Zamknij
REKLAMA

Jak uzyskać licencję transportową?

15:09, 18.11.2021 | materiały partnera

Nie każdy wie, w jaki sposób uzyskać można licencję transportową. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, w jaki sposób taki dokument można uzyskać. Konieczne może okazać się dopełnienie wielu formalności. Bardzo duże znaczenie ma jednak to, czy zamierzamy prowadzić transport krajowy, czy też zależy nam na transporcie międzynarodowym.

Co warto wiedzieć o licencji transportowej?

Jak zaznaczono na wstępie, licencja transportowa to pewnego rodzaju uprawnienie, o które należy się odpowiednio postarać. Do czego właściwie licencja transportowa nas uprawnia? Otóż okazuje się, że uprawnia nas ona przede wszystkim do przewożenia osób oraz towarów w sposób legalny.

Wiele osób, określa licencję transportową mianem licencji wspólnotowej, ale trzeba mieć na uwadze to, iż nie jest to do końca to samo. Wydaje się, że zdecydowanie łatwiejsze będzie uzyskanie licencji transportowej na transport krajowy. Uzyskanie licencji na transport międzynarodowy może nastręczać większego rodzaju trudności. Jeżeli jednak dowiemy się, w jaki sposób uzyskać obydwa dokumenty, będziemy na uprzywilejowanej pozycji.

W jaki sposób zdobyć licencję na transport krajowy?

Jak zaznaczono wyżej, zdobycie licencji na transport krajowy może być prostsze niż zdobycie licencji na transport międzynarodowy. Co będzie więc od nas wymagane, jeżeli zależy nam na posiadaniu licencji na transport krajowy? Jeżeli nam na nim zależy, musimy przedstawić w Zarządzie Dróg i Transportu tak zwane oświadczenie osoby zarządzającej transportem. Zarząd ten musi być rzecz jasna właściwy miejscowo.

Konieczny będzie nam również odpis z rejestru KRS oraz pewne zaświadczenia. Będą to zaświadczenia o nadaniu numerów REGON oraz rzecz jasna NIP. Każda osoba, której zależy na zdobyciu licencji na transport krajowy, musi także posiadać pewne zabezpieczenie finansowe. Jest ono zależne oczywiście od liczby pojazdów. Koszt licencji na transport krajowy jest zdecydowanie niższy niż koszt licencji na transport międzynarodowy. Trzeba liczyć się z kosztem kilkuset złotych.

Jak zdobyć licencję na transport międzynarodowy?

Zdobycie licencji na transport międzynarodowy przyda się każdemu, kto zamierza tego rodzaju transportem zajmować się zawodowo. Przede wszystkim, aby takową licencję uzyskać, konieczne będzie posiadanie pewnego rodzaju doświadczenia. Licencji nie będzie mogła uzyskać osoba, która nie posiada minimum 3-letniej praktyki w transporcie krajowym. Jeżeli takie doświadczenie posiadamy, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo tego, że licencję uda nam się uzyskać.

Alternatywę dla 3-letniego doświadczenia w transporcie krajowym stanowi minimum roczne doświadczenie w transporcie międzynarodowym. Wskazane będzie także okazanie tak zwanego Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, co należy uczynić również wtedy, gdy chcemy uzyskać licencję na transport krajowy. Nie sposób ukryć, że licencja na transport międzynarodowy jest zdecydowanie droższa niż licencja na transport krajowy. Jej koszt to zazwyczaj kilka tysięcy złotych za licencję trwającą 5 lat.

Dowiedz się więcej na https://pks-sa.com/oferta/transport-miedzynarodowy.html

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%