Zamknij
REKLAMA

Firmy zajmujące się fotowoltaiką - jak znaleźć dobrą?

00:00, 30.08.2021 | materiały partnera

Fotowoltaika jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań OZE. Moc zainstalowana w energetyce słonecznej na koniec czerwca 2021 roku wyniosła 5,357 kW! Jest to wzrost o ponad 117%, w stosunku poprzedniego okresu. W samym czerwcu tego roku, przybyło blisko 35.300 instalacji fotowoltaicznych. Aby obsłużyć taką ilość montaży, potrzeba sporej liczby rąk do pracy. Z tej przyczyny, firm zajmujących się fotowoltaiką jest już kilkadziesiąt tysięcy, a liczba ta stale rośnie. Przed wyborem trzeba jednak dokładnie się im przyjrzeć, aby wybrać dobrą. Na co zwracać uwagę?

Czym charakteryzują się dobre firmy zajmujące się fotowoltaiką? 

Jak już wspomniałem, jest wiele firm zajmujących się fotowoltaiką, jednak trzeba z nich wybrać jedną, która najbardziej będzie nam odpowiadać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montującej instalację słoneczną? Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić kilka rzeczy:

  • Doświadczenie firmy zajmującej się fotowoltaiką -  im dłuższy staż na rynku tym lepiej. Dzięki długiej praktyce firmy, jako klienci mamy większą pewność, że nasza fotowoltaika zostanie wykonana prawidłowo, bez żadnych “wpadek”. 
  • Kompleksowość oferty - firma fotowoltaiczna powinna zajmować się wszystkimi etapami powstawania instalacji fotowoltaicznej, tzn. - audytem fotowoltaicznym, projektem instalacji, dostarczeniem i montażem podzespołów oraz pomocą przy podłączeniu fotowoltaiki do sieci i pozyskaniem dostępnych dofinansowań do fotowoltaiki. Kompleksowość powinna polegać również na szerokiej ofercie rozwiązań, które można by połączyć z instalacją słoneczną - przykładem może tu być mycie paneli fotowoltaicznych, ubezpieczenie instalacji, montaż pomp ciepła czy folii grzewczych, które dobrze współgrają z fotowoltaiką. 
  • Zastosowane podzespoły - jest to jedna z najważniejszych rzeczy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Fotowoltaika jest systemem, który ma nam służyć przez wiele lat, więc jakość urządzeń zastosowanych przez firmę zajmująca się instalacją fotowoltaiczną ma ogromne znaczenie. Wszystkie podzespoły powinny być wydajne, wytrzymałe i posiadać jak najdłuższe gwarancje - a to mogą zapewnić jedynie renomowani producenci. 
  • Zakres i czas ochrony - gwarancja na panele fotowoltaiczne dzieli się na gwarancję produktową oraz gwarancję na uzysk energii na określonym poziomie. Najlepiej, aby w obu przypadkach wynosiła ona 25 lat lub więcej - czyli tyle ile powinna działać instalacja słoneczna. W przypadku inwertera, którego żywotność jest mniejsza - najdłuższe gwarancje wynoszą od 10 d0 15 lat. Minimum to zaś 5 lat.
  • Czas realizacji -  niektóre firmy fotowoltaiczne mogą mieć naprawdę napięty grafik (wykonują nawet po 20 - 30 instalacji dziennie!). Należy zatem wziąć poprawkę na termin w jakim chcemy, aby powstała nasza fotowoltaika. Dodatkowo warto jeszcze zapytać ile zajmie sam montaż. Domowe instalacje zazwyczaj powstają w 1 - 2 dni, jednak może to zależeć od skomplikowania projektu, warunków pogodowych czy też doświadczenia firmy. 
  • Koszt - nie ma co się oszukiwać, że nie jest to ważne zagadnienie. Nie warto jednak decydować się na najtańsze firmy, ponieważ często nie oferują one wysokiej, ani nawet przyzwoitej jakości - podzespołów i usług. Nie warto również przeholować w drugą stronę i wybierać najdroższych firm zajmujących się fotowoltaiką “bo będą lepsze” - wcale nie muszą takie być. Na początku powinniśmy kierować się wcześniejszymi kryteriami i jeśli firma będzie spełniać wymagania, dopiero wtedy zwrócić uwagę na cenę w poszczególnych firmach. 

