Zamknij
REKLAMA

Przesyłka kurierska z InPost

08:10, 24.05.2022 | materiał partnera

Przesyłki kurierskie i Paczkomatowe® to od lat najpopularniejsze metody doręczenia przesyłki jeśli chodzi o wysyłanie paczek ze sklepów internetowych. Przy czym najtańsze przesyłki kurierskie to nie te, które kurier dostarcza do dowolnego miejsca na terenie Polski, ale te które wkłada do Paczkomatu®. Jednocześnie Paczkomat® jest równie wygodny jak usługi kurierskie: jest to równie szybka dostawa, zajmująca zwykle jeden dzień roboczy, a wprawdzie do Paczkomatu® trzeba wyjść z domu, ale można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, a przy szesnastu tysiącach urządzeń ma terenie Polski (w Gorlicach jest ich osiemnaście) dla większości osób nie jest to wielka wyprawa. Nie powinno więc dziwić, że w badaniach Kantar Polska z wiosny ubiegłego roku wysyłka paczek do Paczkomatu® zajęła pierwsze miejsce w rankingu, wyprzedzając po raz kolejny przesyłki kurierskie. Wskazało na nią dziewięciu na dziesięciu ankietowanych. Badania Kantara wskazały jednak również na rewolucję jeśli chodzi o nadanie paczki. W badaniu na reprezentatywnej grupie aż siedemdziesiąt procent respondentów wybrało nadanie paczki w Paczkomacie®. Tym samym wysyłka paczek w urzędzie pocztowym po raz pierwszy spadła z pierwszego miejsca w rankingu, przy czym nadanie paczki w Paczkomacie przewyższyło ją o dwadzieścia pięć punktów procentowych. Trzecia pod względem liczebności grupa respondentów zdecydowała się zamówić kuriera do domu.

Dlaczego tak dużo klientów decyduje się nadać paczkę w Paczkomacie®? Na pewno dlatego, że to tania paczka, a urządzeń jest (jak już wspomniano) coraz więcej. Kluczowa jest jednak również łatwa wysyłka paczek bez zbędnych formalności za pośrednictwem aplikacji InPost Mobile i serwisu internetowego Szybkie Nadania InPost. To jak nadać paczkę z InPost bez zbędnych formalności? Dowiesz się z naszego poradnika lub ze strony operatora: https://inpost.pl/wysylam.

Tani kurier w aplikacji InPost

Przesyłki kurierskie już dawno zostały wyparte przez przesyłkę do Paczkomatu® jako preferowana forma przesyłki wśród klientów e-commerce. A skoro tak wielu z nich odbiera przesyłki z Paczkomatów®, to można by się spodziewać, że wielu z nich ma aplikację InPost Mobile, która znacznie usprawnia cały proces. Tak też jest w istocie: InPost ma już ponad sześć i pół miliona aktywnych kont w swojej aplikacji. Jeżeli jesteś jej użytkownikiem, to jest to najprostszy sposób żeby nadać najtańsze przesyłki kurierskie i Paczkomatowe®. Jak zamówić kuriera lub nadanie przesyłki do Paczkomatu® w aplikacji InPost Mobile? Po prostu wybierz ikonę Nadanie na dole ekranu głównego aplikacji InPost Mobile (to taka ze strzałką) i wypełnij formularz nadania na kolejnych ekranach.

Na pierwszym z nich określ sposób doręczenia i gabaryt paczki. Dostępne są tradycyjne usługi kurierskie oraz dostawa do Paczkomatów®. Gabaryt to po prostu wymiary paczki (bez względu na jej wagę, która wynosi maksymalnie 25 kg). Gabaryty są trzy - A, B i C - w kształcie prostopadłościanu o podstawie 38 cm x 64 cm, różniące się od siebie tylko wysokością paczki (odpowiednio 8 cm, 19 cm, lub 41 cm). Odpowiadają one trzem różnym rozmiarom skrytek Paczkomatu®, bo rozwiązanie to podyktowane jest tym, że paczkę trzeba podczas nadania włożyć do jednej z tych skrytek. Metoda dostawy paczki i jej gabaryt określają cenę przesyłki, bez względu na wagę paczki (według której zwykle są wyceniane przesyłki kurierskie). To wygodne rozwiązanie dla klientów, ponieważ paczkę łatwiej zmierzyć niż zważyć, a poza tym żaden z klientów InPost, który widział kiedyś Paczkomat® z bliska nie powinien mieć wielkich problemów z ocenieniem na oko, który gabaryt wybrać dla swojej przesyłki.

