Zamknij
REKLAMA

8 pytań o oczyszczacze powietrza na alergię z odpowiedziami

08:18, 27.07.2022 | materiał partnera

Oczyszczacze powietrza coraz częściej kupowane są nie tylko z myślą o ochronie przed smogiem, ale i przed alergenami. Nadal jednak częściej mówi się o tych urządzeniach w kontekście alergii, dlatego alergicy planujący zakup oczyszczacza nie zawsze wiedzą, co wybrać. Jeśli należysz do tego grona, prawdopodobnie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule.

Jaki filtr jest najważniejszy w oczyszczaczu na alergię?

Najważniejszą rolę w oczyszczaczu powietrza dla alergików odgrywa filtr HEPA. Jest on bowiem niezastąpiony w usuwaniu pyłków roślinnych, roztoczy kurzu domowego oraz zarodników pleśni. Dobra wiadomość jest taka, że mają go niemal wszystkie popularne oczyszczacze, ponieważ stanowi także najskuteczniejszą broń w walce z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnkiem smogu.

Czy jonizacja jest przydatna?

"Sama jonizacja powietrza nie ma szans zastąpić filtra HEPA, jednak oczyszczacz powietrza z jonizatorem i tymże filtrem to bardzo dobry wybór" - według serwisu Wybierzoczyszczacz. Jony pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń, w tym pyłków roślinnych i pleśni. W przypadku samodzielnej jonizacji zanieczyszczenia połączone z jonami opadają na meble i podłogę, skąd można je usunąć ręcznie. Oczyszczacz wymusza cyrkulację powietrza, a filtr HEPA skutecznie zatrzymuje alergeny, dlatego jonizator zapewnia znacznie lepszy efekt właśnie jako element oczyszczacza niż jako samodzielne urządzenie.

Czy oczyszczacz z nawilżaczem to dobry wybór?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie, które może zarówno usuwać zanieczyszczenia z powietrza, jak i zwiększać jego wilgotność. Utrzymanie prawidłowego nawilżenia jest istotne, gdyż zanieczyszczenia takie jak kurz czy pyłki w suchym powietrzu unoszą się dłużej. Z drugiej strony nie możesz dopuścić do nadmiernego wzrostu wilgotności, gdyż sprzyja to rozwojowi pleśni i namnażaniu roztoczy.

oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

W przypadku problemów z przesuszeniem powietrza warto rozważyć, czy lepszym wyborem jest urządzenie typu dwa w jednym, czy samodzielny osuszacz i oddzielny nawilżacz. Oba rozwiązania mają bowiem zarówno swoje zalety, jak i wady. 

Jaką wydajność powinien mieć oczyszczacz powietrza na alergię?

8 m³/h wydajności na każdy 1 m² pomieszczenia to absolutne minimum. Oznacza to, iż w pomieszczeniu o powierzchni 20 m²  potrzeba oczyszczacza powietrza, którego CADR wynosi co najmniej 160 m³/h. Jednak zdecydowanie warto wyposażyć takie pomieszczenie w sprzęt o wyższej wydajności. Wymuszenie silniejszej cyrkulacji powietrza pozwoli skuteczniej wychwytywać alergeny z całego pomieszczenia.

Ilu oczyszczaczy potrzeba do mieszkania?

Najważniejsze to pamiętać, że jeden oczyszczacz powietrza przeznaczony jest na jedno pomieszczenie. Nawet największa wydajność nie sprawi, że urządzenie utrzyma dobrą jakość powietrza w sąsiednich pokojach. Potrzebne są zatem przynajmniej dwa oczyszczacze powietrza – jeden do sypialni alergika i drugi do pomieszczenia, w którym spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia (zwykle salon). 

Czy oczyszczacze powietrza mają czujniki alergenów?

Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Jak na razie w sprzedaży nie ma oczyszczaczy powietrza z czujnikami zaprojektowanymi z myślą o wykrywaniu alergenów. Wbrew pozorom czujnik kurzu nie jest tutaj zbytnio przydatny, gdyż reaguje na większy kurz, podczas gdy rzeczywistym alergenem są znacznie drobniejsze roztocza.

Pamiętaj o tym, że brak odpowiednich czujników sprawia, że oczyszczacz w trybie auto nie będzie zwiększał prędkości w przypadku napływu alergenów. Czasem konieczne będzie zatem ręczne wybranie wyżej prędkości, np. po przewietrzeniu pomieszczenia.

Czy warto kierować się atestami dla alergików? 

Każdy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA o wydajności odpowiedniej do pomieszczenia docelowego pomoże alergikowi. Wybór idealnego urządzenia ułatwią zawarte w tym artykule wskazówki. Atesty i certyfikaty organizacji zajmujących się problemem alergii potwierdzają skuteczność urządzeń, ale nie oznacza to, iż niemające ich oczyszczacze radzą sobie z usuwaniem alergenów gorzej. Uzyskanie certyfikacji wymaga często dużych nakładów finansowych i nie każda firma uznaje takie działanie za opłacalne.

Kiedy używać oczyszczacza przy alergii?

Jeśli zmagasz się z alergią na pyłki, to powinieneś korzystać z oczyszczacza powietrza w okresie pylenia roślin, na które masz uczulenie. W przypadku alergii całorocznych wskazane jest używanie urządzenia przez cały rok. Oczywiście warto uwzględnić także obecność w powietrzu innych zanieczyszczeń, szczególnie smogu. Jeżeli masz alergię na pyłki, a w okolicy twojego miejsca zamieszkania występuje problem smogu, warto korzystać z oczyszczacza także w sezonie grzewczym pomimo braku pyłków w tym okresie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%