Zamknij

Systemy gaszenia gazem - definicja, działanie i zastosowanie

09:12, 27.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:13, 27.09.2022
pixabay pixabay

Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Bezpieczeństwo w szczególności dotyczy środków ppoż., które zmniejszają ryzyko powstania pożaru, a w razie jego wystąpienia, szybko pozwalają się z nim uporać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w każdym budynku muszą znaleźć się urządzenia i środki gaśnicze. Tych do wyboru jest wiele. Co najlepsze możemy je dostosować do warunków budynku i jego wyposażenia. Dzisiejszy rynek oferuje nam nawet takie rozwiązania, dzięki którym skuteczna walka z ogniem nie przyczynia się do awarii maszyn i komputerów. Możliwości te zapewnia system gaszenia gazem. Czym jest i kiedy warto na niego postawić?

System gaszenia gazem - czym jest?

Gaszenie gazem to jeden z najlepszych sposobów walki z pożarem we wrażliwych i kluczowych przestrzeniach. Woda, choć skutecznie pozwala walczyć z ogniem, pozostawia ogromne spustoszenie w budynkach. Wyposażenie w takim przypadku jest niemal niemożliwe do odratowania. Gazy gaśnicze całkowicie zrewolucjonizowały systemy ochrony przeciwpożarowej. To właśnie dzięki nim możliwe jest ugaszenie pożaru i zachowanie w dobrym stanie wyposażenia w pomieszczeniach, w których występują maszyny czy komputery. Opracowywaniem systemów gaszenia gazem, w różnego typu obiektach zajmuje się firma AFFS - oferująca systemy skrojone na miarę potrzeb różnych branż.

Rodzaje gazów gaśniczych

SUG, czyli system gaszenia gazem może pracować w oparciu o dwa główne typy gazów.

Gazy te to:

  • gazy obojętne,
  • gazy chemiczne.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych typów gazów.

Gazy obojętne

W skład gazów obojętnych wchodzą gazy naturalne, które występują w otaczającym nas powietrzu. Dotyczy to azotu i argonu, a także ich mieszaniny. Rolą gazów obojętnych w procesie gaszenia pożarów jest wyparcie powietrza z pomieszczeń, w których doszło do pożaru. Poprzez obniżenie poziomu tlenu do mniej niż 12,5% pożar zostaje “zduszony”, co oznacza, że płomienie stopniowo maleją, aż do całkowitego zaniku ognia.

Warto mieć na uwadze, że stężenia gazów obojętnych mogą być niebezpieczne dla ludzi. Również ich wysokie ciśnienie wynoszące od 200 do 300 bar może stanowić zagrożenie, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń butli, w których znajdują się w stanie skroplonym.

Gazy chemiczne

Rolą tych chemicznych jest blokowanie reakcji łańcuchowych zachodzących w miejscu spalania. Działanie to nie ma więc nic wspólnego ze “zduszeniem” pożaru. W przeciwieństwie do gazów obojętnych nie wymagają również specjalnego zabezpieczenia czy dodatkowych procedur ewakuacyjnych. Wszystko ze względu na stosunkowo niskie stężenie gaśnicze, które jest niższe od stężenia niebezpiecznego dla ludzi.

Gdzie sprawdza się gaszenie gazem?

Już wcześniej wspomnieliśmy, że gaszenie gazem sprawdzi się w miejscach, w których woda lub proszki gaśnicze mogłyby doprowadzić do całkowitego zniszczenia sprzętu, lub urządzeń. Nie jest to jednak, jedyne miejsce, w którym sprawdzą się doskonale. Systemy gaszenia gazem serwerowni zyskują na ogromnej popularności, jednak równie dobrze chronią inny rodzaj wyposażenia.

Gaszenie gazem sprawdzi się w obiektach takich jak:

  • muzea,
  • archiwa,
  • laboratoria,
  • skarbce.

Co ważne gazy gaśnicze nie muszą służyć do gaszenia całych pomieszczeń. Pozwalają one ugasić także drobne pożary - urządzeń, maszyn, eksponatów czy dokumentów.

Gaszenie gazem - o czym jeszcze należ pamiętać?

Stosowane obecnie systemy gaszenia gazem nie zagrażają zdrowiu czy życiu ludzi, za sprawą odpowiednich stężeń. Nie oznacza to jednak, że osoby przebywające w pobliżu gaszonego pomieszczenia nie powinny nie podejmować żadnych kroków. Wręcz przeciwnie - bez znaczenia, z jakim systemem gaśniczym mamy do czynienia, istotnym aspektem jest ewakuacja osób przebywających w budynku, w którym wybuchł pożar. W przypadku gaszenia gazem istotne jest więc zapewnienie czasu niezbędnego na ucieczkę i powiadomienie o rozpoczęciu gaszenia gazem.

Ze względu na rosnącą popularność SUG, coraz więcej firm oferuje opracowanie systemu dopasowanego do konkretnych typów obiektu. Przy wyborze firmy specjalizującej się w tym zadaniu, należy zwrócić szczególną uwagę na posiadane uprawnienia i certyfikaty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%