przyjmować wartość nie mniejszą niż 80. Większy może być w miejscach takich jak parkingi czy garaże.

Pozostałe oznaczenia

Producenci styropianu wiedzą, że oznaczenia zawarte na etykietach nie są zbyt przyjazne i jasne dla użytkownika, jednak są potrzebne, by dostosować się do wszystkich norm. Poza wyżej wymienionymi współczynnikami, zwykle podawane są jeszcze typowe zastosowania danego rodzaju styropianu. Z założenia powinno ułatwić to klientowi poszukiwania odpowiedniego materiału. Są to np.:

- podłoga/dach – podłogi na gruncie, dachy płaskie,

- fasada – ocieplanie ścian lub

- parking – obciążone podłogi na gruncie przez ruch samochodów np. ciężarowych.

Polski producent styropianu – Styrmann – stosuje wszystkie powyższe współczynniki i zachowuje parametry, a co najważniejsze, dba o najwyższą jakość proponowanych produktów. Ponadto, wiele styropianów do tej pory opisywanych jest przez producentów styropianów w ten sposób: EPS 70 040 Fasada lub EPS 200 036 Parking, co zgadza się ze wszystkimi oznaczeniami, na które trzeba i warto zwrócić uwagę.

Podsumowanie

Przychodząc do sklepu budowlanego, warto zwrócić uwagę na oznaczenia typowych zastosowań oraz konkretne parametry takie jak lambda, TR oraz CS(10). Dokładne przeczytanie informacji zawartych na etykiecie nie kosztuje nas zbyt wiele czasu, a jest bardzo przydatne podczas wyboru.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%