Zamknij
REKLAMA

Czy warto kupić kajak dmuchany zamiast twardego? Odpowiadamy na wątpliwości kajakarzy

00:00, 10.09.2021 | materiały partnera

Zapaleni kajakarze mają dzisiaj duży wybór sprzętu do uprawiania tego fascynującego sportu, dlatego decyzja o zakupie właściwego może sprawiać trudności. W sprzedaży są bowiem zarówno tradycyjne kajaki twarde, jak też nowoczesne kajaki dmuchane takie jak Aqua Marina Tomahawk. Które są lepsze? Sprawdź, czym różnią się te modele i który z nich warto wybrać – kajak pompowany czy sztywny.

Kajak twardy – czym wyróżnia się ten rodzaj sprzętu?

Kajaki twarde są najbardziej znane i cieszą się opinią bardzo solidnych i niezawodnych. Są one wykonane ze sztywnego tworzywa sztucznego, najczęściej polietylenu. Jest to materiał odporny na uszkodzenia, a jednocześnie stosunkowo lekki, ponieważ waga zrobionego z niego kajaka wynosi około 25-30 kg. Sztywne kajaki charakteryzują się stabilnością, a jednocześnie zwrotnością i dość dużą szybkością. Z tego względu tego rodzaju sprzęt ceniony jest przede wszystkim przez zawodowych kajakarzy, którzy pływają wyczynowo.

Pod względem technicznym kajak twardy ma w zasadzie same zalety. Dość dużą jego wadą jest jednak jego sztywność. Nietrudno się domyślić, że taka konstrukcja o długości około 5 metrów jest trudna w transporcie. Chcąc zabrać sprzęt nad jezioro czy spływ, należy mieć odpowiedni bagażnik do auta, a także dodatkowe ręce do pomocy przy jego mocowaniu.

Kajak pneumatyczny – czym różni się od kajaka twardego?

Kajak pneumatyczny jest konstrukcją dmuchaną, dlatego wydaje się, że jest znacznie słabszy i mniej stabilny od kajaka twardego. Nic bardziej mylnego, ponieważ najnowsze produkty tego typu np. Aqua Marina Tomahawk wytwarzane są z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii Drop Stitch. Polega ona na połączeniu dolnej i górnej warstwy litego PVC za pomocą tysięcy niezwykle wytrzymałych, a jednocześnie elastycznych włókien nylonowych. Po napompowaniu wykonany w ten sposób materiał staje się niemal w takim samym stopniu sztywny jak tworzywo w kajaku twardym.

Pod względem techniki pływania i osiągów kajak pneumatyczny również nie odbiega znacząco od swojego tradycyjnego odpowiednika. Ogólnie tego rodzaju sprzęty są nieco wolniejsze i mniej zwrotne, ale wystarczy wybrać odpowiedni produkt, by nie martwić się o takie mankamenty. Przykładowo, wspomniany wyżej model kajaka dmuchanego ma specjalnie opracowany kształt o wąskim kadłubie, co w połączeniu ze sztywną konstrukcją Drop Stitch daje świetne efekty pod względem szybkości, ślizgu i zwrotności.

Kajak pneumatyczny – w czym jest lepszy od kajaka twardego?

Wybierając odpowiedni model kajaka pompowanego, możesz liczyć na dokładnie takie same wrażenia użytkowe jak w przypadku tradycyjnego kajaka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii takie sprzęty doskonale radzą sobie nawet z trudnymi odcinkami rzeki i są w stanie dorównać pod względem prędkości i bezpieczeństwa swoim „profesjonalnym” odpowiednikom.

W porównaniu do twardego sprzętu kajak pneumatyczny jest jednak o wiele praktyczniejszy i wygodniejszy w obsłudze, właśnie dzięki swojej dmuchanej konstrukcji. Po spuszczeniu z niego powietrza można go zmieścić nawet do plecaka, a więc jego transport nie wymaga posiadania auta, a tym bardziej specjalnego bagażnika. Samo pompowanie kajaka nie jest również kłopotliwe, ponieważ ułatwia to specjalna pompka dołączona do sprzętu.

Ze względu na tak wiele zalet coraz więcej kajakarzy decyduje się kupić nowoczesny kajak dmuchany zamiast tradycyjnej twardej konstrukcji. Pompowany sprzęt jest świetnym wyborem przede wszystkim dla amatorów sportów wodnych, którzy do rozwijania swojej pasji nie potrzebują urządzeń wyczynowych, a z drugiej strony chcą być niezależni od wypożyczalni. Kajak pneumatyczny taki jak Aqua Marina Tomahawk z pewnością zaspokoi ich potrzeby, a dodatkowo zaskoczy wyjątkowym komfortem w użytkowaniu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%