Zamknij

W jaki sposób zdobyć grant dla szkoły?

08:31, 19.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:31, 19.05.2022

Polski system edukacyjny finansowany jest z budżetu państwa, nie oznacza to jednak, że szkoły nie mogą ubiegać się o dodatkowe środki. Wręcz przeciwnie – takich możliwości jest całkiem sporo i warto je wykorzystywać, ponieważ różnego typu granty to dobry sposób na rozwój placówki, jej pracowników oraz uczniów. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są opcje uzyskania dodatkowych pieniędzy, jak je pozyskać i na co przeznaczyć.

Skąd można otrzymać dodatkowe dofinansowanie?

Placówki szkolne mogą ubiegać się o środki finansowe z Funduszy Europejskich oraz fundacji, które działają na rzecz polskiej edukacji. Jedną z nich jest Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego (Fundacja EFC), która w swojej działalności kładzie nacisk na równy dostęp do edukacji dla wszystkich uczniów w Polsce. Jej programy przeznaczone są przede wszystkim dla placówek i uczniów z małych miejscowości. Dyrektorzy oraz nauczyciele, którzy chcieliby uzyskać granty dla edukacji z Fundacji EFC, powinni zainteresować się takimi programami, jak Edukacja Inspiracja, który wspiera nauczycieli w prowadzeniu autorskich projektów edukacyjnych.

Na co można przeznaczyć grant dla szkoły?

Najważniejsze cele, na które można przeznaczyć dofinansowanie ze środków unijnych to wyposażenie pracowni, przystosowanie pomieszczeń szkoły do potrzeb uczniów, zajęcia wyrównawcze, zajęcia dla uczniów wybitnie uzdolnionych, dofinansowanie kursów zawodowych dla nauczycieli.

Z kolei w przypadku takich programów, jak Edukacja Inspiracja Fundacji EFC, granty przyznawane są na realizację autorskich projektów edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli z małych miejscowości. Mają one na celu podnoszenie ich kompetencji zawodowych, a także rozwijanie potencjału i zainteresowań uczniów.

Jak pozyskać grant dla swojej placówki?

W przypadku, gdy ubiegamy się o środki z Funduszy Europejskich, w pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć na stronę Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Funduszy Europejskich, gdzie znajdują się listy wszystkich konkursów, w których można brać udział, a także informacje dotyczące wymagań i sposobu składania wniosków.

Nieco prościej uzyskać grant z takich instytucji jak Fundacja EFC. Nauczyciele, którzy chcieliby wziąć udział w programie Edukacja Inspiracja, powinni opracować koncepcję projektu edukacyjnego, wspierającego rozwój potencjału uczniów, a jednocześnie uwzględniającego potrzeby konkretnej szkoły i społeczności lokalnej.

Fundacja nie narzuca pomysłów, zakładając, że nauczyciel najlepiej zna środowisko, w którym funkcjonuje. Istotna będzie również współpraca z uczniami, którzy powinni współtworzyć projekt na każdym etapie. Rolą nauczyciela jest dobranie zespołu projektowego w taki sposób, aby swój potencjał mogli odkryć nie tylko najzdolniejsi i najaktywniejsi uczniowie.

W pierwszym etapie należy przygotować jedynie zarys projektu – ważne jest to, aby mógł on być później rozwijany wraz z uczniami. Nauczyciele, których projekty zakwalifikują się do kolejnych części konkursu, wezmą udział w szkoleniu dotyczącym metody projekty edukacyjnego.

Po nim, w drugim etapie konkursu będą przygotowywać ze swoim uczniowskim zespołem projektowym bardziej szczegółowy wniosek. Spośród wniosków Komisja Ekspertów wybierze te, które otrzymają grant.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%