Co do zasady, likwidacja szkody powinna zakończyć się wypłatą odszkodowania. Ubezpieczyciel niekiedy odmawia jednak jego wypłaty lub wypłaca odszkodowanie zbyt niskie względem strat faktycznie poniesionych przez poszkodowanego.
Nader często ma to miejsce w przypadku uszczerbków na zdrowiu. Co zrobić, kiedy decyzja ubezpieczyciela jest niezadowalająca?
Najczęściej wypłata zaniżonego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wiąże się z wybranym sposobem jego określania. Firmy ubezpieczeniowe z reguły zwołują bowiem jedynie zaoczną komisję lekarską, a to oznacza, że lekarz orzecznik nie ogląda pacjenta osobiście, a jedynie analizuje jego dokumentację medyczną.
Na tej podstawie trudno jednak ocenić faktyczny uszczerbek na zdrowiu i wpływ urazu na życie poszkodowanego.
Dużym problemem bywają także tabele trwałego uszczerbku na zdrowiu. Chociaż są one dosyć szczegółowe, to nadal pozostawiają sporą ilość miejsca na interpretację.
W przypadku wielu urazów wartości wyrażone są w tak zwanych widełkach, a uznaniowość stanowi w tym przypadku dodatkowy kłopot.
Aby sprawdzić, czy przyznane odszkodowanie za konkretny uraz jest faktycznie zaniżone, warto zajrzeć do:
Aby odwołać się od decyzji PZU w sprawie wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, należy przesłać do ubezpieczyciela pismo zawierające:
W odwołaniu należy wskazać też spodziewaną wysokość odszkodowania, popierając swoje pismo dodatkową, czyli nieuwzględnioną wcześniej dokumentacją medyczną.
Ponadto, odwołanie powinno zawierać prośbę o przeprowadzenie kolejnej, tym razem naocznej komisji lekarskiej. Będzie to bezpośrednie badanie, podczas którego lekarz orzecznik zada poszkodowanemu pytania związane z:
Im dokładniej poszkodowany odpowie na te pytania, tym korzystniej dla niego, bowiem ubezpieczyciel będzie w stanie precyzyjniej obliczyć wysokość należnego odszkodowania.
Jeśli odwołanie od decyzji PZU okaże się bezskuteczne, poszkodowany może wystąpić na drogę sądową. Do pozwu należy dołączyć pełną dokumentację medyczną i dobrze uzasadnić swoje stanowisko.
Wymagane jest także określenie kwoty właściwego odszkodowania, którą strona powinna ustalić precyzyjnie, na przykład w oparciu o informacje zawarte w tabeli uszczerbku na zdrowiu.
Pozew wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 10% kwoty roszczeń. Suma zostanie zwrócona przez ubezpieczyciela po zakończeniu sprawy, tak samo jak wszelkie inne koszty poniesione przez poszkodowanego w związku ze sprawą (o ile ją wygra).
UWAGA! Tymczasowa przerwa w dostawie wody
Mumia.pstyna.przyjdzie.brak.wody.szusza....wystko.wyschnie.na.piach.przydała.by.się.wielka.chmura.a.z.niej.wielki.deszcz.💦💦💦💦
🤔
16:50, 2025-07-05
Kardiolog: upał szczególnie groźny dla osób z chorobami
Wrzątek jest grozny dla każdego.
On.
12:31, 2025-07-05
Awaria wodociągowa usunięta. Woda stopniowo wraca
Czy ktoś się już zastanawiał co to będzie , jest susza i będzie większa , opadów brak albo małe Klimkówka w agonii i jak braknie całkowicie wody w mieście na długo tj. kilka miesięcy to jak będzie wyglądało życie na blokach??? bo w domach po wioskach jeszcze sobie przywiozą wodę w zbiornikach
ja
11:52, 2025-07-05
Pijany rajd w Dominikowicach zakończony obywatelskim zg
Zesrqc się mozno na milicji eee
Rubik
04:56, 2025-07-05