Zamknij

Trend eko i smart w budownictwie - czy klienci chcą płacić za rozwiązania?

13:30, 24.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:31, 24.06.2021

Nie ulega wątpliwości, że jako współcześni konsumenci w każdej dziedzinie jesteśmy coraz bardziej wybredni. Nie inaczej jest na rynku nieruchomości, gdzie zaczynamy cenić sobie budownictwo ekologiczne. Poza tym, co najpewniej wynika z coraz większych oczekiwań i komfortu, na znaczeniu mocno zyskują rozwiązania technologiczne z kategorii smart.

TAK dla budownictwa ekologicznego

Na każdym kroku jesteśmy bombardowani informacjami o dewastacji naszego środowiska i związanymi z tym zagrożeniami. Bez wątpienia – planowo lub nie – stajemy się coraz bardziej ekologicznymi konsumentami. Ekologia wprowadza także nowe trendy na rynku nieruchomości. Co więcej, dziś ekologiczny budynek nie oznacza już tylko samowystarczalnego jednorodzinnego domu pasywnego czy energooszczędnego. Obecnie coraz większe możliwości mają też deweloperzy, którzy oddają do użytku mieszkania w blokach.

Stosowanie ekologicznych rozwiązań przez deweloperów doceniają także sami klienci. Okazuje się, że blisko 90 proc. klientów deweloperów ceni sobie trend ekologiczny. Co więcej, to jeden z czynników, na które zwracają oni uwagę przy podejmowaniu decyzji o nabyciu mieszkania.

Oczywiście trudno oczekiwać, że zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami wynika wyłącznie z troski o środowisko. Bez wątpienia duże znaczenie mają tutaj możliwe oszczędności. Takie domy i mieszkania mają bowiem energooszczędny układ i są wyposażone w systemy ogrzewania budynków używające powietrza zewnętrznego. Dodatkowo często znajdziemy w nich panele fotowoltaiczne. To wszystko przekłada się na niższe koszty eksploatacji budynku.

Możemy oczekiwać, że trend ten w budownictwie będzie kontynuowany. Zresztą dobrym potwierdzeniem tego są nieruchomości na sprzedaż w Nowej Hucie, które wyraźnie kontrastują z charakterystycznymi dla tej dzielnicy Krakowa blokami z wielkiej płyty.

Technologiczne rozwiązania smart

Poza ekologicznymi rozwiązaniami w dużej mierze korzystnie na oszczędności wpływają też technologie smart. W znaczący sposób poprawiają one komfort przebywania w budynku i bezpieczeństwo domowników. Technologie smart to m.in. czujniki dymu, czujniki czadu, systemy antywłamaniowe, sensory temperatury, czujniki wilgotności oraz inteligentne sterowanie światłem. Nic dziwnego, że 9 na 10 klientów deweloperów uważa, że to rozwiązania niezwykle atrakcyjne. Oczywiście zainteresowanie nowymi rozwiązaniami maleje wraz ze wzrostem ceny nieruchomości, która posiada takie właśnie systemy.

Podsumowując, nie możemy mieć wątpliwości, że rynek nieruchomości się zmienia, dostosowując się do wymagań, potrzeb i preferencji współczesnych klientów. Ci natomiast są coraz bardziej świadomi, jak ważna jest ochrona środowiska. Zwłaszcza że rozwiązania ekologiczne w dłuższej perspektywie przynoszą korzyści finansowe w postaci niższych rachunków za ogrzewanie czy media. Podobnie jest z rozwiązaniami typu smart, które poza oszczędnością poprawiają komfort mieszkania w budynku.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%