Zamknij

Integracyjne przedszkole w Warszawie – jak działa nauczanie metodą Montessori?

14:55, 19.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:55, 19.09.2022
pixabay pixabay

Alternatywne formy edukacji zyskują coraz bardziej na popularności. Ich niewątpliwą przewagą nad tradycyjnym modelem nauczania jest indywidualne i szerokie spojrzenie na każdego ucznia.  Jedną z najbardziej powszechnych form edukacji alternatywnej jest metoda Montessori. Czym się wyróżnia i dlaczego warto zapisać swojego dziecko do integracyjnego przedszkola Montessori w Warszawie?

Czym jest metoda Montessori?

Metoda Montessori to system dydaktyczny opracowany przez włoską lekarkę Marię Montessori. Jego głównym założeniem jest rozwijanie u dziecka naturalnej chęci uczenia się. Zajęcia prowadzone według metody dają uczniom możliwość wyboru interesujących ich zagadnień. Dziecko samo decyduje o tym, czego i w jaki sposób chce się uczyć.

Rolą nauczyciela jest stworzenie odpowiednich do tego warunków, wspieranie dziecka w jego wyborach i zachęcanie go do ciągłych poszukiwań. Ta metoda jest wykorzystywana na przykład przez integracyjne przedszkole w Warszawie.

Jakie są korzyści nauki w systemie Montessori?

Nietypowa forma nauczania oferowana przez placówki Montessori ma na celu rozwijanie u dzieci naturalnej ciekawości i potrzeby poznawania świata. Swoboda w wyborze aktywności podczas zajęć pozwala uczniowi na odkrycie swoich zainteresowań i rozwijanie swoich mocnych stron. Brak presji w postaci ocen lub zadań domowych pozwala uniknąć stresu związanego z nauką, a co za tym idzie – niechęci do zgłębiania wiedzy.

Metoda Montessori a wychowanie

Można odnieść wrażenie, że swoboda dawana dzieciom podczas zajęć nie będzie miała pozytywnego wpływu na ich wychowanie. Być może taka forma edukacji kojarzy się z tak zwanym bezstresowym wychowaniem. Należy jednak wspomnieć, że podczas zajęć obowiązują również zasady. Nad ich przestrzeganiem czuwa nauczyciel. Jego zadaniem jest reagowanie na nieodpowiednie zachowanie uczniów oraz oferowanie im wsparcia w sytuacjach trudnych. Nauczyciel poprzez rozmowę uświadamia dziecku jego nieprawidłowe zachowanie i pomaga odnaleźć mu sposób na poprawę.

Metoda Montessori kładzie mocny nacisk na rozwijanie kompetencji społecznych uczniów. Dzieci  od pierwszych lat nauki uczą się samodzielnego podejmowania decyzji, naturalnego budowania relacji i współpracy w grupie. Tego typu umiejętności okazują się niezwykle istotne w dorosłym życiu. Pozwalają na odnalezienie się w życiu zawodowym i prywatnym.

Przedszkole Montessori – czy warto?

Przedszkola Montessori pod wieloma względami różnią się od tradycyjnych przedszkoli. Zarówno podejście do młodego człowieka, jak i edukacji ma w takim miejscu unikalną jakość. Należy mieć to na uwadze, zapisując swoje dziecko do takiej placówki. Bez wątpienia jednak jest to interesująca forma edukacji. To doskonała propozycja dla rodziców, którym zależy na wychowywaniu swojego dziecka w naturalnym, sprzyjającym rozwojowi środowisku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%