Zamknij
REKLAMA

Czym jest izolacja pionowa? Podstawowa wiedza, którą należy mieć przed budową domu

09.08, 17.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 09.08, 17.11.2022
Freepik

Izolacja pionowa, bądź też innymi słowy hydroizolacja pionowa. To nic innego, jak sposób na to, aby skutecznie zabezpieczyć dom przed nasiąkaniem fundamentów. To jedno z popularniejszych rozwiązań, aby przeciwdziałać nasiąkaniu fundamentów.

Wszystkie izolacje budowlane obejmują także izolacje przeciwwodne, izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, a także szereg innych grup izolacji. Jak sama nazwa wskazuje, izolacja to oddzielenie od siebie dwóch różnych środowisk. Zwykle jest tak, że jedno z nich wpływa niekorzystnie na drugie, a kluczowe jest tutaj zastosowanie odpowiedniego izolatora, który ma ochronić przed przenikaniem się konkretnych środowisk.

W momencie, kiedy w ścianach fundamentowych nie ma prawidłowo wykonanej izolacji, z gruntu może przenikać do nich wilgoć, a nawet woda, co z kolei będzie prowadziło do niebezpiecznego, stałego zwilgocenia. Fundamenty, które są mokre mogą niszczyć się o wiele szybciej, ulegać procesowi korozji, a także zmniejszy się ich izolacyjność termiczna.

Kiedy zależy Ci na tym, aby do tego nie doszło, musisz mieć na uwadze wykonanie izolacji fundamentów, która efektywni chroni przed podsiąkaniem budynku do podłoża. Nazywana też często hydroizolacją fundamentów, stosuje się w budynkach podpiwniczonych przy nieustannie wysokim poziomie wody gruntowej, które wywołuje wysokie ciśnienie hydrostatyczne, które jest niebezpieczne dla elementów budynku znajdujących się pod ziemią. Wyróżnia się dwa rodzaje izolacji fundamentów – jest to izolacja pozioma oraz izolacja pionowa.

Zastosowanie i rodzaje izolacji pionowej fundamentów

Główną rolą izolacji pionowej okazuje się być zabezpieczenie pionowych powierzchni fundamentów, a to wiąże się z tym, że woda nie będzie wnikać w ściany fundamentowe lub ściany piwnic.

Izolacja pionowa jest układana na powierzchni ścian fundamentowych, a jej zadaniem jest hamowanie wilgoci, wody opadowe, a także wody gruntowej. To ochrona przed tym, aby wilgoć nie wnikała w ścianę.

Bardzo ważne okazuje się być to, aby izolacja bardzo szczelnie przylegała na całej powierzchni do podłoża. Od strony zewnętrznej izolację pionową powinniśmy jeszcze zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Można wyróżnić trzy główne rodzaje izolacji pionowej fundamentów. Jest to izolacja lekka przeciwwilgociowa, która ma chronić te części domu przed wodą opadową oraz wilgocią. Średnia izolacja przeciwwodna ma zabezpieczyć przed wodą opadową przesączającą się w stronę ścian fundamentowych w momencie, kiedy woda gruntowa funkcjonuje poniżej fundamentów, a grunt rodzimy jest raczej nieprzepuszczalny. Z kolei ciężka izolacja przeciwwodna wykorzystywana jest wtedy, kiedy konieczne jest zabezpieczenie budynku przed wodą naporową.

BUDWOD to firma, która od lat skutecznie wykonuje przeróżne izolacje, zarówno te poziome, jak i pionowe. Wykorzystuje nowoczesne metody, a wszystko to przy użyciu wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%