Zamknij
REKLAMA

Kocioł na pellet - doskonały sposób na ogrzewanie pomieszczeń

13:00, 08.10.2021 | materiały partnera

Aktualnie na rynku nie ma problemu z wyborem sposobu ogrzewania budynku czy mieszkania. Problem tkwi w tym, że nie do końca wiadomo, jak świadomie wybrać rozwiązanie optymalne pod kątem nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym. Dużą popularnością cieszą się teraz kotły na pellet, które przede wszystkim spełniają powyższe kryteria. W tym artykule dowiesz się, jak działa piec pelletowy, jakie wady i zalety mają kotły na pellet oraz czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Kotły na pellet – jak to działa?

Obsługa tych urządzeń nie powinna sprawiać trudności. W dzisiejszych czasach kotły na pellet są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu ułatwia to ich obsługę. Wbudowane w piece pelletowe palniki posiadają zapalarkę elektryczną, która umożliwia automatyczne rozpalenie paliwa, czyli pelletu. Jak łatwo można wywnioskować, nie są to już te same piece, co kiedyś, których wymogiem było rozpalanie ręczne. Jest to duża wygodna i przede wszystkim oszczędność czasu dla użytkownika takiej formy ogrzewania.

Palnik włącza się zwykle za pomocą jednego przycisku lub automatycznie – wszystko zależy od pieca. W tym momencie zostaje uruchomiony podajnik, który pobiera pellet. Ten przekazywany jest do palnika, w którym rozpoczyna się proces rozpalania.

Przechodząc do samej obsługi – wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze trzeba ustawić optymalną temperaturę, a po drugie regularnie uzupełniać zasobnik ze zużywającym się paliwem.

Kocioł na pellet – zalety

Decydując się na kocioł na pellet warto poznać jego mocne i słabe strony.

Do najważniejszych pozytywnych cech tego rozwiązania zalicza się fakt, że jest ono przyjazne środowisku. Wynika to przede wszystkim z tego, że samo paliwo (pellet), którym pali się w piecu, jest ekologiczne.

Dodatkowo podczas jego spalania emisja substancji smolistych jest na poziomie bardzo niskim. Kotły na pellet to aktualnie urządzenia bardzo nowoczesne i łatwe w obsłudze – większość czynności wykonuje za nas sam piec. Sprzedawane przez renomowanych producentów, takich jak np. polski producent kotłów Stalmark, spełniają wymagania w zakresie emisji spalin, co tylko potwierdza ich ekologiczność.

Dodatkowymi plusami na pewno jest pojemność zasobnika na pellet, która umożliwia kilkudniową pracę urządzenia oraz intuicyjne sterowniki pozwalające na obsługiwanie pieca zdalnie.

Kocioł na pellet – słabsze strony

Wiele dobrego można powiedzieć o tym systemie ogrzewania domu, jednak ma on również swoje słabe strony. Kocioł na pellet to świetne rozwiązanie, czego niestety nie można powiedzieć o jego cenie. Koszt wymiany kotła CO na taki opalany pelletem, jest dość wysoki, podobnie jak w przypadku kotłów na inne paliwa, spełniających obecne normy emisyjne. Dodatkowo trzeba wygospodarować miejsce na paliwo. Pellet powinien być przechowywany w suchym i przewiewnym miejscu. Nie służy mu wilgoć, ponieważ traci wtedy właściwości ekologicznego paliwa. Na taką przestrzeń nie każdy może sobie pozwolić.

Czy kotły na pellet to opłacalne rozwiązanie?

Na pewno sama inwestycja wiąże się z wysokimi kosztami, tego trzeba być świadomym. Tego samego można się spodziewać, jeśli mowa o paliwie. Wysokiej jakości pellet również nie należy do tanich rozwiązań. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują, ponieważ możliwe jest uzyskanie dofinansowania, które na pewno w pewien sposób odciąży z kosztów. Dodatkowo kocioł na pellet to wygoda użytkowania i niższe kwoty za ogrzewanie. Po pewnym okresie na pewno inwestycja choć w części się zwróci.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%