Ogród przed wejściem do domu staje się jego ozdobą i wizytówką zarazem. Dba o dobre pierwsze wrażenie odwiedzających dom gości, oczarowując swym pięknem. Aranżacja go potrafi jednak przynieść wiele wątpliwości. W dzisiejszym artykule dzielimy się więc radami, jak urządzić ogród przed wejściem do domu. Sprawdź przygotowane przez nas wskazówki i wykorzystaj jego potencjał.
Jednym z zadawanych sobie na etapie aranżowania ogrodu frontalnego pytaniem jest to, w jakim stylu go urządzić. I jedyną dobrą odpowiedzią staje się ta, by styl dopasować do stylu domu i pozostałych części ogrodu. Nie musi być on taki sam, choć tak bywa najłatwiej, ale musi on dobrze łączyć się z elementami stylu dominującego w wykończeniu domu. Pod uwagę warto brać nie tylko wygląd zewnętrzny domu, ale i wewnętrzną aranżację mieszkania.
Jeśli dom urządzony jest w stylu nowoczesnym, to pasującym do niego ogrodem będzie ten o prostym, minimalistycznym charakterze. Wypełniony wyrazistymi figurami geometrycznymi, światłem i?nowoczesnymi materiałami. Dobrymi rozwiązaniami do niego będą równo przystrzyżone żywopłoty, krzewy przycięte na kształt kul i stożków, betonowe ścieżki i stonowane kolory.
Podobny do niego, lecz wysoko ceniący sobie zarazem naturalność, styl skandynawski również pomyślnie komponował się będzie z nowoczesną architekturą. Jasny, funkcjonalny i minimalistyczny, dzięki czemu nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, a przy tym bardzo przytulny przez dobór naturalnych materiałów i dodatków.
Dla stylu tradycyjnego, w tym rustykalnego, idealnym uzupełnieniem stanie się przeciwieństwo stylu nowoczesnego - ogród wiejski, w którym króluje swoboda, natura i wielobarwność. Nie może zabraknąć w?nim rodzimych gatunków drzew, krzewów i kolorowych kwiatów. Pożądany efekt wzmocnią nieregularne trawniki oraz żwirowe czy wyłożone kamieniami ścieżki.
To ważne, ponieważ zbyt duża liczba gatunków mogłaby optycznie zmniejszyć małą działkę i wprowadzić na niej chaos. Mając do dyspozycji niedużą przestrzeń, lepiej jest więc postawić na minimalizm. Warto też zastanowić się, jak wykorzystać przestrzeń wokół domu i czemu ma ona służyć. Uwzględnij swoje potrzeby oraz możliwości zaangażowania w pielęgnację ogrodu i?jego zasobów.
Wybierając rośliny do ogrodu przed domem, kieruj się po pierwsze wielkością działki i panującym stylem, po drugie wymaganiami danych gatunków roślin. Bierz pod uwagę nasłonecznienie i rodzaj gleby. Nie wszystkie rośliny dobrze czuły się będą w pełnym nasłonecznieniu. Co więcej, doboru roślin dokonuj przy uwzględnieniu ich cykliczności. Zadbaj o to, by ogród dobrze prezentował się przez cały rok, nie zapominając o roślinach zielonych również zimą, jak bukszpan, cis czy kosodrzewina.
Mając miejsce i taką możliwość, warto zasadzić przed domem nie tylko kwiaty i krzewy, ale i drzewa. Wtedy z zimozielonych do wyboru pozostaje jodła koreańska czy świerk srebrny. Szczególnie wiosną pięknie prezentują się drzewa kwitnące, np. jabłonie czy wiśnie, dlatego i o nich warto pamiętać.
Praktycznym rozwiązaniem przy wyborze roślinności stają się donice, które łatwo ustawić w dowolnym miejscu ogrodu, a w razie konieczności (np. zimą) całkowicie schować. Donice mogą ozdobić ścieżkę prowadzącą do domu, mogą też w mniejszych ogrodach stać tuż przy drzwiach wejściowych, a w obu tych sytuacjach prezentowały się będą bardzo atrakcyjnie.
Jest jeszcze kilka rzeczy, o których nie można zapomnieć, między innymi o wykonaniu ścieżki i podjazdu do garażu. Te dwa często spotykane w przestrzeni przed domem elementy wykonywane mogą być z różnych materiałów. Warto dopasować je do tych, jakimi wykończone są ściany zewnętrzne domu. Wygodne i jednocześnie efektowne są ścieżki wyłożone kostką brukową, choć nie jest to jedyny wybór. Nie brakuje bowiem tych, którzy chętnie sięgają po drewno, płyty wapienne czy granit.
Kluczowe jest, aby ścieżka miała minimum 80 cm szerokości. Na małych działkach zdarza się, że przestrzeń między ścieżką a podjazdem jest niewielka. W takich sytuacjach warto wzmocnić ich oddzielenie pasem zieleni, np. krzewami bukszpanu.
Istotne jest również zapewnienie dobrego oświetlenia, które ułatwi powrót do domu po zmroku, a także podniesie atrakcyjność ogrodu. Popularne są naświetlacze i lampki led do ziemi, które dobrze sprawdzają się do oświetlania ścieżki. Przy domu zastosować można na jego ścianach kinkiety lub bardzo modne teraz girlandy świetlne.
Projekty ogrodów często zlecane są zajmującym się tym na co dzień osobom. Wynika to z potrzeby dobrego zaplanowania przestrzeni, a także doboru roślin. Doświadczony projektant lepiej wie, jakie rośliny możesz wybrać, a także które z nich prezentowały się będą w Twoim ogrodzie atrakcyjniej.
Co więcej, wykończenie wnętrz przez firmy kompleksowo się tym zajmujące to również pewność dobrze przeprowadzonych prac. Projekt i nadzór nad jego realizacją to wygodna propozycja, która pozwala uniknąć błędów i koniecznych później poprawek, nierzadko zmniejszając tym samym poniesione koszty związane z urządzaniem ogrodu.