Czy potrafiłbyś szybko i bez problemu wyjaśnić kim jest dłużnik, a kim wierzyciel? Czy potrafiłbyś wskazać, czym się różnią? Dłużnik i wierzyciel to dwa pojęcia, które są ze sobą związane, bardzo często są ze sobą mylone, ale całkowicie się od siebie różnią! Jak się jednak okazuje, niektórzy uważają, że dłużnik i wierzyciel to jedno i to samo, ale pod dwiema nazwami. Kim jest dłużnik, a kim wierzyciel? Najprościej mówiąc – stanowią oni swoje przeciwieństwo…
Dłużnik to osoba fizyczna lub firma, która zaciągnęła dług i musi go spłacić. Jak sama nazwa wskazuje, dłużnik ma do spłacenia długi – najczęściej finansowe. Jeśli zaciągniesz kredyt w banku lub weźmiesz pożyczkę od firmy pożyczkowej – będziesz dłużnikiem. Jeśli nie będziesz spłacał swojego długu, wówczas wierzyciel – bank lub firma pożyczkowa – ma prawo dochodzić o wyegzekwowanie swoich należności.
Dług jest przede wszystkim obowiązkiem. Podstawowym obowiązkiem dłużnika jest oczywiście spłata zobowiązania zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie – czyli w określonym terminie i z określonymi odsetkami. To jest najważniejsze i każdy dłużnik powinien się z tego wywiązać – nie tylko z poczucia obowiązku, ale ze zwykłej ludzkiej uczciwości i przyzwoitości. Jeśli zaciągnęliśmy dług, to należy go spłacić.
To, jak dokładnie powinien postępować dłużnik, określone jest w Kodeksie Cywilnym i przede wszystkim w umowie, którą dłużnik zawarł z wierzycielem. To właśnie w umowie znajdują się wszystkie warunki, które należy sumiennie realizować. Kiedy następuje całkowita spłata zobowiązania i wierzyciel w całości odzyska swoją należność, wówczas dług wygaśnie.
Kiedy dłużnik spełnia swój obowiązek i spłata długu następuje bezproblemowo, nie ma zazwyczaj konieczności dochodzenia swoich praw. One robią się istotne, dopiero kiedy pojawiają się problemy takie jak procesy sądowe lub windykacja komornicza. Zanim jednak do tego dojdzie, mając problemy finansowe i brak możliwości spłaty swoich długów, warto pomyśleć o rozwiązaniu, jakim jest konsolidacja kredytów.
Oczywiście, nawet jeśli dłużnik nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, to ma swoje prawa. Przede wszystkim każdy proces sądowy i każda egzekucja komornicza musi przebiegać zgodnie z przepisami, ale i tak najkorzystniej będzie zawrzeć polubowne porozumienie z wierzycielem. Nawet jeśli dłużnik nie chce współpracować, komornik ma prawo wbrew jego woli zająć majątek na poczet niespłaconej należności, musi jednak pozostawić najważniejsze, niezbędne w codziennym życiu sprzęty takie jak lodówka. Co więcej, zajmując wynagrodzenie, musi zostawić nam kwotę w wysokości najniższej krajowej.
Jeśli jesteś dłużnikiem i nie będziesz spłacał swojego długu, na pewno upomni się o to wierzyciel. Do wierzyciela należą bowiem pieniądze, które zostały Ci pożyczone.
Wierzyciel jest więc osobą, która pożyczyła dłużnikowi pieniądze, i której trzeba je zwrócić. Jest to osoba fizyczna lub prawna, która ma prawo otrzymać zwrot pieniędzy lub jakiejś rzeczy, na podstawie uprawnienia wierzytelności lub należności. Wierzycielem może być więc bank, firma pożyczkowa lub osoba prywatna, która udzieliła pożyczki. Choć Kodeks Cywilny nie określa dokładnie, kim jest wierzyciel, to możemy go nazwać pożyczkodawcą, wobec którego dłużnik musi spełnić swoje zobowiązanie. Dłużnika wiąże więc z wierzycielem świadczenie pieniężne oraz obowiązek jego spełnienia na podstawie umowy ustnej lub pisemnej.
Wierzyciel ma uprawnienia, które chronione są z tytułu sankcji przymusu państwowego. Wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu swojej należności. Jeśli więc dług nie został uregulowany, wierzyciel może kierować wezwania i ponaglenia do spłaty zobowiązania, zlecić wyegzekwowanie długu firmie windykacyjnej oraz skierować sprawę do sądu, aby uzyskać nakaz i przekazać sprawę komornikowi. Po uprawomocnieniu się wyroku sądu wierzyciel może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej i zlecić wyegzekwowanie należności.
Prawa przysługujące wierzycielowi:
Dłużnika i wierzyciela wiąże więc stosunek prawny, który powstaje w chwili zaciągnięcia kredytu, pożyczki, podpisania umowy zakupu na raty czy wystawienia faktury. Po stronie dłużnika powstaje wówczas dług, po stronie wierzyciela należność. Wiąże się to z obowiązkiem wypełnienia zobowiązania przez dłużnika względem wierzyciela.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/wierzyciel-definicja-kto-to-jest-wierzyciel/