Zamknij
Zobacz!

Rezonans magnetyczny - kiedy jest zalecany?

artykuł sponsorowany + 08:26, 21.12.2020 Aktualizacja: 08:26, 21.12.2020

Rezonans magnetyczny jest specjalistycznym i bardzo dokładnym badaniem obrazowym wykonywanym w celu postawienia szczegółowej diagnozy lub monitorowania stanu pacjenta. Badanie jest bezpieczne i można je wykonać bez skierowania.

Rezonans magnetyczny – na czym polega i jak przebiega badanie

Rezonans magnetyczny to badanie wykorzystujące pole magnetyczne i fale radiowe do precyzyjnego zobrazowania stanu narządów wewnętrznych i tkanek. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.

Samo badanie rezonansem trwa od kilkunastu minut do godziny. Przez cały ten czas pacjent musi leżeć nieruchomo wewnątrz długiej, obłej tulei. Wewnątrz jest dość ciasno, co może być problematyczne dla pacjentów z klaustrofobią. Inną niedogodnością związaną z badaniem rezonansem magnetycznym może być intensywne natężenie wysokich dźwięków. Aby zminimalizować skutki tego hałasu, można założyć szczelne słuchawki lub włożyć zatyczki do uszu.

Rezonans magnetyczny – jak się do niego przygotować

Rezonans magnetyczny nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Przed badaniem trzeba zdjąć biżuterię i wszystkie ozdoby z metalem – zegarek, pasek od spodni. Z praktycznego punktu widzenia lepiej założyć odzież, która nie ma żadnych metalowych elementów – suwaków, metalowych guzików, nitów itp. Kobiety powinny powstrzymać się od robienia tego dnia makijażu i stosowania lakieru do włosów. To ostatnie tyczy się też mężczyzn. Przed badaniem trzeba być minimum 6 godzin na czczo. Szczegółowe wytyczne zawsze można uzyskać w placówce, w której będzie przeprowadzane badanie.

Jeśli pacjent jest w trakcie leczenia, powinien zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań obrazowych.

Rezonans magnetyczny – kiedy jest zalecany

Rezonans magnetyczny to badanie, które wykonuje się w celu dokładnego zobrazowania narządów wewnętrznych i tkanek. Zazwyczaj jest ono zlecane wówczas, gdy nie da się postawić jednoznacznej diagnozy na podstawie RTG lub USG. Za pomocą rezonansu można między innymi:

  • ocenić stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
  • zobrazować zmiany w obrębie głowy i mózgu,
  • ocenić stan kończyn i stawów,
  • wykryć wady wrodzone,
  • zdiagnozować choroby neurologiczne, np. chorobę Alzheimera lub Parkinsona,
  • zdiagnozować nowotwór lub monitorować pacjenta z chorobą nowotworową pod kątem ewentualnych przerzutów.

Rezonans magnetyczny – gdzie można wykonać

Badanie rezonansem magnetycznym jest skomplikowane, a sama aparatura droga. W związku z tym nie wykonamy go w każdej rejonowej przychodni zdrowia. Tym samym oczekiwanie na takie badanie w ramach NFZ może trwać dłużej, niż byśmy sobie tego życzyli.

Badanie to można wykonać prywatnie. Przy poszukiwaniu odpowiedniej placówki na terenie Krakowa warto posiłkować się stroną https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/krakow. Można tu znaleźć placówkę blisko domu, porównać ceny badań (różnice mogą sięgać kilkuset złotych), a nawet zarezerwować termin wizyty bez wychodzenia z domu.

Rezonans magnetyczny – wskazania po badaniu

Bezpośrednio po badaniu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Nie potrzebuje opieki, może jeździć samochodem. Postępowanie po badaniu jest identyczne jak w przypadku USG lub RTG. Jedynie w przypadku gdy pacjentowi podano tzw. kontrast, powinien on pozostać w placówce na dwugodzinną obserwację. W tym czasie będzie monitorowany pod kątem wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny, mimo iż bezpieczny, nie zawsze może być wykonany. Z grona pacjentów wyklucza się tych, którzy mają w ciele metalowe przedmioty – implanty, protezy, stałe aparaty ortodontyczne, wkładki domaciczne, a także neurostymulatory, rozruszniki serca itp., a także osoby z tatuażami wykonanymi z użyciem farb zawierających drobinki metali.

Rezonansu nie wykonuje się kobietom w pierwszym trymestrze ciąży.

Zdjęcie: istockphoto.com

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%