Zamknij

Skaleczenia – co zrobić w takich sytuacjach? Jak zadbać o zdrowie?

11:08, 21.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:08, 21.10.2022

Nie każdy wie, w jaki sposób zachować się w przypadku skaleczeń i innych urazów ciała.W takich sytuacjach kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie i oczyszczenie rany. W przeciwnym razie nawet niewielki uraz może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, np. zakażenia. Jak zachować się w razie skaleczenia? Oto kilka kluczowych porad.

Pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia powinna być uzależniona od tego, jaki jest typ oraz wielkość rany. Jeśli chodzi o niewielkie otarcia lub przecięcia – najczęściej wystarczające jest tylko dokładne oczyszczenie rany czystą wodą i gazikiem. Podstawowe opatrunki oraz preparaty do oczyszczania ran sprzedawane są w aptekach – zarówno tych lokalnych, jaki działających na terenie całej polski – https://aptekamedkon.pl/.

Rodzaje ran – jakie wyróżniamy?

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów skaleczeń, które można opatrzyć samodzielnie, a także takie, gdzie niezbędna będzie interwencja lekarza opieki całodobowej. Oto najpopularniejsze typy ran:

  • otarcia naskórka,
  • rany cięte,
  • rany kłute,
  • rany szarpane,
  • rany kąsane,
  • rany tłuczone.

W zależności od typu skaleczenia pierwsza pomoc zawsze obejmuje głównie: tamowanie krwawienia, zapobieganie zakażeniu, unieruchomieniu kończyny (jeśli to konieczne) orazw miarę możliwości jak najszybszym przetransportowaniu osoby zranionej do placówki medycznej – oczywiście tylko w sytuacjach, kiedy skaleczenie naprawdę wymaga oględzin lekarskich.

Zranienia i skaleczenia – jak wykonać poprawny opatrunek?

Sposób opatrywania rany po skaleczeniu powinien być zawsze uzależniony od tego, jaka część ciała uległa wypadkowi oraz jak duże jest miejsce skaleczenia. Im większa rana, tym gorzej, gdyż w skrajnych przypadkach może wymagać nawet zatamowania krwawienia. Szczególnie niebezpieczne są ciała obce znajdujące się w ranach – w takich sytuacjach plastry przeciwbólowe niestety nie będą wystarczające. Aby zredukować ryzyko skomplikowanych powikłań po urazach tego typu, warto wybrać się do lekarza celem przyjęcia szczepionki przeciw tężcowi lub nawet zszycia zranionego miejsca.

Wykonanie poprawnego opatrunku w przypadku niewielkich urazów lub przecięcia skóry to niezbędna wiedza, jaką powinien posiąść praktycznie każdy – zarówno osoba dorosła, jaki młodzież. Oto kilka kroków, które pomogą Ci wykonać poprawny opatrunek zranionego miejsca:

  1. Oczyść ranę z zabrudzeń oraz nadmiaru krwi.
  2. Nigdy nie wyciągaj samodzielnie wbitego ciała obcego – to może doprowadzić nawet do wykrwawienia się osoby poszkodowanej!
  3. Po oczyszczeniu miejsca skaleczenia wytrzyj je sterylnym gazikiem.
  4. W zależności od wielkości rany – przyklej plastry na skaleczenia lub umieść w miejscu rany gazik i zamocuj go bandażem.

To wystarczy, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce skaleczenia przed dalszymi zabrudzeniami, a także pogłębianiem się rany. Zawsze warto mieć pod ręką podstawowy zestaw plastrów oraz bandaży, np. w samochodzie. Dzięki temu będziesz w stanie właściwie zareagować w razie wystąpienia skaleczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%