Zamknij

PIT-28 – czego unikać przy rozliczaniu?

08:40, 12.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:41, 12.01.2022

Deklarację PIT-28 składają ci, którzy rozliczają się z fiskusem za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Choć samo wypełnienie formularza nie powinno sprawiać problemów, to jednak są pewne kwestie, o których szczególnie warto pamiętać.

Mniej czasu na rozliczenie

Rozliczenie PIT-28 musi nastąpić najpóźniej do dnia 28 lutego roku podatkowego następującego po roku, za który składana jest deklaracja. W praktyce oznacza to, że ryczałtowcy mają znacznie mniej czasu na złożenie zeznania niż osoby, które wybrały inną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Warto mieć to na uwadze, ponieważ niezłożenie deklaracji w terminie skutkować może nałożeniem przez urząd skarbowy kary na podatnika. Deklarację PIT-28 można złożyć przez internet - z tej formy powinniśmy skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy rozliczamy się na ostatni moment. Zeznanie możemy bowiem wysłać także poza godzinami otwarcia urzędów skarbowych.

Nie wszystkie ulgi dla ryczałtowców

Opodatkowanie dochodów ryczałtem ma bardzo wiele zalet, szczególnie w sytuacji, gdy podatnik nie ponosi zbyt wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej jednak strony ryczałt wyklucza możliwość skorzystania z niektórych ulg podatkowych. Najpopularniejszą z nich jest ulga prorodzinna, z której korzystają podatnicy mający na wychowaniu dzieci. Ryczałtowcom nie przysługuje również ulga na nowe technologie. Niemniej jednak mogą oni w dalszym ciągu korzystać z innego rodzaju ulg, takich jak:

  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga z tytułu przekazania darowizn na cele wymienione w ustawie,
  • ulga dla krwiodawców.

Brak możliwości wspólnego rozliczenia

Podatnicy bardzo chętnie rozliczają się wspólnie z małżonkiem - jest to stosunkowo wygodny sposób, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby opodatkowujące dochody za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mają prawa dokonać wspólnego rozliczenia. Nie ma tutaj znaczenia, jakie dokładnie przychody osiągnęły oraz jak długo pozostają w związku małżeńskim. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik osiąga dochody z innego źródła, na przykład z umowy o pracę. W takiej sytuacji będzie on mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, lecz w dalszym ciągu dotyczy to jedynie dochodów, które nie są opodatkowane ryczałtowo.

Zmiana sposobu opodatkowania

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczać się ryczałtem jedynie do pewnego limitu, później natomiast muszą przejść na zasady ogólne. Czasami zmiana sposobu opodatkowania wynika z innych powodów, niemniej jednak pozostaje pytanie, jak w takiej sytuacji złożyć zeznanie podatkowe? Otóż ci, którzy w danym roku podatkowym rozliczali się za pomocą ryczałtu, składają PIT-28 - nawet jeśli od nowego roku opodatkowują dochody w inny sposób. Za kolejny rok rozliczą się inną metodą, za pomocą innego formularza. Warto mieć na uwadze, że nawet tym, którzy zmienili w nowym roku formę opodatkowania, w dalszym ciągu nie przysługuje ulga prorodzinna ani na nowe technologie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%