Zamknij
REKLAMA

Ścieżki kariery w IT, którą wybrać?

13:46, 05.11.2021 | materiały partnera

Branża IT jest bardzo zróżnicowana, co pozwala na wybranie jednej spośród wielu ścieżek kariery. Zastanów się, która z nich najlepiej wpisuje się w Twoje zainteresowania i odpowiada posiadanym przez Ciebie kompetencjom. Możesz zdecydować się na przykład na karierę testera, architekta IT, programisty czy analityka.

Project manager – opis stanowiska

Jeśli masz wysoko rozwinięte zdolności organizacyjne a zarządzanie ryzykiem nie jest Ci obce, możesz wziąć pod uwagę karierę na stanowisku projekt managera. Będziesz odpowiedzialny za zarządzanie zespołem, w tym nadzorowanie postępów w realizacji wykonywanych projektów. Osoby zainteresowane tą ścieżką kariery powinny posiadać wiedzę techniczną na co najmniej podstawowym poziomie, aby móc weryfikować pracę zespołu.

Kariera w IT na stanowisku testera

Innym zawodem, w którym wykształcenie technicznie nie stanowi obowiązkowego wymogu, jest tester. Wielu specjalistów IT stawia pierwsze kroki w branży właśnie na tym stanowisku. Decydując się na tę ścieżkę kariery, będziesz odpowiedzialny za poprawne działanie aplikacji, oprogramowania lub innych technologii. W pracy niezbędna okaże się znajomość konkretnych narzędzi testujących. Zawód testera pozwala świetnie poznać branżę IT, a dla wielu osób staje się początkiem kariery programisty. Wystarczy nauczyć się wybranego języka programowania, aby dzięki zdobytemu doświadczeniu ubiegać się na przykład o stanowisko software developera.

Czy warto zostać analitykiem IT?

Wśród najpopularniejszych ścieżek kariery z branży nowoczesnych technologii warto także zwrócić uwagę na zawód analityka IT. Najlepsi specjaliści z tego sektora IT mogą zdecydować się na pełnienie profesji będącej połączeniem informatyki i biznesu. Analityk dba o dostosowanie konkretnego projektu do potrzeb potencjalnych klientów, a także odpowiada za obsługę baz danych. Na tym stanowisku dobrze odnajdują się początkujący programiści.

Architekt IT – jak rozpocząć karierę w zawodzie?

Najbardziej ambitni specjaliści IT mogą wybrać dla siebie bardziej wymagającą ścieżkę kariery i zdecydować się na stanowisko architekta IT. W tym zawodzie niezbędna jest wiedza z zakresu tworzenia systemów informatycznych. Jako architekt możesz być odpowiedzialny za monitorowanie prac związanych z tworzeniem oprogramowania oraz wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Wymogiem w tej profesji jest dobra znajomość wykorzystywanych przy projektach technologii oraz języków opisu (np. BPML). To ciekawa propozycja zawodowa dla osób, które nie chcą ograniczać się wyłącznie do samego programowania i jednocześnie dobrze odnajdują się na stanowiskach kierowniczych.

W większych aglomeracjach, takich jak Katowice, Warszawa lub Łódź bez problemu znajdziesz oferty pracy w IT dotyczące różnych ścieżek kariery. Odwiedź branżowy serwis https://theprotocol.it/ i przekonaj się, jakie ogłoszenia dominują na przykład w Katowicach. Wybierz odpowiednią ścieżkę kariery, kierując się aktualnym zapotrzebowaniem na konkretnych specjalistów IT.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%