Na kolejnym ekranie wypełnij formularz danymi odbiorcy. Niezbędne dane odbiorcy to tylko imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Szczególnie ważny jest ten ostatni, bo to po nim aplikacja identyfikuje konat klientów. Jeżeli przesyłka idzie do Paczkomatu, to możesz wybrać go z mapki lub skorzystać z wyszukiwarki. Przesyłki kurierskie wymagają oczywiście żeby podać dokładny adres dostawy dla kuriera: ulicę, numer, kod pocztowy, miasto. Na następnym ekranie z kolei podasz dane nadawcy. Tu wystarczy nazwa i adres e-mail, ponieważ numery telefonów są przypisane do kont klientów i twój numer jest już wpisany. Jeżeli chcesz otrzymać fakturę VAT za przesyłkę, to na tym ekranie możesz zaznaczyć odpowiednią kratkę i wypełnić formularz danymi do faktury (nazwa, NIP i adres firmy: ulica, numer, kod pocztowy, miasto). Musisz go wypełnić tylko za pierwszym razem, bo dane do faktur za przesyłki możesz zapisać w aplikacji. Na tym ekranie wybierzesz też formę płatności za przesyłkę: BLIK, kartę płatniczą, szybki przelew online, lub Google Pay. Po uiszczeniu opłaty udaj się w dowolne miejsce nadania (do Paczkomatu® lub punktu partnerskiego InPost) i nadaj przesyłkę. W Paczkomacie® wystarczy, że zeskanujesz kod QR z aplikacji (znajdziesz go w opisie przesyłki). Możesz też wpisać na ekranie urządzenia swój numer telefonu i kod nadania przesyłki, który również znajdziesz w aplikacji (i w mailu, który wysłał ci InPost). Otworzy się skrytka Paczkomatu®. Jeżeli prawidłowo wybrałeś/wybrałaś gabaryt przesyłki, to bez problemu włożysz paczkę do skrytki. Zamknij drzwiczki i gotowe: przesyłka wysłana. Teraz będzie grzecznie czekać na kuriera, który zabierze ją w dalszą drogę.

Tani kurier w Szybkich Nadaniach InPost

Przesyłki kurierskie i Paczkomatowe® można również nadawać za pośrednictwem serwisu internetowego Szybkie Nadania InPost. Jest on niejako przodkiem analogicznej usługi w aplikacji. Zamówienie kuriera jest tu banalnie łatwe: po prostu wypełnij formularz, który w całości mieści się na jednej stronie internetowej, zapłać online i wydrukuj etykietę nadawczą. No właśnie, w odróżnieniu od aplikacji w tym serwisie konieczne jest wydrukowanie papierowej etykiety nadawczej. Serwis wyróżnia za to brak umów i kont użytkowników. Jak wygląda formularz nadania? Na górze strony wybierasz sposób doręczenia i gabaryt paczki. Tu również do wyboru masz przesyłkę do Paczkomatu® i kuriera. Gabaryty paczki również są te same co w aplikacji. Podstawowe wybory i cena za przesyłkę, która z nich wynika, podsumowane są w okienku stale widocznym z prawej strony ekranu. Poniżej wypełnij formularz z danymi odbiorcy i nadawcy. Podstawowe dane to imię, nazwisko, numer telefonu i e-mail, ale oczywiście jeśli kurier ma dostarczyć przesyłkę wprost do adresata to będą potrzebne też ulica, numer, kod pocztowy i miasto. Natomiast Paczkomat® docelowy znajdziesz za pomocą wyszukiwarki lub na mapie. Na koniec kliknij wielki żółty przycisk z napisem Nadaj. Otworzy się ekran płatności, gdzie zapłacisz za przesyłkę BLIKiem, kartą płatniczą, lub szybkim przelewem online. Po opłaceniu przesyłki otrzymasz etykietę nadawczą w formacie pdf. Wydrukuj ją i naklej na paczkę, a następnie zabierz przesyłkę do dowolnego Paczkomatu®. Zeskanuj w urządzeniu kod kreskowy z etykiety i włóż paczkę do skrytki, która się otworzy. Możesz też wpisać swój numer telefonu i kod nadania na ekranie urządzenia. I to tyle, przesyłka nadana, kurier wkrótce zabierze ją w dalszą drogę. Zauważ, że żeby nadać przesyłkę potrzebna jest tylko sama przesyłka z etykietą. Jest to więc dobra opcja jeśli chcesz żeby przesyłkę nadał za ciebie ktoś inny.

Tani kurier InPost dla zaawansowanych

Obie te metody nadania przesyłki są bardzo wygodne, ale części klientów potrzebna jest wysyłka paczek z dodatkowymi opcjami. Dla nich przeznaczony jest Manager Paczek InPost. To mniej przyjazny, ale za to bardziej rozbudowany serwis skierowany do klientów nadających duże ilości paczek (na przykład w związku ze sprzedażą internetową). Można tu wygenerować wiele przesyłek na raz, zamówić kuriera, który odbierze nadawane paczki z siedziby firmy, a także nadać przesyłkę za pobraniem (dostępny jest zarówno kurier, jak i Paczkomat®). Wybierz nadanie przesyłki takie jakie ci pasuje. Wysyłanie przesyłek jeszcze nigdy nie było tak proste.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%