Zamknij

Burze i deszcze: Radar deszczu czy radar pogodowy. Poznaj różnice

13:49, 06.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:49, 06.06.2022

Radar deszczu to uproszczona nazwa radaru pogodowego, wystający ponad krajobraz jak wielka piłka na tle horyzontu, wykorzystuje fale radiowe do wykrywania deszczu (a czasem wiatru) w całej okolicy. Co tak naprawdę dzieje się w tej „piłce” i jak działają radary?

Jak działa radar ?

Słowo „radar” jest akronimem oznaczającym „wykrywanie i zasięg radiowy” i jest technologią opartą na falach radiowych.

Radar pogodowy wykrywa opady, takie jak deszcz lub grad. Wewnątrz charakterystycznej kuli radaru znajduje się obracająca antena, która wysyła fale radiowe w krótkich impulsach. Kiedy te impulsy uderzają w cząsteczki wody, odbijają się i wracają z powrotem do radaru jako „echa”, podobnie jak echa dźwięku, które można usłyszeć w jaskini lub tunelu. Czas potrzebny na powrót impulsu mówi nam, jak daleko jest deszcz, a siła sygnału zwrotnego określa rodzaj opadów.

Antena obraca się raz na 20 sekund, ale ponieważ skanowanie musi odbywać się zarówno na niskich poziomach (w poszukiwaniu opadów), jak i na większych wysokościach (w celu przygotowania ostrzeżeń o groźnej pogodzie), skanowanie wykonuje 14 „przeciągnięć” rosnącej wysokości nad horyzontem.

Co znajduje się na obrazie radarowym?

Informacje te są przekształcane w dane na mapie, które można wyświetlić w formie kolorowej grafiki. Skala kolorów służy do wskazywania intensywności deszczu – przy czym kolor czarny jest najcięższym deszczem, czasami wskazującym na grad.

Co 6–10 minut wyświetlany jest nowy obraz, który tworzy 30-minutową pętlę. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to prognoza: pokazuje, gdzie padał deszcz, dzięki czemu można wywnioskować, gdzie mogą nastąpić następne opady.

Niektóre radary pokazują również prędkość wiatru i czy wiatr zbliża się lub oddala od radaru — są one znane jako radary Dopplera.

Co radar deszczu może (i czego nie może) wykryć ?

Istnieją pewne ograniczenia dotyczące radarów. Krzywizna Ziemi oznacza, że optymalny zasięg wiązki radarowej wynosi 5–200 km. Za 200 km radar może pokazywać deszcz padający wysoko w atmosferze, co może nie odzwierciedlać tego, co dzieje się na ziemi.

Nawet w optymalnym zasięgu radary mogą czasami wykryć „virga”( opad który nie dociera do powierzchni Ziemi) — deszcz, który pada, ale wyparuje, zanim dotrze do ziemi. Dlatego czasami radar może wskazywać, że pada deszcz, podczas gdy nie pada na poziomie gruntu.

Mżawka na niskim poziomie jest również trudna do wykrycia przez radar, ponieważ krople są tak małe i tworzą się blisko ziemi — dosłownie „tańczą pod radarem”.

Zwykle nie ma ech wyświetlanych bardzo blisko radaru, ponieważ radar nie skanuje bezpośrednio nad sobą. Jest to znane jako „stożek ciszy”.

Oszukiwanie radaru: widzenie rzeczy, które nie są deszczem

Radar może czasami wykrywać słabe echa materiałów innych niż deszcz, takich jak samoloty, dym/popioły z dużych pożarów, roje owadów lub stada ptaków. Radary pogodowe mogą nawet odbierać echa z powierzchni Ziemi, które meteorolodzy nazywają „nieprawidłową propagacją”. Dzieje się tak, gdy wysokie ciśnienie w atmosferze powoduje inwersję: warstwę atmosfery, w której powietrze staje się cieplejsze, a nie chłodniejsze wraz z wysokością. Warstwa gęstszego i chłodniejszego powietrza pod inwersją może zagiąć wiązkę radaru w dół do ziemi (lub oceanu) i z powrotem do radaru. Zazwyczaj meteorolodzy są w stanie odfiltrować odbicia ziemi z obrazów radarowych, ponieważ brak ruchu je zdradza, ale odbicia poruszającego się morza są trudniejsze do zauważenia i usunięcia.

Coś innego, co na radarze wygląda jak deszcz — w rzeczywistości zostało to celowo zaprojektowane, aby oszukać radary — to „plewy”. Jest to deszcz bardzo cienkich włókien aluminiowych uwalnianych podczas ćwiczeń wojskowego szkolenia lotniczego jako środek zaradczy radaru. Echa z plew tworzą „płaszcz niewidzialności radaru” dla samolotu.

W pobliżu wschodu i zachodu słońca radar przez chwilę skanuje słońce. Czasami można to postrzegać jako wyraźną linię promieniującą ze środka obrazu w kierunku słońca.

Trwałe echa powstają, gdy wiązka radaru odbija się od obiektów naziemnych i budynków, zwykle w promieniu około 20 km od lokalizacji radaru, ale odległe pasma górskie mogą czasami je również generować. Jest możliwość odfiltrowania tego „zaśmiecania gruntu” z końcowego obrazu radaru, ale ważne jest wybranie lokalizacji radaru, która minimalizuje te echa.

Transmisje radiowe mogą również zakłócać radary deszczu i być mylone z echami impulsów radarowych. Zwykle pojawiają się one jako linie proste skierowane w stronę radaru.

Czasami na mapie radarowej można zobaczyć inną aktywność, która nie przypomina deszczu. Przybiera to różne formy, ale jest skoncentrowane na radarze i jest spowodowane zakłóceniami z innych źródeł fal radiowych — które mogą obejmować Wi-Fi, sygnały z wież telefonii komórkowej i inne radary — i jest również czasami widoczne, gdy radary są naprawiane lub serwisowane.

 Czy radary pogodowe są niebezpieczne?

Nie — ponieważ używają wiązki skierowanej do nieba stale się poruszając.

Korzystanie z radaru

Radar to tylko jedno narzędzie, za pomocą którego można obserwować aktualną pogodę. Powinien być używany w połączeniu z innymi usługami, takimi jak obserwacje meteorologiczne na popularnych witrynach pogodowych, na których można uzyskać bieżące informacje o prognozach i ostrzeżeniach w połączeniu ze zdjęciami satelitarnymi.

Opracowane na podstawie informacji znalezionych na stronie służącej do obserwacji burzy (gdzie jest burza) na mapie burzowej online - MapaBurzowa.com

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%