Zamknij
REKLAMA

Faktoring odpowiedzią na potrzeby finansowe przedsiębiorców

13:18, 04.08.2022 | materiały partnera

Korzystanie z faktoringu zapewnia firmie płynność finansową oraz umożliwia budowanie przewagi nad konkurencją, dzięki większej elastyczność w kontaktach handlowych. Faktoring doskonale wspiera wzrost sprzedaży, dając możliwość rozwoju firmy.

Co to takiego faktoring?

Faktoring w skrócie można określić jako wykup faktur z odroczonym terminem spłaty. W szczegółach wygląd to tak, że kiedy przedsiębiorca  wystawia swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym czasem zapłaty, staje się jego wierzycielem, co oznacza, że musi czekać na pieniądze nawet kilkadziesiąt dni. Jednak aby przyśpieszyć wpływ gotówki przedsiębiorca, może skorzystać z usługi firmy faktoringowej, która spłaca kwotę faktury i sama staje się wierzycielem klienta. Poznaj dokładnie, czym jest faktoring i jakie niesie korzyści.

Przedsiębiorca może wybierać między faktoringiem pełnym i niepełny. W pierwszym ubezpieczony jest przed nierzetelnymi partnerami, którzy mogliby nie oddać dług w wyznaczonym na fakturze okresie jak również, nie reagować na wezwania faktora. W momencie niewypłacalności klienta przedsiębiorca nie ponosi żadnej odpowiedzialności, ponieważ skutki finansowe przejmuje firma faktoringowa. W wypadku faktoringu niepełnego następuje regres, a oznacza to, że wypłacona uprzednio kwota z  faktury musi zostać zwrócona firmie faktoringowej.

Sfinansować kredyt kupiecki

Faktoring jest to rozwiązanie finansowe dostępne nawet dla firm które, nie mają zdolności kredytowej i nie będą mogły ratować się kredytem bankowym czy pożyczką w przypadku niedoboru gotówki. Co więcej, same będą mogły oferować finansowanie w postaci kredytu kupieckiego, dzięki czemu ich oferta zyska dodatkowy atut.

Zanim uda się jednak aktywować usługę faktoringu, przedsiębiorca musi z firmą faktoringową zawrzeć umowę. Zanim to się stanie, firma faktoringowa weryfikuje możliwość świadczenia usługi, jednak w tym przypadku wymagania są zdecydowanie mniejsze niż w podczas ubiegania się kredyt. Z tego też względu rozpoczęcie świadczenia usługi jest szybkie, w niektórych wypadkach wystarczy nawet 24 godziny. Zwykle niekonieczne jest  prezentowanie zaświadczeń ani też udostępnianie żadnych rzeczowych zabezpieczeń. Na faktoring może pozwolić sobie każdy, nawet mikro przedsiębiorca.  

Korzyść z faktoringu

Korzystając z faktoringu za każdą wystawioną przez przedsiębiorcę fakturę, firma faktoringowa natychmiast przelewa gotówkę, pomniejszoną tylko o procentowo wyliczoną prowizję. Wówczas pieniądze stają się nie tylko księgowym, ale realnym kapitałem firmy bez bezczynnego czekania na nie przez długi czas. Środki te można wówczas od razu wykorzystać na zakup np. surowców, materiałów, towarów, które pozwolą wygenerować kolejną sprzedaż. Wszystko to bez przerw w działaniu firmy wywołanym oczekiwaniem na gotówkę.

Na polskim rynku działa wiele instytucji finansowych oferujących usługi faktoringu, są to nie tylko banki, ale również niezależne, wyspecjalizowane firmy faktoringowe. Różnorodność dostępnych ofert jest bardzo duża, co jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla przedsiębiorców. Oznacza to jednak jednocześnie konieczność dużego zaangażowania w poszukiwanie i porównywanie ofert. Na tym etapie można jednak znacząco ułatwić sobie zadanie, korzystając ze strony: https://faktoringoferty.pl gdzie w jednym miejscu można poznać szczegóły ofert faktoringu, porównać je, wybrać najlepiej dopasowaną do potrzeb firmy.

(materiały partnera )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%