Zamknij
REKLAMA

Wybór lokaty bankowej - na co zwrócić uwagę?

08:07, 24.05.2022 | materiał partnera

Lokaty bankowe to popularny sposób lokowania pieniędzy, z której korzysta wiele osób. Przed podjęciem ostatecznego wyboru, warto jednak przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom. Co szczególnie warto mieć na uwadze, wybierając lokatę bankową?

Czym jest lokata bankowa?

W przypadku lokat, klient zawiera z bankiem umowę i powierza mu swoje oszczędności na określony czas. Oprocentowanie lokaty sprawia natomiast, że wpłacony przez nas kapitał w tym okresie rośnie, co stanowi dla nas czysty zysk. Kiedy umowa dobiegnie końca, otrzymujemy więc od banku nie tylko wpłaconą przez nas kwotę, ale i naliczone od niej odsetki. Wiele osób wciąż ma problem z odróżnieniem lokaty od produktu, jakim jest konto oszczędnościowe. Warto jednak wiedzieć, że obie formy lokowania pieniędzy znacząco różnią się między sobą.

Na przykład, konta oszczędnościowe umożliwiają wypłatę gotówki w dowolnym momencie, zaś lokaty bankowe nam to uniemożliwiają. Posiadając lokatę terminową i decydując się na zerwanie depozytu terminowego należy liczyć się też z tym, że naliczone do tej pory odsetki nie zostaną nam wypłacone - w przypadku rachunku oszczędnościowego pod uwagę zostaną wzięte natomiast wyłącznie dni, w których gotówka znajdowała się na naszym koncie. Lokata będzie zatem odpowiednim produktem, jeżeli faktycznie posiadamy wolne środki, które możemy ulokować na dłuższy okres.

Obecnie można spotkać się z kilkoma rodzajami lokat bankowych, które różnią się od siebie kryteriami. Możliwe jest między innymi założenie nie tylko lokaty długoterminowej, ale i krótkoterminowej, zakładającej nawet okres krótszy niż 2 miesiące. Lokata może mieć także oprocentowanie stałe, oprocentowanie zmienne lub też progresywne, czyli rosnące podczas trwania depozytu. Założenie lokaty najczęściej wiąże się też z koniecznością posiadania rachunku bankowego, jednak w niektórych bankach możliwe jest również wtedy, gdy żadnego konta nie posiadamy. Niektóre strony, jak na przykład lokatowy.pl umożliwiają znalezienie banku oferującego dogodne warunki, dzięki czemu znalezienie najlepszej lokaty staje się dużo prostszym zadaniem.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokaty bankowe?

Chcąc znaleźć najlepszą lokatę, należy mieć na względzie kilka istotnych kwestii, między innymi nasze osobiste potrzeby. Jeżeli posiadamy wolną gotówkę, z której nie zamierzamy korzystać przez dłuższy czas, korzystną opcją będzie depozyt trwający co najmniej 1 rok. W przypadku niepewności, czy pieniądze nie będą nam jednak potrzebne wcześniej, lepszym wyborem będzie na przykład lokata kwartalna, umożliwiająca wypłacenie gotówki po zaledwie kilku miesiącach. 

Niezwykle istotne jest również oprocentowanie lokat, jak również och okres oraz kwotę depozytu, jakiej wymaga dany bank. Warto też przyjrzeć się dodatkowym warunkom, które widnieją w umowie - niekiedy bank może wymagać statusu nowego klienta, aby móc zaproponować lokaty bankowe z wysokim oprocentowaniem. Należy też mieć na uwadze to, czy po zakończeniu umowy jest ona automatycznie odnawiana. W wielu przypadkach skutkuje to nowym depozytem z dużo niższym i zwyczajnie nieopłacalnym oprocentowaniem. 

Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty, zdecydowanie warto porównać oferty różnych banków. Ranking lokat na http://lokatowy.pl/ to prosty i wygodny sposób na znalezienie idealnej lokaty na korzystnych warunkach, które spełnią nasze oczekiwania. Wybierając ranking lokat bankowych można sprawdzić wysokość oprocentowania środków, jakie zostaną ulokowane oraz wybrać dla siebie ofertę banku, który wypadnie pod tym i innymi względami najkorzystniej oraz będzie współgrać z naszymi osobistymi preferencjami.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%