Zamknij
REKLAMA

Jakie są plusy 5G w telefonie? Czy w Polsce się to opłaca?

15:00, 01.09.2021 | materiały partnera

Na polskim rynku są już dostępne telefony z LTE i 5G. Wśród nich są zarówno flagowe modele jak i smartfony ze średniej półki. Sama technologia 5G budzi jednak wciąż sporo wątpliwości, a nierzadko również staje się obiektem żartów i teorii spiskowych. W tym artykule odpowiemy zatem na pytanie, czy opłaca się wybierać w Polsce telefony z 5G?

5G podbija rynek

Przeglądając oferty operatorów komórkowych i sklepów z elektroniką, łatwo zauważyć, że 5G staje się coraz powszechniejsze. Liczba telefonów obsługujących wyłącznie niższy standard połączenia, czyli 4G LTE stopniowo maleje. Na świecie dzieje się podobnie. 5G znacznie przyśpiesza prędkość połączenia z Internetem. Dzięki niemu szybciej ładują się filmy i strony internetowe, a aplikacje na smartfonie działają stabilniej.

Czy warto zatem zdecydować się na telefon z 4G bądź LTE? Oczywiście, odpowiedź w dużej mierze zależy od potrzeb konkretnego użytkownika. Coraz więcej przemawia jednak za tym, by myśleć przyszłościowo i wybierać telefony z 5G.
Sprawdź, jakie smartfony LTE możesz kupić:  https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/smartfony-z-4g-lte

Szerokie możliwości telefonów z 5G

Na ten moment sieć 5G jest dostępna w większości polskich miast, jednak stopniowo wprowadza się nowy standard również na terenach słabiej zurbanizowanych. W regionach, gdzie uruchomiono już 5G, zauważalna jest spora różnica w prędkości mobilnego Internetu. Większość danych na urządzeniach mobilnych ładuje się błyskawicznie. Ma to znaczenie zarówno podczas oglądania filmów, które buforują się w ciągu kilku sekund, jak i w czasie grania w gry sieciowe. Brak opóźnień i zacięć rozgrywki docenią wszyscy gracze. 

Sprawdź modele smartfonów z 5G znajdziesz tutaj:  https://www.komputronik.pl/search-filter/1596/smartfony-z-5g

5G to wybór przyszłościowy. Standard będzie nadal rozwijany i ulepszany, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników. Stabilność połączenia będzie stale rosła, podobnie jak prędkość pobierania i wysyłania danych. Obecnie zasięg 5G ma kilkanaście milionów Polaków, a w ciągu kilku następnych lat zostanie nim objęty cały kraj.

Smartfony z 5G w atrakcyjnej cenie

Wśród wielu konsumentów panuje mylne przekonanie, że za dostęp do 5G trzeba sporo zapłacić. W rzeczywistości 5G stosuje się w wielu smartfonach ze średniej półki cenowej, a nie jedynie w modelach za 2-3 tysiące złotych. Wiele modeli z 5G znajdzie się już za kwotę mniejszą niż 1000 złotych. Mając możliwość zapłacenia nieco więcej za smartfon, który posłuży kilka lat dłużej, warto to zrobić. W przypadku, gdy wybiera się telefon z 5G w ramach abonamentu, jego koszt będzie jeszcze mniejszy.

Upowszechnianie się nowego standardu sprawia, że ceny smartfonów z 5G stopniowo spadają, a za rok lub dwa będą jeszcze niższe. Osoby, które chcą zaoszczędzić i jednocześnie kupić nowy telefon z szybszym Internetem, mogą więc nieco zaczekać. Zakup sprzętu za kilka miesięcy może sprawić, że w portfelu zostanie nawet kilkaset złotych więcej.

Internet 5G a oferta operatorów sieci komórkowych

W przypadku, gdy użytkownik smartfona ma możliwość korzystania z 5G, znajdzie dla siebie szeroki wybór ciekawych ofert od operatorów sieci komórkowych. Usługodawcy oferują możliwość obsługi transmisji 5G za niewiele wyższą kwotę niż w przypadku wolniejszych standardów.

5G zużywa sporo transferu, jednak często się tego nie zauważa ze względu na błyskawiczne ładowanie niemalże każdej strony. Ważne jest zatem posiadanie oferty, w której transfer danych w Internecie mobilnym jest nieograniczony lub ma naprawdę duży limit kilkudziesięciu gigabajtów danych. W najlepszych ofertach za rozsądną kwotę transfer będzie wynosił ponad 100 Gb miesięcznie.

Obecnie liczba ofert kierowanych do użytkowników smartfonów z 5G stopniowo rośnie. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej, a ich ceny zaczną spadać ze względu na upowszechnienie się standardu i zwiększenie konkurencji na rynku dostawców Internetu mobilnego.

Inwestycja w telefon z 5G jest zatem dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce korzystać z najszybszego Internetu i jednocześnie stać się posiadaczem wydajnego telefonu na dłużej. Zakup modelu smartfona z dostępem do 5G jest opłacalny bez względu na obecny zasięg. Nawet bowiem jeśli w danej chwili nie ma go w miejscu naszego zamieszkania, to w nieodległej przyszłości zasięg 5G obejmie każdy zakątek Polski.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%