Zamknij
REKLAMA

Depresja - jak sobie z nią radzić?

12:43, 30.09.2021 | materiały partnera

Depresja to choroba, która zbiera coraz większe żniwo. Chorują już na nią osoby w każdym wieku – może ona dotknąć młodzieży, a nawet dzieci. Według WHO  to najczęściej występująca choroba cywilizacyjna, która jest bardziej popularna od chorób serca. Czym naprawdę jest depresja i jak można sobie z nią poradzić?

Czym jest depresja?

Depresja to nie to samo co chandra. Wbrew pozorom, nie jest to również obniżenie nastroju. Jest to problem związany z mózgiem, któremu brakuje biochemicznej równowagi. Choroba ta to przewlekły stan przemęczenia i rezygnacji, który długo się utrzymuje, chociaż praktycznie nie ma powodu, żeby tkwić w takim stanie. Schorzenie skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i nie mija samoistnie. Jej podłoże jest głębokie, dlatego często wymaga leczenia farmakologicznego.

Jak walczyć z depresją?

Depresję można leczyć na dwa sposoby: psychoterapią i lekami. Farmakoterapia jest bardzo istotna w procesie powracania do zdrowia, ponieważ to właśnie ona daje mózgowi szansę na dojście do określonej równowagi. Leki działają przeciwdepresyjnie, przeciwlękowo, uspokajająco. Do tego poprawiają nastrój i ułatwiają zasypianie. Farmakologia to jedynie część leczenia – konieczna jest również psychoterapia. Pozwoli uporać się z przyczynami depresji, a także otworzyć pacjenta na świat i ludzi, dzięki czemu lepiej zrozumie on siebie i swoje potrzeby. Jeśli borykasz się z problemem, jakim jest depresja, umów się na wizytę u psychologa. Jeśli nie masz czasu na takie spotkanie lub w Twoim mieście nie ma takich specjalistów, możesz skorzystać z pomocy psychologa online (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/). Dzięki temu poczucie skrępowania będzie mniejsze. Nie zapominaj również o ruchu i relaksie, ponieważ sport to także forma terapii. Podczas wysiłku fizycznego mózg wytwarza hormony szczęścia – endorfiny, które skutecznie wpływają na poprawę nastroju.

Depresja a brak leków

Czy depresję da się wyleczyć bez leków? Tak, jednak będzie to proces o wiele dłuższy i dodatkowo wymagać będzie zaangażowania. Psychoterapia, mająca pomóc w walce z depresją, dzieli się na leczenie poprzez ruch, aromaterapię, muzykoterapię, a czasem nawet animaloterapię. W procesie zdrowienia istotna jest również specjalna dieta, a także uprawianie relaksacyjnej jogi. Warto jednak słuchać zaleceń specjalisty i swojego organizmu. Nie odstawiaj zalecanych leków samodzielnie.

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba choruje na depresję, postaraj się ją wspierać – zaoferuj pomoc swoją, a także zaproponuj wizytę u specjalisty. Depresja jest trudną chorobą, ale jest ona uleczalna. Jeśli cierpisz na depresję, stosuj się do zaleceń lekarza prowadzącego i nie eksperymentuj z lekami. Dasz radę!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%