Wszystkie wyżej wymienione punkty mają wpływ na jakość wykonywanych usług przez firmę fotowoltaiczną oraz opłacalność instalacji fotowoltaicznej. 

Jak powinna przebiegać instalacja z firmą zajmującą się fotowoltaiką? 

Firmy zajmujące się fotowoltaiką zazwyczaj działają podobnie, a schemat wdrażania fotowoltaiki zawiera zaledwie kilka kroków:

  • Zaczynamy od kontaktu z wybraną firmą. Można nawiązać go np. telefonicznie, mailowo lub przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wykonawcy. 
  • Kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie audytu przez firmę zajmującą się fotowoltaiką. Na podstawie wizji lokalnej, rachunków za energię i planowanego miejsca montażu firma wykona później plan instalacji. 
  • Jeśli wszystkie szczegóły związane z projektem (koszty, finansowanie, moc instalacji, urządzenie itp.) nam odpowiadają, następuje podpisanie umowy i ustalenie terminu montażu. 
  • Montaż i podłączenie do sieci energetycznej - to ostatnie kroki dzielące klienta od cieszenia się czystą energią ze słońca. Po wszystkim, dobre firmy zajmujące się fotowoltaiką pomagają w uzyskaniu dofinansowań, takich jak Mój Prąd czy Czyste powietrze. 

Firmy zajmujące się fotowoltaiką - dlaczego warto sprawdzać je dokładnie? 

Niestety nie każdy wykonawca stara się jak może. Często liczy się tylko zysk, czego przykłady można znaleźć np. w komentarzach w serwisach branżowych czy mediach społecznościowych.

Obiekcje klientów najczęściej dotyczą terminu realizacji. Przykład? Klient wpłacił już zaliczkę lub nawet całość kwoty należnej za instalację, a firma wykonująca przez kilka tygodni nie pojawia się na miejscu montażu. Co więcej, po wpłaceniu całości, zdarza się, że kontakt z niektórymi firmami znacząco spada.  

Zła obsługa klienta to jednak nie największy kłopot. Firma fotowoltaiczna, która nie posiada wysokich kompetencji czy dużego doświadczenia może popełnić kilka poważnych błędów, np. złe podłączenie przewodów, źle zamontowany system montażowy czy nieodpowiednio dobrana moc instalacji. To może doprowadzić do niepożądanych skutków takich jak niski uzysk energii, duża awaryjność instalacji fotowoltaicznej a nawet jej pożar!

Gdzie znaleźć firmy zajmujące się fotowoltaiką? 

Samodzielne znalezienie wykonawcy może nie być proste. Na szczęście w sieci można natrafić na wiele narzędzi i wskazówek ułatwiających wybór. Przykładowo w artykule https://wyborcza.pl/7,111390,26689513,ranking-firm-fotowoltaicznych-gdzie-go-znalezc.html wskazano porównanie, w którym znajdują się najlepsze firmy zajmujące się fotowoltaiką. W zestawieniu występuje kilkanaście firm zajmujących się fotowoltaiką, działających na terenie całego kraju. Są to instalatorzy dobrze znani i cenieni przez klientów. 

Podsumowując, łatwo znaleźć jakąkolwiek firmę fotowoltaiczną - na rynku są ich tysiące. Jednak trzeba się już postarać, aby wybrać dobre firmy zajmujące się fotowoltaiką, dzięki którym nasza instalacja będzie bezpieczna i wydajna.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%