Zamknij
REKLAMA

Jak trenować MMA, by zachować pełne bezpieczeństwo? Jakie są zalety tej dyscypliny?

13:46, 27.06.2022 | materiał partnera

Mieszane sztuki walki to dyscyplina sportowa, która zdobywa coraz większe grono miłośników. Wielu z nich postanawia spróbować w niej swoich sił. Treningi mogą zapewnić sporo korzyści dla zdrowia, jednak muszą być przeprowadzane w bezpiecznych warunkach. Jak zatem rozpocząć przygodę z MMA? O co należy zadbać?

MMA jest skrótem od angielskiej nazwy mixed martial arts. Mieszane sztuki walki to sport, który powstał w latach 90 w Stanach Zjednoczonych i powoli zdobywał coraz większe zainteresowanie. Po 2000 roku dotarł także do Europy, a dziś turnieje MMA biją rekordy popularności. Najbardziej prestiżowe zawody przyciągają na trybuny i przed ekrany milionową widownię na całym świecie.

Na czym polega MMA?

Celem MMA jest oczywiście zapewnienie atrakcyjnego widowiska sportowego. W powszechnej opinii to dyscyplina, w której nie panują żadne zasady, ale nie jest to prawda. Rzeczywiście zawodnicy mają w niej sporo swobody. Mogą stosować ciosy pięściami, kopnięcia, a także dźwignie, duszenia czy rzuty. Jednak zabronione są wszelkie techniki, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia, np. uderzenia głową, w kręgosłup czy atakowanie oczu i krtani. Wiele organizacji podczas zawodów stosuje także swoje ograniczenia. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko trwałych obrażeń, zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Areną walk MMA może być klasyczny ring bokserski otoczony siatką, która zabezpiecza zawodników przed wypadnięciem. W przypadku prestiżowych turniejów konfrontacje odbywają się w specjalnej klatce lub na ośmiokątnym polu nazywanym oktagonem.

W MMA nie ma stałego podziału na kategorie wagowe, jak np. w boksie. Oczywiście rywale dobierani są w taki sposób, aby walka była wyrównana i długa, a przez to również emocjonująca.

https://sportano.pl/mma

Jak rozpocząć treningi MMA?

Zgodnie z nazwą MMA to dyscyplina, która jest niejako połączeniem innych sztuk walki. Znajdziemy w niej przede wszystkim elementy boksu, kick-boxingu, zapasów, judo czy brazylijskiego jiu-jitsu. Taka kombinacja ma swoje odzwierciedlenie w treningu. Ćwiczenia MMA mają charakter przekrojowy. To znaczy, że zawodnicy doskonalą umiejętności walki w stójce, w parterze czy zwarciu. Pracują oczywiście także nad wypracowaniem właściwej kondycji i siły.

Aby rozpocząć przygodę z MMA, należy zapisać się do szkoły sztuk walki. W Polsce funkcjonuje ich naprawdę dużo. Placówki z sekcją MMA dostępne są zarówno w dużych, jak i wielu mniejszych miejscowościach. Najbliższą szkołę można znaleźć oczywiście przez internet. Dobrym źródłem są także grupy w mediach społecznościowych, jednak w tym przypadku należy zwracać uwagę na to, czy mamy do czynienia z ofertą oficjalnej i zarejestrowanej firmy lub zawodowego instruktora.

Tylko praca z profesjonalnymi trenerami zagwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wypracowanie prawidłowej techniki. Podejmowanie ćwiczeń samemu, bez opieki instruktora to prosta droga do groźnych kontuzji. Po zapoznaniu się z podstawami i przygotowaniach opierających się o ćwiczenia siłowo-kondycyjne przychodzi czas na pierwsze sparingi. Wówczas wykwalifikowany trener umiejętnie dobierze rywali, oceniając właściwie ich predyspozycje oraz prezentowany poziom. Zapewni również wsparcie w trudniejszych momentach i zmotywuje do osiągania coraz lepszych wyników.

Jakie zalety mają treningi MMA? Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia znacznie poprawiają wydolność i wytrzymałość organizmu. Sesje zazwyczaj nie są długie, ale bardzo intensywne. Ich interwałowy charakter to ogromny wydatek energetyczny. Podczas jednego treningu sportowiec spala nawet 700-800 kalorii, co umożliwia szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Efektem regularnych ćwiczeń jest także wysportowana sylwetka. Zaangażowanie niemal wszystkich partii ciała pomaga kształtować mięśnie nóg, ud, pośladków, pleców i ramion. Osoby trenujące MMA zyskują również większą pewność siebie, która przekłada się na wiele sfer życia.

Sprzęt do trenowania MMA - co wybrać?

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego zawodnika są odpowiednie rękawice do MMA. Ich zadaniem jest ochrona dłoni i nadgarstków przed kontuzjami i wszelkimi obrażeniami. Profesjonalne rękawice do MMA wykonane są z elastycznych materiałów, które świetnie dopasowują się do ich kształtu. Do produkcji zwykle wykorzystuje się wysokiej jakości skórę syntetyczną, która gwarantuje wytrzymałość, a także właściwą amortyzację uderzeń. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje rękawic do MMA - treningowe, sparingowe oraz turniejowe.

Do przeprowadzenia treningu niezbędne będą także specjalne tarcze oraz worki treningowe do MMA. Dzięki możliwości regulacji zawodnik może ćwiczyć technikę wyprowadzania ciosów i kopnięć na różnych wysokościach. Rozpoczynając przygodę z tą dyscypliną warto sięgnąć także po kaski do MMA, które zabezpieczą głowę przed urazami i wstrząsami. Przydadzą się również profesjonalne ochraniacze na piszczele i stopy oraz szczęki MMA, chroniące okolice żuchwy i zęby.

Dynamiczne ruchy stosowane podczas treningów mieszanych sztuk walki wymagają zastosowania odzieży do MMA. Górną część stroju stanowi tzw. rashguard. To specjalny t-shirt o mocno dopasowanym kroju, który zapewnia pełną swobodę ruchów. W zależności od preferencji można wybrać także model bez rękawów. Spodenki i legginsy do MMA wyposażone są w elastyczny panel i wzmocniony rzep oraz sznurek. Taki system gwarantuje, że strój będzie utrzymywał się we właściwym miejscu przez cały trening.

Na jakie marki stawiać? Czołowymi producentami sprzętu, odzieży i akcesoriów do MMA są EVERLAST, Bushido, Ground Game, Leone 1947 czy Shock Doctor. To firmy wybierane przez doświadczonych i profesjonalnych zawodników. Gwarantują najwyższą jakość wykonania i zastosowanie nowoczesnych technologii. Będą idealnym wyborem dla osób początkujących, zapewniając im pełen komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%