Zamknij
REKLAMA

Jakie maseczki covid zapewniają najskuteczniejszą ochronę?

12:04, 14.01.2022 | Materiał partnera

Wysoki poziom świadomości społeczeństwa odnośnie do zagrożeń spowodowanych pandemią wirusa SARS-COV-2 powoduje, że maseczki ochronne są obecnie w powszechnym użyciu. Służą one do osłaniania ust i nosa, co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia się od chorych osób przebywających w pobliżu. Od czego zależy skuteczność takiej ochrony?

Maseczki ochronne w przestrzeni publicznej

Maski ochronne różnią się między sobą pod względem właściwości filtrujących. Maseczki wykonane z papieru lub niezbyt gęstej tkaniny są skuteczne do ochrony przed przenikaniem cząstek stałych z otoczenia. Znane są od dawna jako wyposażenie pracowników zakładów, gdzie w halach produkcyjnych panuje znaczne zapylenie lub inny rodzaj zanieczyszczeń. Są one zdecydowanie mniej przydatne do ochrony przed koronawirusem, który ma od 0,2 do - 0,05 mikrona średnicy. Zatem ich skuteczność filtracji nie jest wystarczająca do tego, by w pełni zabezpieczyć użytkownika przed infekcją SARS-COV-2.

Innymi właściwościami charakteryzują się maseczki wykonane z wysokiej klasy materiału filtracyjnego, produkowane specjalnie dla ochrony przed wirusami. Zapewniają o wiele większe bezpieczeństwo w czasie pandemii. Są to między innymi maski ochronne FFP2, dostępne na internetowej stronie producenta https://www.twplast.pl/. Przeznaczone są do wykorzystania wszędzie tam, gdzie wprowadzono nakaz obowiązku osłaniania ust i nosa.

Jakie są stopnie ryzyka?

Wysokie ryzyko jest wówczas, gdy ma się z osobą zakażoną długi kontakt. Może to dotyczyć lekarza pracującego na oddziale covidowym, pracowników laboratoriów wykonujących testy, personelu medycznego zajmującego się opieką nad chorymi oraz członków rodzin osób pozostających na kwarantannie w domu gdzie przebywa chory. Duży stopień ryzyka jest także wówczas, gdy potencjalnie zarażonymi mogą być dzieci w przedszkolu lub w szkole. Maluchom zazwyczaj nie wykonuje się testów na obecność wirusa gdy nie mają wyraźnych objawów chorobowych. Badania wykazały, że skupiska dzieci mogą się najbardziej przyczyniać do transmisji wirusa we wszystkich populacjach. W powyższych sytuacjach należy używać maseczek ochronnych do zastosowania medycznego.

Średnie ryzyko występuje podczas przebywaniu w dużym skupisku ludzi; w środkach masowej komunikacji, w galerii handlowej lub małym ale zatłoczonym sklepie. Również w kinie, teatrze, na koncertach i innych zbiorczych imprezach. Wszędzie tam jest wymóg noszenia masek z filtrem, które zasłaniają nos i usta.

Niskie ryzyko to przebywanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu ze stałym dopływem świeżego powietrza lub na otwartej przestrzeni. Tam dobrze sprawdzają się półmaski filtrujące FFP2 NR służące do ochrony dróg oddechowych przed pyłami i cząstkami ciekłymi. Przylegają dobrze do twarzy ale nie podrażniają skóry. Zastosowany jest w nich również materiał filtracyjny zapewniający ochronę przed bakteriami i wirusami.

Produkty stosowane w sytuacji wysokiego ryzyka

Przede wszystkim zaleca się noszenie masek medycznych przez lekarzy i pozostałych członków personelu medycznego. Maseczki trzywarstwowe zgodne z normą EN 14683 dają wysoką izolację przeciwbakteryjną i przeciwwirusową. Zapewniają swobodę oddychania poprzez odpowiedni dopływ powietrza.

Najpopularniejszym produktem na rynkach europejskich jest maska medyczna trzywarstwowa Typu II R. Te wyroby skutecznie chronią przed roznoszonymi drogą kropelkową drobnoustrojami chorobotwórczymi. Koronawirus przenosi się z osoby chorej na zdrową podczas kaszlu, kichania a nawet mówienia. Dzięki zastosowaniu dwóch warstw specjalnej włókniny, pomiędzy którymi znajduje się tkanina filtracyjna, maseczka ogranicza zasięg tej emisji. Zapewniona w ten sposób ochrona zmniejsza ryzyko narażenia zdrowia osób znajdujących się w bezpośredniej bliskości zakażonego.

