Zamknij

Największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii

12:38, 22.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:39, 22.09.2022

Czeska Szwajcaria to miejsce, które podbija rokrocznie serca tysięcy turystów swoim naturalnym pięknem i urokiem. To właśnie tutaj kręcone były "Opowieści z Narnii" i nie ma w tym nic dziwnego. Czeska Szwajcaria pełna jest skalnych tarasów, ścian, labiryntów, bram i baszt. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu.

Gdzie leży Czeska Szwajcaria?

Aby znaleźć Czeską Szwajcarię na mapie Europy, wystarczy skierować wzrok nieco na zachód od położonej w Polsce Bogatyni – prosto na północ Republiki Czeskiej. Czeska Szwajcaria ulokowana jest na obszarze gór Połabskich, na Wyżynie Dietyńskiej. Jest to obszar, który od północy sąsiaduje z niemiecką Saksonią. Co ciekawe, odległość w linii prostej od polskiej granicy to zaledwie 30 km.

W jaki sposób można dojechać do Czeskiej Szwajcarii?

Osoby, które do Czeskiej Szwajcarii wybierają się z okolic Wrocławia, powinny obrać drogę na Budziszyn- w miejscowości Weisenberg skręcając na południe. Nawet po zjechaniu z autostrady trasa jest dość przyjemna, chociaż miejscami wąska. Przepiękne krajobrazy rozpoczynają się już po czeskiej stronie. Z racji tego, że komunikacja publiczna w rejonie Czeskiej Szwajcarii jest mało rozwinięta, w podróż lepiej udać się własnym samochodem.

Osoby, które pomimo wszystko wycieczkę chcą odbyć przy pomocy komunikacji publicznej, muszą przygotować się na dość długą podróż pociągiem lub autobusem, a także promem.

Największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii

Wybierając się w podróż do Czeskiej Szwajcarii, warto pamiętać o tym, że dobrym pomysłem jest odwiedzenie również niemieckiej części krainy, czyli Szwajcarii Saksońskiej. 

Aby w pełni docenić piękno okolicy, warto wycieczkę zaplanować na przynajmniej weekend – a najlepiej jak najdłużej. Główne trzy atrakcje czeskie Szwajcarii – bramę Pravcicką, Wąwóz Edmunda oraz Wąwóz Dziki, przy dobrej kondycji można zwiedzić w jeden dzień. Szlaki zostały tutaj zaplanowane w taki sposób, że można nimi zatoczyć pętlę według własnego uznania. W wielu miejscach turyści mogą znaleźć płatne parkingi, na których mogą bezpiecznie pozostawić swój samochód. 

Brama Pravcicka

Uznawana jest za najbardziej imponującą atrakcję regionu. Położona jest w odległości niecałych 3 km od czeskiej miejscowości Hrensko. Aby ją odwiedzić, trzeba wyruszyć na wycieczkę czerwonym szlakiem – na szczęście niezbyt wymagającym. Brama Pravcicka to największy łuk skalny z piaskowca na terenie Europy. Jej rozpiętość wynosi ponad 25 m, a wysokość otworu – 16 m. Brama Pravcicka rok w rok odwiedzana jest przez setki turystów, którzy doceniają jej ogrom i monumentalny wygląd. Nic więc dziwnego, że uznawana jest ona za swego rodzaju symbol Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.

Wąwóz Edmunda

To druga pod względem popularności atrakcja Czeskiej Szwajcarii. Aby docenić piękno wąwozu, warto udać się na spacer niezbyt szerokim kanionem położonym w nadzwyczaj urokliwej okolicy. Trzeba pamiętać o tym, że trasa jest niemożliwa do pokonania bez flisackich przepraw przez rzekę Kamienica. Wąwóz Edmunda jest o tyle ciekawy, że jego ściany rozpościerają się nad rzeką i turystycznymi szlakami na wysokość nawet 150 m.

Ile kosztują ceny wstępu do Czeskiej Szwajcarii?

Udając się w podróż do Czeskiej Szwajcarii, warto zorientować się zawczasu, ile kosztują bilety do poszczególnych atrakcji. Warto pamiętać o tym, że w rejonie praktycznie wszędzie można zapłatę uiścić w czeskich koronach bądź też w euro. Na miejscu dostępny jest także kantor, w którym turyści mogą zaopatrzyć się w lokalną walutę. Ceny biletów na poszczególne atrakcje z reguły nie przekraczają kilkunastu złotych, przy czym dzieci, studenci i osoby starsze mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Turyści, którzy dysponują jeszcze wolnym czasem, a jednocześnie nie chcą zbytnio oddalać się z okolicy, mogą w Rynarcicach odwiedzić skałę krasnoludków. Nieznany autor w XIX wieku wyrzeźbił na skale wizerunki Królewny Śnieżki i jej siedmiu towarzyszy. Skała widoczna jest tuż przy wjeździe do wsi, zaraz po lewej stronie.

Spragnieni pięknych widoków turyści mogą udać się na Pańską Skałę w celu podziwiania bazaltowych formacji do złudzenia przypominających wielkie, kamienne organy.

Podsumowując, Czeska Szwajcaria jest regionem, który już od ponad 100 lat podbija serca kolejnych turystów. Pierwszy przewodnik po okolicy został wydany w roku 1826, natomiast dopiero kilkadziesiąt lat później zaczęto tworzyć tutaj mostki, wieże widokowe oraz szlaki. Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii został otwarty dopiero w roku 2000.

Więcej informacji co ciekawego zwiedzić w Czeskiej Szwajcarii znajdziesz na https://hasajacezajace.com/czeska-szwajcaria/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%