Zamknij

Rozwiązania VDR coraz popularniejsze wśród przedsiębiorstw

14:04, 20.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:04, 20.12.2021

Virtual Data Room, czyli VDR, jest rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Daje ono gwarancję, że poufne dane będą dobrze chronione i nie trafią w niepowołane ręce. Co warto wiedzieć na temat VDR i kiedy najlepiej z niego korzystać?

VDR jest narzędziem, z którym wiele osób już się spotkało, ale nie do końca wiedzą one, jaki jest wachlarz jego zastosowań. Ponieważ jednak jest to rozwiązanie cechujące się dużym stopniem zabezpieczenia danych, dobrze poznać je bliżej. Dawniej z VDR korzystały niemal wyłącznie wielkie koncerny. Dziś nawet mniejsze przedsiębiorstwa biorą je pod uwagę w procesach wymagających udostępniania dokumentacji.

Chmura publiczna vs. chmura prywatna

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Virtual Data Room to w dużej mierze elektroniczne repozytorium dokumentów. Oznacza to, że w VDR możemy przechowywać wszystkie dokumenty firmowe. Różnica między tradycyjnym przechowywaniem plików jest taka, że nie znajdują się one na dysku komputera, płycie CD, ani innym nośniku, ale w chmurze dostępnej online. Wydawałoby się, że w takim razie można byłoby korzystać z publicznej chmury, takiej jak Dropbox, ale nie do końca tak jest.

Dropbox jest wystarczającym narzędziem, kiedy w chmurze chcemy przechowywać pliki niezawierające żadnych danych poufnych, których utrata lub wyciek zagroziłby naszemu bezpieczeństwu. W przypadku firm takie rozwiązanie może się okazać niewystarczające. Dlatego też przedsiębiorstwa decydują się na chmurę prywatną, z której korzystają na wyłączność i mają pełną kontrolę nad tym, kto posiada dostęp do dokumentów i jakie czynności może wykonywać.

Ochrona danych w Virtual Data Room

W VDR pełen nadzór ma wyłącznie wyznaczony administrator danej firmy i to on decyduje, co dzieje się z danymi. Jest tutaj wiele zabezpieczeń, w tym szyfrowanie, jakie jest typowe dla bankowości elektronicznej. Administrator można nadawać szczegółowe uprawnienia, łącznie, z tym że część użytkowników może mieć pliki tylko do wglądu, inni natomiast mogą je edytować lub drukować. Ponadto jako administratorzy możemy sprawdzać, kto ingerował w plik, w jaki sposób i o której godzinie. Pomogą nam w tym różnego rodzaju raporty aktywności użytkowników.

Do VDR możemy załadować każdego rodzaju pliki. Łatwo możemy je segregować i sortować, a to, że ktoś będzie miał wgląd do jednego katalogu, na przykład z dokumentami na temat nieruchomości, nie znaczy, że będzie mógł przeglądać pliki związane z sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Mamy kontrolę nad wszystkim.

Czy VDR jest dla każdej firmy?

Jak już wspomnieliśmy, kiedyś było to rozwiązanie właściwie zarezerwowane dla wielkich koncernów i spółek. Korzystano z niego i wciąż korzysta się podczas fuzji i przejęć. Teraz po VDR sięga dużo więcej przedsiębiorstw. W dalszym ciągu Virtual Data Room przydaje się głównie podczas większych transakcji, kiedy spółka chce wejść na giełdę, szuka inwestora czy chce sprzedać nieruchomość.

Udostępnianie wszystkich dokumentów poprzez VDR jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale także bardzo ułatwia cały proces transakcji lub przyspiesza negocjacje niezależnie od tego, gdzie uprawnione do przeglądania dokumentów osoby się znajdują. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dowiedz się więcej na https://fordata.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%