W niektórych okresach pandemii szkoły pracowały w formule zdalnego nauczania. Ale nie jest to praktykowane na stałe. Powrót uczniów do szkół może zagrażać zakażeniem w przestrzeniach zamkniętych takich jak klasy, czy szatnie. Większość rodziców nie podjęła jeszcze decyzji o zaszczepieniu dzieci przeciwko SARS-COV-2. Maluchy przeważnie chorują bezobjawowo, ale wirus jest obecny w ich organizmie. Zainfekowany uczeń może zarazić nawet kilku innych albo nauczyciela. Dlatego bezwzględnie zalecane jest noszenie przez uczniów maseczek. Producent zadbał o bezpieczeństwo antywirusowe w szkołach. Jednym z rodzajów wyrobów są maseczki medyczne dla juniorów, gwarantujące 98% skuteczności filtracji.

Kiedy należy sięgać po maskę?

Zdarzają się różne sytuacje, w których może pojawić się zagrożenie. Maseczka jest potrzebna aby kontakty z innymi osobami były bezpieczne, więc powinna być zawsze pod ręką. W domu może pojawić się inkasent odczytujący wskazania liczników, pracownik gazowni badający szczelność przewodów, listonosz albo kurier z przesyłką. Warto mieć w mieszkaniu kilka maseczek jednorazowych na takie okazje.

W trosce o zdrowie wszystkich osób z otoczenia zaleca się noszenie maseczek przy okazji wszelkich kontaktów. Jeżeli maski zakładają dwie osoby jednocześnie ochrona jest podwójna.

Z czego składa się maseczka trzywarstwowa?

Warstwa wewnętrzna jest wykonana z tkaniny wchłaniającej wilgoć. Jest miękka i dobrze przylega do ust i nosa. Warstwa zewnętrzna jest zaprojektowana tak, aby blokowała przenikanie wody i przeciwdziałała przenikaniu do wnętrza różnego typu zanieczyszczeń. Warstwa środkowa to zasadniczy filtr pochłaniającym cząsteczki, które mogłyby przedostać się przez warstwę zewnętrzną.

Komfort noszenia

Aby przetrwać rozprzestrzeniającą się transmisję koronawirusa warto sięgać po produkty sprawdzone i atestowane. Mają one wszystkie niezbędne certyfikaty zgodności z obowiązującymi normami. Takie maski dobrze układają się na twarzy i nie sprawiają trudności w oddychaniu, chociaż przylegają do ust i nosa. Elastyczne gumki zakładane na uszy utrzymują maseczki zawsze na swoim miejscu.

Dostępność w sprzedaży

Maski jednorazowe medyczne i ochronne renomowanego polskiego producenta można kupić nie tylko w aptece ale nawet w każdym sklepie medycznym lub spożywczym. Przed planowanym zakupem zobacz na podstronie wytwórcy /www.twplast.pl/maski-medyczne/ jaki rodzaj maseczki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Zanim umieścisz produkt w koszyku sprawdź, czy na opakowaniu oznaczona jest data ważności. Maseczki, których data ważności minęła nie zapewniają odpowiedniego poziomu ochrony. Zobacz też inne informacje dotyczące sposobu użytkowania. Na przykład jaka jest norma czasowa noszenia aby filtr maksymalnie spełniał swoją funkcję.

Zasady ochrony przed koronawirusem

Ponieważ nie wynaleziono jeszcze skutecznych metod leczenia, najważniejsza jest profilaktyka. Głównym sposobem zabezpieczenia są szczepienia przeciwko SARS-COV-2. Jednak z chwilą pojawienia się nowego wariantu Omikron, nie wiadomo czy szczepienia dotychczasowymi preparatami są wystarczające. Najlepszym sposobem ochrony jest przestrzeganie trzech zasad: dystans, maseczka, dezynfekcja. Noszenie maski jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegawczych. Oprócz tego ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Częste mycie rąk, przecieranie blatów środkami odkażającymi, wietrzenie pomieszczeń. Nie należy zbliżać się do osoby kaszlącej na odległość mniejszą niż 2 m. Dystans społeczny obowiązuje też w środkach komunikacji miejskiej, gdzie w zasadzie powinna się znajdować ograniczona liczba osób. Warto unikać publicznych zgromadzeń. Do sklepów lepiej jest chodzić w porach najmniejszego oblężenia przez klientów, bo stanie w długiej kolejce do kasy zwiększa ryzyko styczności z osobą zainfekowaną.

Reasumując:

Noszenie maseczek jednorazowych w znacznym stopniu ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem w każdej z jego odmian. Najskuteczniejsze zabezpieczenie zapewniają maseczki opatrzone certyfikatami zgodności z obowiązującymi normami. Warto kupować maski pochodzące od renomowanego producenta. W wyborze i zakupie pomoże strona internetowa, na której można znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Oprócz stosowania masek, trzeba zachowywać dystans społeczny oraz na co dzień przestrzegać zasad higieny.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%